28.05.2017

W maju br. ukazała się monografia „Szałasy w Gorcach, czyli krajobrazy utracone”. Autorem jest Wojciech Śliwiński, z wykształcenia inżynier architekt, z zawodu muzealnik.

Gorce i tamtejsze szałasy były jego pasją od czasów studenckich. Przez wiele lat inwentaryzował i opisywał gorczańskie bacówki, zebrane materiały opublikował w książce „Szałasy w Gorcach”. 30 lat później wrócił do tematu i na bazie swojej publikacji z 1986 r. zaktualizował stan gorczańskich polan. I tak obok zdjęć z lat 70. i 80. pojawiły się bieżące fotografie, wśród nich wiele pozyskanych od internautów – miłośników Gorców. Autor wykonał gigantyczną pracę – opracowanie liczy ponad 600 stron, ok. 1000 zdjęć i ponad 300 rycin i map. Wśród nich znajdziemy fotografie nieistniejących już dzisiaj bacówek i szałasów, m.in. zdjęcia Schroniska na Starych Wierchach (spalone w czasie okupacji), popularnej wśród turystów bacówki na polanie Przysłop Górny i rzędu bacówek na Hali Długiej. Oprócz materiałów fotograficznych Autor dołączył liczne ciekawostki i historie powstania wielu znanych obiektów, jak chociażby „Szałasowy Ołtarz” na Turbaczu.

Szałasy w Gorcach, czyli krajobrazy utraconeFragment książki “Szałasy w Gorcach, czyli krajobrazy utracone” Fot. Wojciech Śliwiński

Szałasy w Gorcach, czyli krajobrazy utraconeFragment książki “Szałasy w Gorcach, czyli krajobrazy utracone”

Wojciech Śliwiński "Szałasy w Gorcach czyli krajobrazy utracone"Fragment książki “Szałasy w Gorcach, czyli krajobrazy utracone” Fot. Wojciech Śliwiński

Obecnie niewypasane gorczańskie polany zarastają, a bacówki, niegdyś oczywisty element tamtejszego regionu, niszczeją, wielu z nich już dzisiaj nie ma. Tym bardziej takie opracowanie dokumentujące „krajobrazy utracone” jest niezwykle cenne. Dla turystów pamiętających drewniane szałasy ze swoich górskich wędrówek – będzie wspaniałą pamiątką z lat młodości. Dla mieszkańców Gorców, do rodzin których należały te polany i bacówki, to kronika i zapis bliskiej im historii. Dla wszystkich zakochanych w Gorcach to po prostu piękna „fotoopowieść” o regionie.
Opracowanie nie jest na razie dostępne w księgarniach, ale mamy nadzieję, że niebawem będzie można je kupić, o czym poinformujemy na naszym portalu.

 

Jedna odpowiedź do “Krajobrazy utracone”

  1. […] „Szałasy w Gorcach, czyli krajobrazy utracone” – Wojciech Śliwiński (NOVA SANDEC) […]