Lawiny stanowią ogromne zagrożenie w górach, w wypadkach giną osoby uprawiające turystykę zimową, najczęściej narciarze i snowbordziści, ale czasem też “cywile” – mieszkańcy górskich miejscowości. W Polskich Tatrach, w okresie 110 – letniej działalności TOPR (1909 – 2019) w lawinach zginęło 121 osób. Największa lawinowa tragedia w Polsce wydarzyła się 2 marca 1968 r. w Białym Jarze w Karkonoszach, zginęło wówczas 19 turystów. Natomiast największa katastrofa lawinowa w Europie, mająca rozmiary kataklizmu, miała miejsce 13 grudnia 1916 r., kiedy to w czasie walk wojennych w rejonie Marmolady w Dolomitach potężne masy śniegu zabiły 270 żołnierzy, a do końca grudnia w lawinach w Dolomitach zginęło tam ok. 10 000 żołnierzy oraz ludności cywilnej.

A to lista największych wypadków lawinowych w górach Europy w XX w.

AUSTRIA

  • 11 stycznia 1954 r – we wsi Blons (kraj związkowy Vorarlberg) w Austrii, w przeciągu 9 godzin zeszły 2 lawiny, w których śmierć poniosło 57 osób, m.in. ratownicy pomagających ludności cywilnej po zejściu pierwszej lawiny. W lawinach zginęło wówczas 30% populacji Blons, wiele zwierząt, zniszczeniu uległa infrastruktura miejscowości, budynki mieszkalne i gospodarcze.
  • 23 lutego 1999 r. w alpejskiej wiosce Galtür w Austrii lawina przysypała 57 osób, do czasu przybycia ekip ratunkowych zginęło 31 osób.
  • 28 marzec 2000 – Kaprun12 osób zginęło w lawinie, jaka zeszła w okolicach austriackiego kurortu Kaprun. Byli to w większości uczestnicy kursu dla instruktorów narciarskich.
  • 2 maja 2009 r. – lawina zeszła w ośrodku narciarskim Sölden – zginęło 6 osób.

FRANCJA

  • 3 / 4  luty 1934  – Ortiporio (Korsyka) – w lawinie, która zeszła w nocy z 3 na 4 lutego zginęło 37 osób.
  • 10 lutego 1970 r. – lawina uderzyła w 3-kondygnacyjny ośrodek narciarski Val-d’Isère w Alpach. Zginęło 39 narciarzy, którzy przebywali w budynku, rannych zostało 37 osób.
  • 9 lutego 1999 r. – Montroc (Chamonix) – w lawinie zginęło 12 osób, a wiele budynków zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych. Katastrofę spowodowały bardzo duże opady śniegu – w ciągu kilku dni spadło 3 m śniegu, ale też błędy władz miasta, które nie podjęły w odpowiednim czasie decyzji o ewakuacji ludzi z zagrożonych terenów.
  • 12 lipca 2012 r. – lawina, która zeszła ze szczytu Mont Maudit po francuskiej stronie masywu Mont Blanc, spowodowała śmierć 9 ludzi.
  • 8 stycznia 2016 r. w lawinie w masywie Cerces zginęło 6 żołnierzy, uczestników kursu narciarskiego.

NORWEGIA

  • 7 marca 1956 roku – lawiny, które zeszły na wioskę Skredbukta (Lofoty w północnej Norwegii) zabiły 21 osób.

POLSKA

  • 2 marca 1956 r. – lawina, która zeszła z Kondratowego Wierchu na Schronisko w Dolinie Goryczkowej (nieistniejące już) zniszczyła budynek, zginęło w niej 5 osób – gospodarze schroniska – Zofia i Władysław Marcinowscy oraz 3 żołnierze WOP.
  • 20 marca 1968 r. miała miejsce lawina w Białym Jarze (Karkonosze) – nazywana największą tragedią lawinową w polskich górach. Zginęło wówczas 19 osób  – w tym 13 Rosjan, 4 obywateli NRD i dwoje Polaków. W akcji ratowniczej brało udział 1100 osób.
  • 28 stycznia 2003 r. w lawinie pod Rysami zginęło 8 osób z 13 osobowej grupy, byli to uczniowie liceum ogólnokształcącego w Tychach. Lawina porwała 9 osób, jedna z nich zdołała się uratować. Jeden z chłopców zmarł 2,5 miesiąca po wypadku z powodu obrażeń.
  • 30 grudnia 2001 r. w lawinie pod Szpiglasową Przełęczą zginęła dwójka turystów, a następnie w trakcie działań ratowniczych śmierć ponieśli młodzi ratownicy TOPR – Marek Łabunowicz („Maja”) i Bartłomiej Olszański. Zostali pochowani na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
  • 13 marca 2011 r. w lawinie, która zeszła w rejonie Koszystej zginęły 3 osoby. Mimo szybkiego zgłoszenia wypadku przez świadków i szybkim dotarciu ratowników na miejsce zdarzenia nie udało się uratować zasypanych.

