Cmentarz w Krempnej to jedna z ciekawszych wojennych nekropolii. Wyróżnia go nie tylko położenie – znajduje się w ładnym otoczeniu wysokich brzóz i sosen na wzgórzu Łokieć, ale przede wszystkim oryginalna forma – stojący w centrum kamienny pomnik ma kształt rotundy wspartej na sześciu filarach podtrzymujących wieniec ozdobiony liśćmi dębu.
Cmentarz jest pomnikiem pokoju – symbolem wszystkich miejsc spoczynku żołnierzy poległych w czasach I wojny światowej na terenie Galicji.
Na filarach podtrzymujących wieniec znajdują się płaskorzeźby twarzy, uważane za wizerunki rzymskich wojowników. Są też dwie kamienne tablice z inskrypcjami (tłum.): “Choć umarliście – żyjecie w pamięci, w miłości i w błogosławieństwie pokoju” oraz „Walczyliśmy pierś w pierś, zmartwychwstaniemy ramię w ramię”.
Cmentarz otoczony jest kamiennym murem wewnątrz którego, oprócz kamiennego pomnika, znajdują się wewnątrz drewniane krzyże, na wielu z nich zachowały się tabliczki z informacjami o poległych.
Na cmentarzu pochowano 53 żołnierzy austro-węgierskich, 33 rosyjskich oraz 34 nieznanych żołnierzy, którzy zginęli w czasie I wojny światowej, w latach 1914 – 1918.
Cmentarz zaprojektował Dušan Jurkovič – jeden z czołowych słowackich architektów przełomu XIX i XX wieku, uznawany też za najwybitniejszego z twórców galicyjskich cmentarzy wojennych, osobiście zaprojektował ok. 35 nekropolii.
W 1990 r. cmentarz został odnowiony przez żołnierzy 54 Kadrowego Pułku Obrony Krajowej ze Styrii w Austrii.
Nekropolia znajduje się na „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”.
Inne nekropolie zaprojektowane przez tego architekta: Cmentarze w Beskidzie Niskim projektu Dušana Jurkoviča.
Jak dojechać:
Do Krempnej najlepiej jest dojechać drogą nr 992 z Nowego Żmigrodu (14 km). W centrum, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo (na zachód) do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Magurskiego Parku Narodowego. Powyżej muzeum od asfaltowej jezdni prowadzi polna droga prosto pod cmentarz.
Po drugiej stronie wzniesienia Łokieć, na którym jest cmentarz przepływa Wisłoka, a na niej znajduje się “Zbiornik Wody w Krempnej“.
Zbiornik został wybudowany w latach siedemdziesiątych – zapora betonowa ma 58 m długości, w tym część przelewowa 46 m, czasza zbiornika ma około 4 ha powierzchni.
Zbiornik ma tendencję do zamulania, był już dwukrotnie oczyszczany – w 1987 r. i 2006 r.
W Krempnej znajduje się siedziba dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego. W 2005 roku, tuż obok budynku dyrekcji otworzono Ośrodek Edukacyjno – Muzealny. Jego główną atrakcją jest sala ekspozycyjna, w której prezentowany jest multimedialny spektakl przyrodniczy, przedstawiający 4 pory roku życia parku, a także opowiadający o historii kształtowania się obecnego krajobrazu.