Pod szczytem Babiej Góry, przy zielonym szlaku prowadzącym ze Stańcowej, na wysokości 1616 m n.p.m., znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można szeroką panoramę Tatr, Małej Fatry i Orawy.
Taras powstał na ruinach dawnego Schroniska pod Diablakiem – było to pierwsze schronisko na Babiej Górze (a właściwie pod Głodną Wodą, 1616 m n.p.m., niem. Schutzhaus auf der Babiagura) i pierwszy tego typu obiekt w Beskidzie Żywieckim. Zostało wybudowane w 1905 r. przez Beskidenverein.
Zdjęcia – Piotr Kierpiec.
Więcej zdjęć Autora z górskich wędrówek można zobaczyć na profilu IG : Rumcajs w górach
Taras widokowy wybudowano w 2021 r. w ramach projektu „Obiekty infrastruktury szlaków – uporządkowanie terenu po schronisku pod Diablakiem” dofinansowanego ze środków Funduszu Leśnego.
Schronisko miało wspaniałą lokalizację, źródło Głodna Woda zapewniało dostęp do wody pitnej, a z oszklonej werandy rozciągał się wspaniały widok na Tatry, Małą Fatrę i Orawę. Oprócz głównego, jednopiętrowego murowanego budynku wybudowano też drewniany domek dla gospodarzy, obórkę i szopę, stację meteorologiczna i niewielką kapliczkę. Miejsce było bardzo popularne głównie wśród niemieckich turystów i narciarzy, Polaków nie zachęcały wysokie ceny oraz obowiązujący w schronisku język niemiecki. Bojkotowano go też jako konkurencję wybudowanego w 1906 schroniska na Markowych Szczawinach. W 1938 budynek odebrano Niemcom (wypłacono odszkodowanie). Jednym z pretekstów była tragedia, która wydarzyła się w 1935 r. na Babiej Górze. Podczas rajdu narciarskiego zginęła 4-osobowa grupa narciarzy z Klubu Sportowego „Beskid” – Andrychów. Nie zdołali dotrzeć do budynku schroniska, wszyscy zamarzli w śnieżycy.
W 1949 w niewyjaśnionych okolicznościach schronisko spłonęło. Ponieważ teren znalazł się pod ochroną przyrodniczą zrezygnowano z jego odbudowy, pozostałości budynku rozebrano w 1979 roku.
W miejscu zabudowań pozostały tylko resztki fundamentów. Na ścieżce znaleźć można kamień z wyrytą datą 1904.
Powyżej schroniska, na południowych stokach Diablaka, około 100 m poniżej szczytu znajduje się najwyżej położone w Masywie Babiej Góry (i również w Beskidach) źródło wody – Głodna Woda.
Tak do niedawna wyglądała okolica ruin schroniska wybudowanego w 1905 r. przez Beskidenverein. Było to pierwsze schronisko na Babiej Górze (a właściwie pod Głodną Wodą (1616 m)
Taras widokowy wybudowano w 2021 r. w ramach projektu „Obiekty infrastruktury szlaków – uporządkowanie terenu po schronisku pod Diablakiem” dofinansowanego ze środków Funduszu Leśnego.
Dotrzeć tu można zielonym szlakiem prowadzącym z Lipnicy/ Stańcowej.
Dokładny opis trasy: Babia Góra wariant polsko-słowacki
Zainteresowanym opisami tras na Babią Górę – różnymi wariantami wejścia i zejścia oraz opisanymi panoramami polecamy nasz przewodnik.