RUMUNIA

  • 17 kwietnia 1977 r. – Jezioro Bâlea (Góry Fogaraskie, Rumunia) – lawina zabiła 23 narciarzy, w tym 19 uczniów szkoły średniej w Sibiu. Była to najbardziej tragiczna w skutkach lawina w Rumunii.

SŁOWACJA

  • 6 / 7 lutego 1924 r. – w lawinie, która zeszła z południowo-wschodnich zboczy Krížnej (1574 m n.p.m.). na osadę leśną Rybô (część wsi Staré Hory) w Wielkiej Fatrze (Słowacja) zostało zasypanych 22 osób, 18 zginęło, w tym 15 dzieci. Przeżyło wtedy 3-misięczne niemowlę – Benjamín Strmeň. Ocaleli też jego rodzice i sąsiad, zginęło 5 rodzeństwa małego Benjamina. Przyczyną katastrofy były zarówno bardzo duże opady śniegu i wiejący silny wiatr, ale też zła gospodarka leśna – mieszkańcy pozyskując kolejne tereny do hodowli bydła wycięli okoliczne lasy, strome i bezleśne zbocza sprzyjały schodzeniu lawin. Była to najtragiczniejsza lawina w historii kraju. Warto dodać o podobnej tragedii w Rybô, która wydarzyła się 17 marca 1751 r., zginęło wtedy 10 osób.
  • 20 stycznia 1974 r. w Tatrach Słowackich zginęło 12 osób. Żlebem spod Przełęczy nad Skokiem (z Grani Baszt, która rozdziela Dolinę Mięguszowiecką i Młynicką) zeszła olbrzymia lawina, która wdarła się na przeciwległy stok i przysypała 24 trenujących tam narciarzy. Dzięki sąsiedztwu schroniska i szybkiej akcji ratunkowej, udało się uratować 12 osób, wśród ofiar był m.in. nauczyciel i jego 13-letni syn.
    Na Cmentarzu Symbolicznym znajduje się tablica poświęcona ofiarom tej tragedii.
  • 31 grudnia 2005 r. – w lawinie, która zeszła w Spalonym Żlebie na Zwierówce (Tatry Zachodnie) zginęło 7 czeskich turystów.

SZWAJCARIA

  • 24 luty 1970 r. – lawina, która zeszła na wioskę Reckingen (kanton Valais) przysypała 48 osób, zginęło 30. Lawina zniszczyła również domy i schron wojskowy.

WŁOCHY

  • 19 kwietnia 1904 r. – lawina zasypała budynek mieszkalny górników kopalni koło Pragelato we Włoszech, zginęło 81 osób.
  • 13 grudnia 1916 r. – w rejonie Marmolady (Dolomity) ogromna lawina zeszła na ulokowane w górach austro-węgierskie koszary wojskowe, zginęło wówczas 270 żołnierzy.
    Ale nie były to jedyne ofiary tej katastrofy. Dokładne liczby nie są znane, ale szacuje się, że w grudniu w lawinach w Dolomitach zginęło ok. 10 000 żołnierzy zarówno ze strony włoskiej, jak i austro-węgierskiej.
    Katastrofa ta uważana jest za jeden z największych kataklizmów pogodowych w Europie. Jej przyczyną były ogromne opady śniegu. Według niektórych źródeł część lawin została wywołana działaniami wojsk, które celowo ostrzeliwały tereny przeciwnika.
    W publikacjach anglosaskich katastrofa ta nazywana jest „Białym Piątkiem” (White Friday”), pomimo faktu, że 13 grudnia 1916 roku wypadł w środę. Natomiast przez Włochów dzień ten nazywany jest “La Santa Lucia Nera” – „Czarna Święta Łucja” (13 grudnia to dzień świętej Łucji).
  • 18 stycznia 2017 r. ogromne masy śniegu spadły na hotel Rigopiano w (Abruzja). Zginęło  29 osób, 11 zostało rannych. Lawinę spowodowało trzęsienie ziemi, które wystąpiło kilka godzin wcześniej w rejonie oraz ogromne opady śniegu.

