Rozwiąż “gorczański” quiz i sprawdź się, a przy okazji poznaj ciekawostki geograficzne, przyrodnicze i historyczne regionu, a także jego atrakcje i wyjątkowe miejsca warte odwiedzenia.

 

1. Najwyższy szczyt Gorców to?

Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310 m n.p.m.), znajduje się on w centralnym punkcie pasma. Szczyt Turbacza nie jest objęty ochroną GPN. Stoi tutaj kamienny obelisk oraz żelazny krzyż z datami 1945–1985. Pod szczytem góry na polanie Wolnica (część Hali Długiej) stoi schronisko PTTK. Turbacz zaliczany jest do Korony Gór Polski.

2. Co jest symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego?

Tablica informacyjna GPN przed Polaną Oberówka
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego jest salamandra plamista, zwana też jaszczurem plamistym lub jaszczurem ognistym (Salamandra salamandra). Jest to największy i uznawany za jeden z najpiękniejszych polskich płazów. Ma bardzo charakterystyczne ubarwienie – czarną, błyszczącą skórę pokrywają kontrastujące – jaskrawożółte lub pomarańczowe plamy. Więcej informacji przeczytasz w art.: Salamandra plamista – jeden z najpiękniejszych polskich płazów. Salamandra plamista w Polsce podlega ochronie częściowej.

3. Jak nazywa się widoczny na zdjęciu staw?

Pucołowski Stawek
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Jest to Pucołowski Stawek, znajduje się on na polanie Srokówki, na południowych stokach Wyżniej (1107 m). Jest jednym z najwyżej położonych beskidzkich jezior. Staw jest pięknie położony, można stąd podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Kotliny Nowotarskiej. Ze stawem związanych jest kilka ludowych legend. Wg jednych pojawiały się tutaj topielice, które zwodziły ludzi, wg innych podań ze stawku wychodziły dusze skazańców powieszonych na Szubienicznej Górze w Pieninach i przez Halę Długą szły do Diabelskiego Kamienia na Czole Turbacza. Opis trasy: Pucołowski Stawek

4. Na jakich szczytach powstały w 2015 r. wieże widokowe?

Wieża widokowa na Magurkach (1108 m)
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

W 2015 r. wybudowano wieże widokowe na 3 gorczańskich szczytach: Lubaniu, Gorcu i Magurkach - projekt budowli nawiązuje do stylistyki drewnianych kościołów gotyckich tego regionu.

5. Widoczny na zdjęciu ostaniec to:

Kudłoński Baca
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Widoczny ostaniec to „Kudłoński baca”, znajduje się on na północnych zboczach Kudłonia. Ludowe podania głoszą, że olbrzymi głaz pojawił się za sprawą złych mocy. Podobno kamień przyniósł diabeł, który chciał go zrzucić na kościół w pobliskim Lubomierzu. Inne podania mówią o złym bacy, który za karę, że źle traktował swoich juhasów został zamieniony w kamienny obelisk. Kudłoński Baca to jeden z największych w Gorcach skalny ostaniec. Opis wycieczki: Z Lubomierza do Kudłońskiego Bacy

6. Gdzie w Gorcach znajdują się studenckie bazy namiotowe?

Baza namiotowa pod Gorcem 2015 rok
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Studenckie bazy namiotowe znajdują się na Lubaniu – na polanie Wierch Lubania oraz na polanie Gorc Gorcowski na Gorcu.

