Jak i gdzie zorganizować romantyczny wypad w góry? Czy jezioro w pięknym, górskim otoczeniu to właściwa sceneria na taką okazję? Naszym zdaniem tak – dlatego podrzucamy kilka propozycji wycieczek do najpiękniejszych górskich stawów, które powinny się sprawdzić przy poszukiwaniu takich “miejscówek”. Staraliśmy się wybrać jeziora nie tylko urokliwe, ale łatwo dostępne i popularne turystycznie. Może będą one inspiracją do dłuższego wyjazdu i nowej przygody?

1. Morskie Oko – Tatry – Polska

Największe, najpiękniejsze i chyba najliczniej odwiedzane tatrzańskie jezioro – w sezonie wakacyjnym i podczas tzw. długich weekendów przychodzą tu prawdziwe tłumy. Latem, by uniknąć “relaksu” z tysiącem innych turystów i faktycznie spędzić romantyczne chwile warto wybrać się tutaj stosunkowo wcześnie, wówczas nawet w środku sezonu jest szansa na spokojne śniadanie z widokiem na Rysy i kontemplowanie widoków.
Morskie Oko pięknie prezentuje się z pewnej perspektywy, jeśli mamy czas i ochotę na dłuższą wycieczkę polecamy podejście do Czarnego Staw pod Rysami.  – dodatkowo ok. 2 – 3 godz. w dwie strony.
Opis: Droga do Morskiego Oka

Morskie Oko widziane z drogi do Czarnego Stawu


2. Popradzki Staw
– Tatry – Słowacja
Z dużej liczby pięknych tatrzańskich jezior po słowackiej stronie wybraliśmy Popradzki Staw – popularne i pięknie położone jezioro, nad którym wznoszą się szczyty: Popradzkiej Grani, Grani Baszt i Osterwy. Prowadzi do niego bardzo widokowa trasa: wyjątkowo prezentuje się szerokie dno Doliny Mięguszowieckiej i górująca nad stawem Dolina Złomisk. Jezioro jest nie tylko wyjątkowo położone, ale daje też wiele wariantów urozmaicenia wycieczki. Można wejść na widokową Osterwę, podejść na Tatrzański Cmentarz Symboliczny lub do Hińczowego Stawu. Znajduje się na trasie na Rysy oraz bardzo widokowy Koprowy Wierch.
Więcej: Najpiękniejsze Stawy w Tatrach Słowackich – propozycje wycieczek

Popradzki Staw i stojący nad nim Hotel Górski Popradské pleso

3. Jezioro
Bâlea Lac – Góry Fogaraskie – Rumunia
Jezioro znajduje się przy Drodze Transfogarskiej. Pięknie prezentują się stojące tutaj 2 schroniska turystyczne, m.in. pensjonat Cabana Bâlea Lac, warto tu wstąpić na kawę i oglądanie górskich panoram z tarasu. Obok jeziora prowadzi szlak m.in. na szczyt Vânătoarea lui Buteanu, który pomimo imponującej wysokości – 2507 m, jest stosunkowo łatwo dostępny.
Trasa: Vânătoarea lui Buteanu w rumuńskich Fogaraszach 

Jezioro Bâlea Lac (2037 m) w najwyższym punkcie Drogi Transfogarskiej

4. Jezioro Bled – Alpy Julijskie – Słowenia

Najpiękniejsze i najsłynniejsze jezioro Słowenii, turystyczna perełka i wizytówka kraju. Pięknie położone, z czystą szmaragdową wodą i uroczą małą wysepką na środku jest modnym i popularnym celem turystów. Jest też dobrą bazą do kilku innych ciekawych wycieczek, .in. do Wąwozu Vintgar.
Opis jeziora i atrakcji: Jezioro Bled – turystyczna perła Słowenii
Jezioro Bled


5.
Jeziora w rezerwacie przyrody Néouvielle – Pireneje – Francja
Przepięknie położone i wspaniale prezentujące się szafirowe oczka otoczone wysokimi, ostrymi szczytami. Najlepiej prezentują się z pewnej wysokości, jeśli mamy czas i siły warto podejść na przełęcz i pokontemplować widoki. Jeziora w rezerwacie przyrody Néouvielle w Parku Narodowym Pirenejów to popularne miejsce wśród przybywających tu turystów, ale nawet w środku sezonu nie grożą nam tłumy na szlaku.
Opis trasy: Wokół jezior w rezerwacie Lacs du Néouvielle w Pirenejach  

Jeziora w rezerwacie przyrody Néouvielle

6. Jezioro Prarayer – Dolina Aosty – Włochy

Jezioro Prarayer w Bionaz to sztuczny zbiornik powstały w wyniku budowy zapory wodnej, jednej z największych w Europie (pojemność 105 milionów sześciennych wody).
Wokół jeziora poprowadzony jest pieszy, bardzo łatwy szlak. Można go pokonać zarówno z dziećmi na piechotę jak i z wózkiem. Po ponad godzinnym trekkingu dochodzi się do schroniska górskiego, w którym serwują pyszne lokalne dania. Schronisko jest punktem wyjścia w wyższe partie Alp.
Opis: Valle d’Aosta – 10 najpiękniejszych miejsc regionu 

Jezioro Prarayer
7.
Weissensee – Karyntia – Austria
Karyntia to kraina jezior: z ponad 1000, aż 200 to kąpieliska z bardzo czystą i ciepłą wodą, w jeziorze Klopeiner See temperatura wody dochodzi do 28 stopni! Polecamy też Weissensee – najwyżej położone jezioro kąpieliskowe w Karyntii (930 m). Jeziora mogą służyć jako miejsce relaksu po trudach wspinaczki, ale są też fajnym pomysłem na wakacyjny rodzinny biwak.
Więcej o Karyntii: Oryginalne ferraty w Karyntii

Jeziora Karyntii

8. Siedem Rylskich Jezior – Góry Riła – Bułgaria
Rylskie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w Górach Riła, trudno uniknąć porównania do naszej Doliny Pięciu Stawów. Ułożone kaskadowo stawy wspaniale prezentują się oglądane z wysokości. Poprowadzony wśród nich szlak turystyczny nie jest wymagający technicznie, miejsce jest bardzo popularne wśród turystów – w letnie weekendy należy liczyć się z tłumami.
(Opis trasy w przygotowaniu)

Siedem Ryslkich Jezior
9. Jezioro Czorsztyńskie (Pieniny)

Tej atrakcji nie trzeba nikomu polecać – znajduje się ono w czołówce najpopularniejszych miejsc regionu. Tym razem zachęcamy do zaplanowania rejsu po jeziorze – można wtedy popodziwiać z zupełnie innej strony Zamek w Niedzicy i Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy i Rezerwat Zielone Skałki. Wyjątkowo romantycznie wyglądają też żaglówki na tle pienińskich zamków oraz okolicznych lasów.
Pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica pływają statki “Dunajec” i “Halny”, rejsy widokowe oferuje statek „Harnaś”. Można też popływać gondolami – wycieczka dookoła jeziora trwa ok. 40 minut, a widoki i wrażenia są niezapomniane!
Więcej propozycji w Pieninach: Pieniny – 30 miejsc, które musisz zobaczyć

Jezioro Czorsztyńskie