Trzeba jeszcze wspomniec o „zimie terroru”, kiedy to w okresie trzech miesięcy na przełomie 1950-1951 r. w krajach alpejskich – Austrii, Włoszech i Szwajcarii zeszło 649 lawin, w których zginęło 265 osób, największe starty poniosła Austria – zginęło tu 135 osób. Ponadto zniszczone zostały wioski – zabudowania, infrastruktura oraz cenne gospodarczo lasy, zginęło bardzo dużo zwierząt hodowlanych. Częstotliwość lawin była tak duża, że szwajcarskie miasteczko Andermatt nawiedziło sześć lawin w ciągu zaledwie godziny, zginęło wówczas 13 osób.
Katastrofa została spowodowana bardzo dużymi opadami śniegu – w okresie 3 dni poprzedzającym tragedię spadło 3 – 4,5 m śniegu.

 

Droga do Morskiego Oka, zdj. Maurka

O powstaniu lawiny decyduje wiele czynników, m.in.: cechy pokrywy śnieżnej, warunki meteorologiczne, ukształtowanie terenu (np. nachylenie stoku) i rodzaj i charakter podłoża. Najczęściej lawiny pojawiają się po jednorazowym, dużym opadzie śniegu, przy silnym wietrze oraz w warunkach, kiedy świeży opad następuje na twardą warstwę zmrożonego śniegu i poszczególne jego warstwy nie są związane ze sobą. Lawiny mogą schodzić samoczynnie, ale w większości przypadków jest to “czynnik ludzki” – wywołują je narciarze, snowbordziści, ski-alpiniści, alpiniści.

W celu określenia stopnia zagrożenia lawinowego stworzono 5-stopniowa skalę, gdzie 1 – oznacza niski stopień zagrożenia, 2 – umiarkowany, 3 – znaczny, 4 – wysoki, a 5 – bardzo wysoki. Ale warto pamiętać, że wypadki najczęściej zdarzają się przy 2 i 3 stopniu zagrożenia lawinowego, co najczęściej wynika z lekceważenia obostrzeń przez turystów.
Dokładna charakterystyka poszczególnych stopni: TOPR – stopnie zagrożenia lawinowego

ZAGROŻENIE LAWINOWE

Planując zimowe wyjście w góry wysokie należy bezwzględnie sprawdzić i zastosować się do komunikatów o stopniu zagrożenia lawinowego. Ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu umożliwiającego szybkie odnalezienie i wydobycie osoby przysypanej lawiną, takiego jak:

  • detektor lawinowy, urządzenie, które emituje oraz odbiera fale radiowe o określonej częstotliwości, umożliwia szybkie dotarcie w pobliże zasypanej osoby
  • sonda, czyli składana tyczka, która służy do dokładnego określenia miejsca i głębokości, na jakiej znajduje się zasypany.
  • łopata – pozwala przekopać się przez warstwę śniegu do zasypanej osoby

UWAGA: samo posiadanie powyższego wyposażenia jest nieprzydatne bez odpowiedniego przeszkolenia w zakresie podstawowego ratownictwa lawinowego.
Szkolenia takie prowadzą m.in.:

Przydatne strony

Oprócz sprawdzenia stopnia zagrożenia lawinowego oraz warunków pogodowych dla konkretnego regionu ważna jest także odpowiednie wyposażenie oraz umiejętność posługiwania się sprzętem, znajomość asekuracji i techniki zimowej wspinaczki.

Polecamy oglądnięcie filmu “Akademii Górskiej TOPR” – Lawiny

Informacje o “Zimowym ekwipunku w góry“.