Tym razem celem naszej wyprawy było przetestowanie w terenie systemu SeeMap.
Ponieważ zależało nam głównie na sprawdzeniu jego możliwości odwzorowania terenu 3D, wybraliśmy rejon „mocno” górzysty, czyli Tatry. Trasą testową była spacerowa droga z Wierch Porońca przez Rusinową Polanę na Gęsią Szyję.
System SeeMap jest darmową aplikacją przygotowaną dla Wydawnictwa COMPASS. Umożliwia dostęp do bardzo obszernej biblioteki map turystycznych w wersji standardowej i 3D oraz do nawigacji GPS w terenie http://www.compass.krakow.pl/content/mapy-gps/seemap
Zaczynamy od standardowej wersji mapy, którą możemy otworzyć na PC, tablecie lub smartfonie. Po zainstalowaniu systemu na naszym urządzeniu i wybraniu mapy „Tatry Polskie Słowackie cz. Wschodnia v 1.12 Compass” możemy przygotować naszą wyprawę korzystając z wygodnej wersji elektronicznej. Nie ma żadnych problemów z przewijaniem obszaru, powiększeniami, szczegółami i co najważniejsze mapa jest aktualna. Na stronach COMPASS znajdziemy wszystkie niezbędne informacje i linki do instalacji i obsługi aplikacji.
Przede wszystkim interesowało nas, jak aplikacja zainstalowana na smartfonie radzi sobie w terenie. Wybraliśmy jeden z bardzo popularnych, nie najnowszych modeli Samsunga GT-I8160 z systemem Android 4.1.2.
Pierwszym punktem testowym była Rusinowa Polana. Porównujemy wskazania i obraz na wyświetlaczu z rzeczywistością. Najważniejszym elementem jest zgodność odczytu GPS – (punktu wskazującego nasze położenie) z podkładem mapy. Jeżeli fizycznie stoimy np. na środku Rusinowej Polany, to strzałka na wyświetlanej mapie powinna to dokładnie potwierdzać. Dodatkowo możemy sprawdzić odczyt wysokości GPS ze stanem faktycznym. Porównujemy dane i wszystko się zgadza.
Na drugim punkcie testowym, w połowie drogi z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję również wszystko się zgadza.
Na samym wierzchołku Gęsiej Szyi dane dotyczące położenia są zgodne z rzeczywistym. Notujemy drobną odchyłkę wysokości – wskazania GPS to 1525 m n.p.m., a faktycznie wysokość szczytu wynosi 1489 m n.p.m. Różnica 36 m wysokości jest w zupełności do przyjęcia. Należy pamiętać, że pomiar pionowy w przypadku cywilnych systemów GPS jest znacznie trudniejszy niż w poziomie i jest obarczony błędem ok. 50 m. Jest to zależne od bardzo wielu czynników (terenowych i sprzętowych), ale dla potrzeb turystyki wystarczające pod warunkiem, że mamy tego świadomość.
Przechodzimy do głównego testu, czyli wizualizacji 3D.
Pierwszy element to możliwość obejrzenia trasy i otoczenia, możemy sprawdzić co nas czeka: czy będą strome podejścia, miejsca widokowe itd. Dla przykładu możemy porównać, jak wygląda podejście zielonym szlakiem z Rusinowej Polany.
Obraz systemu SeeMap 3D jest zawsze „podniesiony” w stosunku do tego, co widzimy w rzeczywistości stojąc na ziemi. Tak jakby kamera, z której obraz wyświetlany na ekranie smartfona znajdowała się co najmniej 100 m nad miejscem gdzie się znajdujemy. W pierwszej chwili wydaje się to wadą czy utrudnieniem, jednak gdy przeanalizujemy taki sposób pokazania terenu, to zauważymy, że dzięki temu możemy zobaczyć otoczenie z szerszej perspektywy. Po prostu widzimy trochę więcej niż w rzeczywistości.
Teraz parę przykładów wykorzystania SeeMap 3D do rozpoznawania otaczających nas gór i zapoznania się z topografią rejonu.
Jesteśmy na szczycie Gęsiej Szyi i widzimy przed sobą wysoko położoną dolinę otoczoną dwoma łączącymi się nad nią masywami. Porównujemy rzeczywistość z obrazem 3D na smartfonie i bez problemu odczytujemy nazwę doliny i otaczających ją szczytów. Jeżeli opis nie jest widoczny w całości, wystarczy lekko obrócić kąt mapy 3D i bez problemu odczytamy odpowiednie nazwy.
Jeżeli włączymy przycisk panoramy to wystarczy odpowiednio obrócić telefon. Bez problemu odczytujemy nazwę Doliny Waksmundzkiej i otaczających ją od wschodu Skrajnego Wołoszyna i od zachodu Małej Koszystej, Wielkiej Koszystej i Waksmundzkiego Wierchu. Dolinę od południa zamyka Wielki Wołoszyn, za którym znajduje się Przełęcz Krzyżne. O tym, że tam właśnie jest przełęcz dowiadujemy się już tylko z SeeMap, ponieważ w rzeczywistości ze szczytu Gęsiej Szyi jej nie widać.
Podobnie przy rozszyfrowywaniu bardziej odległych panoram możemy bez problemów zapoznać się ze szczegółami oglądanych widoków.
Patrząc z Rusinowej Polany lub Gęsiej szyi w głąb Doliny Białej Wody możemy odpowiednio operując naszym smartfonem przenieść się w odległy jej fragment i odczytać nazwy topograficzne.
Posługując się SeeMap 3D ważne jest, aby dobrze wybierać ustawienia powiększenia i wielkości fragmentu terenu.
Poniżej kilka kolejnych przykładów zdjęć i obrazów SeeMap 3D.
Oczywiście wiele zależy od urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja – wielkości ekranu i jego pamięci operacyjnej.
System SeeMap oferuje również możliwości związane z rejestrowaniem śladu planowanej i przebytej trasy oraz uzyskanie profilu zawierającego odległość, czas przejścia, przewyższenie, itp. Wszystkie instrukcje z przykładami są podlinkowane do strony COMPASS.
Podsumowując, SeeMap wart jest polecenia z wielu powodów:
Górskie mapy Wydawnictwa COMPASS używamy od dawna i przyzwyczailiśmy się do ich jakości, charakteru i szaty graficznej. Teraz z przyjemnością przeszliśmy na ich wersje elektroniczne.
Bardzo udana aplikacja, czasami z niej korzystam . Szkoda tylko ze nie ma na SeeMap tylu map co na TrekaBuddy ( na obie aplikacje mapy dostarcza Compass )