Pod szczytem Babiej Góry, przy zielonym szlaku prowadzącym ze Stańcowej, na wysokości 1616 m n.p.m., znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można szeroką panoramę Tatr, Małej Fatry i Orawy.
Taras powstał na ruinach dawnego Schroniska pod Diablakiem – było to pierwsze schronisko na Babiej Górze (a właściwie pod Głodną Wodą, 1616 m n.p.m., niem. Schutzhaus auf der Babiagura) i pierwszy tego typu obiekt w Beskidzie Żywieckim. Zostało wybudowane w 1905 r. przez Beskidenverein.

Zdjęcia – Piotr Kierpiec.
Więcej zdjęć Autora z górskich wędrówek można zobaczyć na profilu IG : Rumcajs w górach


Taras widokowy pod Babią Górą

Taras widokowy wybudowano w 2021 r. w ramach projektu „Obiekty infrastruktury szlaków – uporządkowanie terenu po schronisku pod Diablakiem” dofinansowanego ze środków Funduszu Leśnego.

Taras widokowy pod Babią Górą

Źródło Głodna Woda

Źródło Głodna Woda

Schronisko miało wspaniałą lokalizację, źródło Głodna Woda zapewniało dostęp do wody pitnej, a z oszklonej werandy rozciągał się wspaniały widok na Tatry, Małą Fatrę i Orawę. Oprócz głównego, jednopiętrowego murowanego budynku wybudowano też drewniany domek dla gospodarzy, obórkę i szopę, stację meteorologiczna i niewielką kapliczkę. Miejsce było bardzo popularne głównie wśród niemieckich turystów i narciarzy, Polaków nie zachęcały wysokie ceny oraz obowiązujący w schronisku język niemiecki. Bojkotowano go też jako konkurencję wybudowanego w 1906 schroniska na Markowych Szczawinach. W 1938 budynek odebrano Niemcom (wypłacono odszkodowanie). Jednym z pretekstów była tragedia, która wydarzyła się w 1935 r. na Babiej Górze. Podczas rajdu narciarskiego zginęła 4-osobowa grupa narciarzy z Klubu Sportowego „Beskid” – Andrychów. Nie zdołali dotrzeć do budynku schroniska, wszyscy zamarzli w śnieżycy.
W 1949 w niewyjaśnionych okolicznościach schronisko spłonęło. Ponieważ teren znalazł się pod ochroną przyrodniczą zrezygnowano z jego odbudowy, pozostałości budynku rozebrano w 1979 roku.
W miejscu zabudowań pozostały tylko resztki fundamentów. Na ścieżce znaleźć można kamień z wyrytą datą 1904.

Powyżej schroniska, na południowych stokach Diablaka, około 100 m poniżej szczytu znajduje się najwyżej położone w Masywie Babiej Góry (i również w Beskidach) źródło wody – Głodna Woda.

Ruiny schroniska wybudowanego w 1905 r. przez Beskidenverein. Było to pierwsze schronisko na Babiej Górze (a właściwie pod Głodną Wodą (1616 m)

Tak do niedawna wyglądała okolica ruin schroniska wybudowanego w 1905 r. przez Beskidenverein. Było to pierwsze schronisko na Babiej Górze (a właściwie pod Głodną Wodą (1616 m)

Taras widokowy pod Babią Górą

Taras widokowy wybudowano w 2021 r. w ramach projektu „Obiekty infrastruktury szlaków – uporządkowanie terenu po schronisku pod Diablakiem” dofinansowanego ze środków Funduszu Leśnego.

 

Jak dojść do tarasu widokowego?

Dotrzeć tu można zielonym szlakiem prowadzącym z Lipnicy/ Stańcowej.
Dokładny opis trasy: Babia Góra wariant polsko-słowacki

 

Zainteresowanym opisami tras na Babią Górę – różnymi wariantami wejścia i zejścia oraz opisanymi panoramami  polecamy nasz przewodnik.