Bardzo atrakcyjna widokowo i przyrodniczo całodniowa wędrówka wokół czterech jezior w rezerwacie przyrody Néouvielle w parku Narodowym Pirenejów. Trasa wycieczki przebiega przez pięknie położone szmaragdowe stawy z widokiem na górskie szczyty. Zachwycają nie tylko panoramy, ale też dzika, bujna przyroda. Rezerwat obficie porastają lasy sosnowe z gatunku Pinus mugo, drzewa znaleźć można na wysokości 2600 m n.p.m.!
Liczne jeziora, płaskowyż osłonięty wysokimi szczytami i południowa wystawa tworzą specyficzny mikroklimat i bardzo korzystne warunki do życia dla roślin i zwierząt – rezerwat jest miejscem badań biologów i botaników właściwie od początku jego utworzenia. Naukowców fascynuje nie tylko bogactwo fauny i flory, ale też występowanie gatunków na wysokościach dla nich nie oczywistych.
Warunki przyrodnicze Lacs du Néouvielle stwarzają doskonałe warunki dla wielu zwierząt, oprócz typowych gatunków, jak świstaki, głuszce, orły, sępy, występują tu gatunki endemiczne, np. Desman Pirenejów, zwany szczurem trąbkowym, jaszczurka Calotriton asper i kozica „Izard”. Bardzo liczne są również gatunki glonów i torfowców.
Ważne! W rezerwacie jest zakaz biwakowania, z wyjątkiem terenu przy tamie jeziora Aumar.

Trasa wycieczki (sam przemarsz) liczy 4 -5 godz.
Dojazd: Początek wycieczki znajduje się 55 km od miejscowości Sainte-Marie-de-Campan. Jedziemy drogą D918, na przełącz Aspin, zjeżdżamy na drugą stronę, do drogi D929, która doprowadzi nas do skrzyżowania z drogą D177. Skręcamy w prawo i dojeżdżamy do jeziora Orédon, gdzie zostawiamy samochód na płatnym parkingu.

Zobacz dodatkowe informacje:

SŁOWNIK    EKWIPUNEK     UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Lacs du Néouvielle - Pireneje

Stąd znaki kierują na przełęcz Estoudou. Wspinamy się stromą ścieżką przez sosnowy las.
Od czasu do czasu, pomiędzy gałęziami drzew widać krętą drogę asfaltową wiodącą do jeziora Aumar i Aubert, jednak my dojdziemy tam szlakiem pieszym.

Lacs du Néouvielle - PirenejePo 1,5 godz. marszu, docieramy do przełęczy, która jest wielką, zieloną polaną oferującą piękne widoki na okoliczne szczyty oraz jezioro Orédon i zaporę na jeziorze Cap de Long.

Lacs du Néouvielle - Pireneje

Stąd kierujemy się na północ, by zdobyć szczyt Soum de Monpelat o wysokości 2470 m.

Warto poświęcić godzinę na pokonanie około 200 m różnicy wysokości, ponieważ stąd widok jest jeszcze bardziej rozległy. Oprócz ośnieżonych szczytów, zobaczymy kilkanaście mniejszych i większych jezior.

Lacs du Néouvielle - Pireneje

Tą samą drogą schodzimy z powrotem na przełęcz Estoudou, skąd kierujemy się do jeziora Aumar.
Po 45 minutach marszu wśród zielonych łąk i terenów podmokłych, docieramy nad brzeg Lac d’Aumar położonego na wysokości około 2200 m, gdzie znajdujemy doskonałe miejsce na piknik.

Lacs du Néouvielle - Pireneje

Po odpoczynku, ruszamy wzdłuż prawego brzegu jeziora. Ścieżka wiedzie nad samą wodą, od czasu do czasu pokonujemy wielkie głazy znajdujące się na naszej trasie.

Lacs du Néouvielle - Pireneje

Lacs du Néouvielle - PirenejePo dojściu do północnego krańca jeziora Aumar, skręcamy w lewo i po naszej prawej stronie ukazuje się jezioro Aubert. Wchodzimy pomiędzy dwa jeziora. Ścieżka doprowadzi nas do parkingu, skąd autobusem można dojechać do punktu początkowego naszej wycieczki. My jednak kontynuujemy spacer. Idąc w dół, docieramy do zapory na jeziorze Aubert, a następnie szlakiem Sentier des Laquettes, wracamy do jeziora Orédon, gdzie zostawiliśmy samochód.

Lacs du Néouvielle - Pireneje

Lacs du Néouvielle - Pireneje