Pogoda ma istotne znaczenia dla udanej i bezpiecznej wyprawy w góry. Dlatego przed planowaną wycieczką należy sprawdzić warunki meteorologiczne oraz komunikaty pogodowe – oprócz temperatury – latem szczególnie ważne są informacje o burzach, przewidywanych opadach deszczu oraz sile wiatru, natomiast zimą – dodatkowo komunikaty lawinowe.

Poniżej podajemy kilka sprawdzonych przez nas portali pogodowych

POGODYNKA

MOUNTAIN FORECAST

METEOBLUE

YR.NO

Portale z informacją o burzach:

BLITZORTUNG.ORG

LIGHTNINGMAPS.ORG

Dodatkowe komunikaty:

Każdy z wymienionych portali pogodowych zawiera szereg przydatnych dodatkowych informacji z możliwością wyboru wielu szczegółowych lokalizacji w danym regionie.

ABC Bezpieczeństwa w górach

Polecamy pobranie z naszych stron krótkiego poradnika (w formie pliku pdf). Całość artykułu jest dostępna tutaj:
ABC Bezpieczeństwa w górach

Podstawowym elementem przygotowania jest zapoznanie się z prognozą warunków w rejonie, w który się wybieramy. Nie chodzi o to, aby wyruszać tylko przy bezchmurnym niebie, ale by wiedząc czego możemy się spodziewać odpowiednio przygotować trasę i ekwipunek. Analizując prognozę, szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na zachmurzenie, opady i temperaturę, ale co bardzo ważne, na siłę i kierunek wiatru oraz możliwość odstępstw od przewidywanych warunków (prognoza kilkudniowa), a przede wszystkim prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Trzeba sprawdzić różnice, jakie mogą występować na całej trasie wyprawy, szczególnie w wysokich partiach gór, gdzie nierzadko mamy do czynienia ze znacznymi spadkami temperatur w stosunku do panujących w dolinie. Ważne, aby precyzyjnie wybrać punkt, miejsce, dla którego odczytujemy prognozę.

Polecamy porady dot. – “Burza w górach – jak się zachować

Uwaga! Przy każdej opisanej przez nas górskiej wycieczce dołączona jest zakładka “Pogoda” – z podlinkowaniem do warunków pogodowych dla konkretnego regionu górskiego.