7. Na jakiej polanie stoi Bulandowa Kapliczka?

Gorce - Bulandowa Kapliczka
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Bulandowa Kapliczka - biała, charakterystyczna kapliczka stoi u szczytu polany na Jaworzynie Kamienickiej, została wybudowana w 1904 roku przez Tomasza Chlipałę, zwanego Bulandą. Był to najsłynniejszy gorczański baca, ale też znachor i jak wieść gminna niesie, szaman i czarodziej. Według jednych podań Bulanda wybudował kapliczkę na prośbę swojej zmarłej córki, która pewnej nocy przyśniła mu się i poprosiła ojca by z materiałów, które znajdzie opodal wybudował kapliczkę. Inne przekazy mówią, że przyśniły mu się grzeszne dusze juhasów, zbójników i ludzi którzy zginęli w Gorcach, więc pobożny baca postanowił pomóc potępionym. Ale są też bardziej fantastyczne podania, o tym jakoby Bulanda znalazł na polanie ogromny skarb, i w tym miejscu wybudował kapliczkę. Wg innych legend , skarb znalazł, ale ukrył go w ziemi razem ze swoją magiczną księgą, wierzył bowiem, że pod świętym miejscem będzie on bezpieczny. Podobno przed śmiercią zdradził jednemu z juhasów miejsce ukrycia skarbu. Kiedy jednak chciwy góral wraz z kompanem postanowił go odkopać natrafił na kłębowisko żmij, które skutecznie odstraszyły śmiałków. Kapliczka jest najstarszym sakralnym zabytkiem GPN.

8. Jak nazywa się najstarszy zachowany niesakralny zabytek w Gorcach?

Kurnytowa Koliba
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Najstarszy zachowany niesakralny zabytek w Gorcach to Kurnytowa Koliba. Na jego drzwiach znajduje się wyryta data 1839 r. Jest to dawny budynek mieszkalny rodziny Kurnytów i Czepieli (letni). Z uwagi na bardzo rozproszone gospodarstwa rolne rodziny z rejonu Ochotnicy Górnej posiadały dwa domy, jeden znajdujący się w dolinie i drugi sezonowy, w górach. Miejsce jest także związane z historią II wojny światowej. Na Kurtynowej Polanie w roku 1944 znajdowała się siedziba sztabu IV Batalionu I Pułku Strzelców Podhalańskich pod dowództwem kpt. Juliana Zapały – „Lamparta”. Oprócz Koliby partyzanci korzystali z nieistniejących już dzisiaj zabudowań gospodarczych. Po wojnie, w 1946 r. korzystał z tych kwater legendarny partyzant Józef Kuraś ps. „Ogień”. W bazie partyzantów na Kurnytowej Polanie ukrywano 9 członków załogi Liberatora. Obecnie jest to własność prywatna. Więcej informacji można znaleźć na stronie „Skansenu Studzionki” – poświęconemu Ochotnicy i Studzionkom.

9. Gdzie znajduje się Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców?

Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywanej też Kaplicą Papieską
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców stoi na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem. Kaplica nazywana jest też Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską. Wybudowano ją w 1979 r. z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Od maja do października, w niedziele, odprawiane są msze św., natomiast w każdą drugą niedzielę sierpnia odbywa się tu bardzo uroczyste nabożeństwo organizowane przez Związek Podhalan. Wielokrotnie brał w nich udział oraz wygłaszał kazania ks. profesor Józef Tischner. Kaplica ma bardzo symboliczny charakter. Zbudowana jest na planie krzyża Virtuti Militari, belkowanie drzwi ma kształt orła, łańcuch, który je zamyka symbolizuje Polskę w niewoli. Na oknach kaplicy znajdują się wizerunki 4 polskich orłów: pochodzące z czasów biskupa Stanisława ze Szczepanowa, z czasów konfederacji barskiej, z okresu II Rzeczypospolitej oraz armii polskiej w ZSRR (pozbawiony korony). Nad portretem Jana Pawła II umieszczono napis: „Pasterzowi pasterze”. Wokół kaplicy znajdują się ławki, dzwonnica i polowy ołtarz.

