Grota Komonieckiego to jedna z najciekawszych atrakcji Beskidu Małego. Niezwykle efektownie wygląda szczególnie zimą, gdy nad skalnym wejściem do niej tworzą się imponujące lodowe kaskady.
Kilkadziesiąt metrów poniżej Groty Komonieckiego znajduje się kolejne piękne miejsce – ,,Dusiołek” – największy wodospad w Beskidzie Małym.

Mapa online Wyd. Compass – Beskid Mały

Autor zdjęć: Krzysztof Rozowski

Grota Komonieckiego

Grota Komonieckiego to duża, dostępna dla turystów jaskinia, ma powierzchnię ok. 115m², szerokość ok. 16 m, a wysokość do 2 m. Znajduje się we wschodniej części Beskidu Małego, na zachodnim stoku Pośredniego Gronia (841 m), na wysokości ok. 680 m. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Jest to jedyna w Beskidzie Małym jaskinia o charakterze erozyjno-wietrzeniowym.
W czasie wojny szukali w niej schronienia przed Niemcami partyzanci, a ludność okolicznych wiosek ukrywała co cenniejszy dobytek.
Nazwa jaskini pochodzi od nazwiska pierwszego “odkrywcy” – wójta żywieckiego i kronikarza, Andrzeja Komonieckiego (ok. 1658–1729), który w kronice „Chronografia albo Dziejopis Żywiecki” pisze o miejscu, że można tu „sto statku wegnać”.
W 1993 r. Grota Komonieckiego została wpisana na listę pomników przyrody nieożywionej w Beskidzie Małym.
Dojdziemy do niej ze wsi Las (przy drodze 946 Sucha Beskidzka – Żywiec) czarnym szlakiem lub ścieżką z żółtymi znakami. Od groty na główną grań (czerwony szlak) pomiędzy Łamaną Skałą, a Smrekowicą prowadzi stoma ścieżka (żółte znaki). Uwaga: słabe oznakowanie.Zimą ciek wodny tworzy na niej lodową kaskadę.

Grota Komonieckiego

 

Wodospad ,,Dusiołek” (Dusica) 

Kilkadziesiąt metrów poniżej Groty Komonieckiego znajduje się kolejna atrakcja – wodospad ,,Dusiołek”; jest to największy wodospad w Beskidzie Małym, woda spada 3-metrową kaskadą z wysokiej kamiennej płyty.

Wodospad znajduje się w stromym bukowym jarze na potoku Dusica, na południowych stokach Pasma Łamanej Skały, kilkadziesiąt metrów poniżej Groty Komonieckiego.

Wodospad Dusiołek

Więcej takich pięknych miejsc opisujemy w artykule: Skalne atrakcje Beskidu Małego