We współpracy z Wydawnictwem ISKRY prezentujemy fragmenty książki Wandy Rutkiewicz “Na jednej linie”.
Dla miłośników gór i nie tylko postać autorki jest na pewno znana. Przypomnijmy tylko, że w 1978 r. zdobyła Mount Everest – na szczyt weszła jako trzecia kobieta na świecie i pierwszy Polak.
Współautorką książki jest Ewa Matuszewska, dziennikarka, pisarka, a także przyjaciółka Wandy Rutkiewicz i autorka książek o himalaistce. Oprócz ww. pozycji napisała, m.in.: „Karawana do marzeń”, “Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz”. Jak mówiła o sobie „warszawianka z urodzenia, zakopianka z wyboru” – Ewa Matuszewska mieszkała od 1998 r. w Zakopanem. Pracowała m.in. w Biurze Promocji Zakopanego, prowadziła portal internetowy „Zakopane dla Ciebie” i blog „Po mojemu”. Zmarła 28 marca 2018 r. w Zakopanem.
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami książki:
08-04-2018 PRZEGRAĆ ABY WYGRAĆ część I
15-04-2018 PRZEGRAĆ ABY WYGRAĆ część II
22-04-2018 GORYCZ SUKCESU część I
29-04-2018 GORYCZ SUKCESU część II
06-05-2018 GÓRA PRZEKLĘTA część I
13-05-2018 GÓRA PRZEKLĘTA część II
20-05-2018 CZAS EVERESTU część I
27-05-2018 CZAS EVERESTU część II ostatnia
“Na jednej linie” – opowieść o Wandzie Rutkiewicz i jej drodze, jaką przebyła od pierwszych górskich wycieczek w Karkonoszach, po zdobycie najwyższego szczytu ziemi. Książka zawiera zwięzłe opisy wypraw, od początków na etapie organizacyjnym, wiążących się w tamtych czasach ze sporymi trudnościami, poprzez każdy aspekt życia podczas ekspedycji, transport rozmaitymi środkami, dni spędzane w bazach, kontakty z pozostałymi wspinaczami wchodzącymi w skład grup, aż do samej drogi na szczyt, wiążącej się z satysfakcją i sukcesem, albo z poczuciem rozgoryczenia i żalu w przypadku niepowodzenia. Opisuje szczegółowo zdobywanie szczytów jak Mont Blanc, Gasherbrumy czy w końcu Mount Everest, zwieńczonych triumfem, jak również próbę sięgnięcia po Nanga Parbat – zakończone niepowodzeniem i śmiercią kolegi. Wydarzenia te jednak tylko motywowały pionierkę kobiecego himalaizmu – to kolejny aspekt wart zaakcentowania, Rutkiewicz opisuje, jak zmagała się z początkowym lekceważeniem jej jako wspinacza ze względu na płeć, jak stopniowo i sukcesywnie zdobywała uznanie i szacunek, aż do udziału w odnoszących sukcesy wyprawach złożonych jedynie z kobiet. Książka jest nie tylko wspaniałym reportażem z wypraw, ale także ukazuje emocje towarzyszące himalaistom, których najczęściej nie jesteśmy świadomi, mówi o tym, że sam efekt czyli sukces lub porażka, to tylko jedna z ogromu składowych tego sportu, przybliża wybory jakie muszą podejmować na każdym kroku, a stawką jest ich życie. Wspaniała lektura dla każdego zainteresowanego życiorysem himalaistki, ale także wspinaczką samą w sobie.
[…] “Na jednej linie” – Wanda Rutkiewicz (Wydawnictwo ISKRY) […]