10. Gdzie rozbił się bombowiec „California Rocket” (1944 r.)?

Miejsce katastrofy Liberatora B-24 J „California Rocket”.
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Amerykański bombowiec B-24 Liberator “California Rocket” rozbił się 18 grudnia 1944 roku obok Pańskiej Przehybki. Został ostrzelany przez artylerię przeciwlotniczą, kiedy leciał z bazy położonej we Włoszech w celu zbombardowania niemieckich zakładów w Oświęcimiu. Uszkodzona maszyna zaczęła spadać nad Gorcami. Z 10-cio osobowej załogi uratowało się 9 lotników. Amerykańscy spadochroniarze zostali odnalezieni przez partyzantów z AK, ogromną pomocą wykazali się też mieszkańcy Ochotnicy Górnej. W roku 1994, w 50. rocznicę wydarzeń w miejscu katastrofy utworzono zespół krajobrazowy „Uroczysko pamięci”. Z oryginalnych materiałów odtworzono fragment kadłuba samolotu oraz zarys skrzydła. Wybudowano też drewniany domek, na którym umocowano tablicę informacyjną o katastrofie oraz historię ruchu oporu działającego w Gorcach. W uroczystościach tych wzięli udział trzej żyjący amerykańscy lotnicy.

11. Gdzie znajduje się "Tischnerówka"?

Tischnerówka w Łopusznej
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Tischnerówka, czyli Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera, mieści się w Łopusznej w drewnianym budynku dobudowanym do Gminnego Ośrodka Kultury. Otwarto ją w IV rocznicę śmierci Ks. Prof. Tischnera, 27 czerwca 2004 roku. Izbę stworzono z inicjatywy gminy Nowy Targ, rodziny Księdza Profesora oraz mieszkańców Łopusznej. Oprócz pamiątek osobistych księdza, rękopisów, książek i zdjęć, znajdują się tu liczne nagrania radiowe i telewizyjne z jego udziałem. Miejsce piękne i wyjątkowe, warte odwiedzenia nie tylko przez sympatyków ks. Profesora.

12. Gdzie znajduje się skalisty cypel "Samorody"?

Samorody – skalisty cypel na Lubaniu
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Samorody to skalisty cypel, który znajduje się pod szczytem Lubania, po południowej stronie polany Wierch Lubania.

13. Gdzie znajduje się Papieżówka?

Gorc lato 2021
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

“Papieżówka“ - schron, w którym w 1978 roku przebywał kardynał Karol Wojtyła jeszcze jako metropolita krakowski, znajduje się w Dolinie Kamienicy. Przed budynkiem jest stół i ławy, tablica informacyjna oraz pamiątkowy kamień. Jest to popularne miejsce spacerowe.

14. Obok jakiej polany znajduje się Zbójnicka Jama

Zbójnicka Jama koło polany Jaworzyna Kamieniecka
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Jaskinia Zbójnicka Jama znajduje się niedaleko polany Jaworzyna Kamienicka, ok. 800 m od Bulandowej Kapliczki

15. W rejonie którego z gorczańskich szczytów znajdują się ruiny 2 spalonych schronisk?

Ruiny schroniska na szczycie Lubania
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Ruiny spalonych schronisk znajdują się w rejonie Lubania. Pierwsze schronisko wybudowało w latach 1936–1939 Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy - budynek na ok.100 miejscach noclegowych stanął przy Samorodach, na południowej stronie polany Wierch Lubania. W czasie II wojny światowej ukrywali się w nim partyzanci. W 1944 roku Niemcy spalili budynek, podczas tej akcji zastrzelili też dwóch partyzantów. Natomiast pod szczytem Lubania, w miejscu gdzie niebieski szlak z Kluszkowiec dochodzi do zielonego z Grywałdu, PTTK wybudowało w 1975 r. schronisko, które spłonęło w 1978 roku. Przy ścieżce znajdują się jego ruiny.

16. Czy Schronisko PTTK na Turbaczu znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego?

Turbacz schronisko
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Schronisko PTTK na Turbaczu znajduje się na obrzeżach Gorczańskiego Parku Narodowego. Obiekt położony jest pod szczytem Turbacza, na wysokości 1283 m, na skraju polany Wolnica, która wchodzi w skład Hali Długiej. Obecny budynek został otwarty w 1958 r. posiada 110 miejsc noclegowych. Sprzed schroniska rozciąga się wspaniała panorama Tatr oraz Pienin.

