Burza w górach jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do górskiej wycieczki, by uniknąć niebezpieczeństwa.

1. Przed wyjściem sprawdź prognozę pogody. Burza Maciek SułkowskiSprawdź komunikaty dotyczące burzy. Dopasuj plan wyprawy do warunków. Jeżeli przewidywane są burze, to najlepiej zrezygnuj z wycieczki. Burza w górach jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń!
Zapoznaj się z ogólnymi zasadami BEZPIECZEŃSTWA W GÓRACH

2. W góry wychodź wczesnym rankiem. Musisz mieć odpowiednią rezerwę czasową na powrót. Poza tym załamanie pogody i bardzo niebezpieczne w górach burze pojawiają się zwykle po południu.

3. W okresie burzowym planuj wczesny powrót w doliny – burze przeważnie występują po południu.

4. Jeżeli widzisz objawy zbliżającej się burzy staraj się jak najszybciej zejść z wysoko położonych i otwartych przestrzeni, korzystając z bezpiecznej drogi w dolinę.

5. Zaplanuj alternatywne drogi bezpiecznego skrócenia wycieczki.

Określenie odległości od burzy – gdy zobaczymy błyski i usłyszymy grzmoty możemy w przybliżeniu określić, jak daleko od nas znajduje się burza. Średnio, 1 kilometr odpowiada 3 sekundom różnicy w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem.
Uwaga! Nie należy wpadać w panikę, szczególnie w terenie przepaścistym i zachować ostrożność przy schodzeniu, tak aby nie narazić się na dodatkową kontuzję.

Burza Maciek Sułkowski
Autor fotografii: www.facebook.com/macieksulkowskipl

W trakcie burzy
  • zabezpiecz się przed wyziębieniem i przemoknięciem,
  • szukaj miejsca osłoniętego, gdzie twoja sylwetka nie będzie najwyższym elementem otoczenia,
  • nie opieraj się o skały (1 m odstępu), ani nie stawaj pod okapem skalnym,
  • metalowe przedmioty odłóż od siebie na co najmniej kilka metrów,
  • usiądź w kucki na butach (nogi złączone) nie dotykając ciałem mokrej skały,
  • unikaj otwartych przestrzeni, metalowych elementów – łańcuchy, drabinki, maszty, krzyże, itp., pojedynczych drzew, cieków wodnych, żlebów którymi może popłynąć woda.

Telefon komórkowy: telefon nie jest niebezpieczny podczas burzy, nie ściąga piorunów, ale po wyładowaniu pioruna może się zepsuć. Telefon należy chronić, aby w awaryjnej sytuacji można było z niego skorzystać.

Autor fotografii: www.facebook.com/macieksulkowskipl

Pierwsza pomoc przy porażeniu piorunem

1. Należy sprawdzić, czy poszkodowany leży w bezpiecznym miejscu, np. nie ma spadających kamieni. Przed podejściem do osoby porażonej należy również zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo.
2. Sprawdzamy czy poszkodowany jest przytomny.
3. Dzwonimy po pomoc (tel. ratunkowy TOPR/GOPR 601 100 300, OGÓLNY 112 lub 999), podajemy dokładną informację o poszkodowanych osobach i miejscu wypadku.
3. Osoba porażona musi trafić do szpitala. Czekając na ratowników musimy kontrolować stan pacjenta (kontrola oddechu) i zapobiegać jego wychłodzeniu, ewentualnie opatrzyć obrażenia powstałe podczas upadku.
– jeżeli pacjent jest nieprzytomny, ale oddycha – czekając na pomoc kontrolujemy oddech i chronimy przed wychłodzeniem.
– jeżeli pacjent jest nieprzytomny i nie oddycha, musimy rozpocząć akcję reanimacyjną (udrażniamy drogi oddechowe poprzez przyciśniecie żuchwy do szczęki, o ile to możliwe unikamy odchylenia głowy do tyłu). Sprawdzamy oddech przez 10 sek., jeśli nie usłyszymy żadnego oddechu musimy rozpocząć masaż serca. Cykle uciśnięć mostka i wdechów: 30 uciśnięć, 2 wdechy. Cykl masażu serca prowadzimy do momentu przyjazdu służb ratowniczych lub odzyskania oddechów.

ABC Bezpieczeństwa w górach

Polecamy pobranie z naszych stron krótkiego poradnika (w formie pliku pdf). Całość artykułu jest dostępna tutaj:
ABC Bezpieczeństwa w górach

Szczególnie przydatne mogą być linki do portali burzowych:

blitzortung.org

lightningmaps.org

Przydatne źródła o aktualnych warunkach meteorologicznych: Jak sprawdzić pogodę w górach

I jeszcze kilka zdjęć burzy wykonanych w Beskidzie Wyspowym

Autor Kamil Sułkowski (http://fotobeskidy.vxm.pl)