Twierdza w Gjirokastrze jest nie tylko jedną z największych zachowanych twierdz w Albanii, ale też jednym z najważniejszych zabytków historycznych tego kraju. Posadowiona jest na skalistym wzniesieniu, ma ponad 200 metrów długości, do jego murów przylega wieża zegarowa, która jest symbolem miasta.
Pierwsza forteca powstała tutaj w XIII w., w XV w. została zdobyta przez Turków osmańskich. Obecny kształt zawdzięcza rozbudowie na początku XIX w. przeprowadzonej przez możnowładcę osmańskiego Alego Paszę z Tepeleny. To właśnie on dobudował wieżę zegarową, dokończył fortyfikację wzniesienia oraz zbudował akwedukt doprowadzający wodę z górskich źródeł do cystern w cytadeli.
W czasach reżimu komunistycznego było tu więzienie dla więźniów politycznych.
Twierdza w Gjirokastrze jest świetnym punktem widokowym – zobaczymy stąd nie tylko leżące w dole miasto oraz otaczające je góry, ale też szeroką panoramę doliny rzeki Drinos.
Zdjęcia – Waldemar Rusek
Obecnie w zamku mieści się muzeum wojskowe, gdzie zgromadzono militaria z okresu II wojny światowej. Znajduje się tutaj również zdobyczny amerykański samolot zwiadowczy Lockheed T-33, który w 1957 lądował awaryjnie na terytorium Albanii.
Istnieją dwie wersje dotyczące tej historii. Wg przekazu Amerykanów pilot lecąc do bazy we Włoszech zmuszony był lądować awaryjnie, ponieważ skończyło mu się paliwo. Natomiast wg albańskiej propagandy był to samolot szpiegowski, który został przechwycony przez albańskie siły powietrzne.
Ciekawostki:
Więcej atrakcji w mieście Gjirokastra – Gjirokastra – miasto tysiąca schodów