17. Gdzie w Gorcach znajduje się obserwatorium astronomiczne?

Obserwatorium astronomiczne na Suhorze
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Obserwatorium astronomiczne znajduje się na szczycie polany Suhora na wysokości 1000 m n.p.m., na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Działa od 1987 r., należy do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, udostępniane jest sporadycznie zwiedzającym. Obiekt powstał w tym miejscu z uwagi na odpowiednie warunki otoczenia: brak dużych miejscowości oraz sąsiedztwo parku narodowego zapewniają czyste i nieoświetlone niebo. Obok budynku przebiega zielony szlak z Koninek na Turbacz. Jest to najwyżej położone obserwatorium astronomiczne w Polsce.

18. Jak brzmi inna nazwa Drogi Knurowskiej?

Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Droga Knurowska zwana jest „Gościńcem Barabów”. Wybudowana w 1911 r. droga jest zabytkiem wojskowej inżynierii drogowej. Powstała ona w miejscu średniowiecznego traktu, który był wykorzystywany jako skrót prowadzący ze Starego Sącza na Podhale. Na początku XX w. tereny te należały do Austro-Węgier. Zgodnie z planami militarnymi monarchii Droga Knurowska została zaprojektowana jako trakt wojskowy, który miał posłużyć do przerzutu dużego sprzętu wojskowego. Przy budowie pracowali robotnicy najmowani do robót rządowych i publicznych, których na Podhalu nazywano “barabami”, stąd też druga nazwa “Gościniec Barabów”. Więcej informacji na stronie Skansenu Studzionki.

19. "Piewca Gorców" i "Dumac z Gorców" - o kim mowa?

Rabka - Muzeum Władysława Orkana
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

"Piewcą Gorców" i "Dumacem z Gorców" nazywany jest Władysław Orkan (właśc. Franciszek Ksawery Smaciarz (Szmaciarz – 1875 - 1930) – pisarz tworzący w okresie Młodej Polski. Orkan urodził się w Porębie Wielkiej, tam też wybudował swój dom, w którym obecnie znajduje się Muzeum Biograficzne „Orkanówka” – poświęcone pamięci pisarza oraz jego matki. Jest to filia Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju (zdj. powyżej). "Orkanówka" znajduje się przy zielonym szlaku z Niedźwiedzia na Turbacz.

20. Gdzie znajduje się "Diabelski Kamień"?

"Diabelski kamień" na Czole Turbacza z tablicą upamiętniającą ratowników GOPR
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Diabelski Kamień znajduje się pod szczytem Czoła Turbacza, od jego południowej strony. Skała ma ok. 5 m długości i 1,7 m wysokości, od dawna też intrygowała miejscowych i turystów, tym bardziej, że widnieje na niej dziwny, nie odczytany do dzisiaj napis. Wykorzystał go nawet w swojej powieści Władysław Orkan. Wg bohatera książki kamień został przyniesiony przez Lucypera aż z Rzymu, a wyryty na skale napis brzmi: „Koldras Lacki”. Nad tym miejscem podobno pieczę obrał diabeł. Inne podania mówią o niezwykłych, ukrytych w tajemnej jaskini skarbach.

Gorce
Niestety, nie udało Ci się zaliczyć tego quizu, ale nie zrażaj się - na naszym portalu znajduje się wiele opisów ciekawostek i atrakcji związanych z Gorcami. Oczywiście, warto również odwiedzić ten piękny region - przy planowaniu wycieczek polecamy nasze zestawienie: "10 najpiękniejszych tras w Gorcach".
Dobrze Ci poszło! Wynik świadczy o dobrej znajomości Gorców, tym bardziej, że quiz nie był łatwy - kilka pytań było naprawdę podchwytliwych. Mamy nadzieję, że ten test zachęci Cię do odwiedzin tego pięknego regionu. Przy planowaniu wycieczek polecamy nasze zestawienie: 10 najpiękniejszych tras w Gorcach.
Gratulacje! Test wiedzy o Gorcach zaliczony na 5! Jesteś naprawdę ekspertem z tematów dotyczących tego regionu 🙂

 

Dziękujemy za wspólną zabawę 🙂
Wszystkim zainteresowanym tematyką Gorców polecamy nasze zestawienie: 10 najpiękniejszych tras w Gorcach