Gjirokastra to jedno z najpiękniejszych miast Albanii. Nazywana „miastem tysiąca schodów” i „miastem-muzeum” zachwyca nie tylko starówką z unikalną, kamienną architekturą, wieloma zabytkami, ale też ciekawym położeniem – miasto otoczone jest wysokimi górami.
Gjirokastra ma długą i ciekawą historię, warto też dodać, że tu właśnie urodził się Ismail Kadare – jeden z najbardziej znanych albańskich pisarzy oraz Enver Hoxha – dyktator Albanii, który rządził krajem ponad 40 lat!
W 2005 roku starówka Gjirokastry została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia – Waldemar Rusek
Gjirokastra (Gjirokastёr) znajduje się na południu kraju. Miasto położone jest w dolinie rzeki Drino u stóp masywu Gjerë, na wysokości 300 m n.p.m. Słynie ze swojej starówki z kamiennymi domami pokrytymi szarym łupkiem, imponująco prezentuje się oglądana z murów twierdzy. W okresie komunizmu Gjirokastra została ogłoszone „miastem-muzeum”. W okresie panowania bizantyńskiego, w XIII w. miasto nosiło nazwę Argyropolis („Srebrne Miasto”) lub Argyrokastron („Srebrna Twierdza”).
Nad miastem góruje twierdza, do jej murów przylega wieża zegarowa, która jest symbolem miasta. Z murów twierdzy rozciąga się wspaniała panorama miasta oraz okolicznych wzgórz.
Warto dodać, że Gjirokastra jest to także miejsce, gdzie urodził się Ismail Kadare – najbardziej znany albański pisarz.
Tutaj też urodził się Enver Hoxha – dyktator Albanii, który rządził krajem w latach 1944 – 1985. Hoxha prowadził politykę izolacyjną kraju. Przejawiał też irracjonalny, obsesyjny lęk przez inwazją z zewnątrz, dlatego ufortyfikował Albanię – z jego rozkazu wybudowano ponad 170 tys. bunkrów – betonowe kopuły na stałe wpisały się już w albański krajobraz.
Natomiast pod Gjirokastrą powstał podziemny kompleks – bunkry, schrony przeciwatomowe oraz licząca 1500 metrów sieć tuneli. Obecnie podziemne miasto jest dużą atrakcja turystyczną.
Obecnie budynek w którym urodził się Hoxha pełni funkcję muzeum etnograficznego.
Uliczki starego miasta – wąskie i strome są powodem, dlaczego Gjirokastra nazywana jest “miastem tysiąca schodów”.
Miasto ma długą i bogatą historię. Wg badań archeologicznych osadnictwo pojawiło się już w III wieku p.n.e. Na przestrzeni wieków miasto znajdowało się pod różnymi wpływami, między innymi bizantyjskimi, osmańskimi i greckimi, co powodowało, że ścierały się tu zarówno różne kultury, jak i religie. Duży wpływ na architekturę, kulturę i religię miało panowanie Turków Osmańskich, od 1418 r. do XX wieku. Z tego okresu można podziwiać m.in. twierdzę, budynki na starówce, meczet i bazar osmański.
Muzeum Etnograficzne znajduje się w domu rodzinnym Envera Hodży (Hodża urodził się tutaj w 1908 r.). Muzeum działa od 1991 roku, wcześniej, w latach 1966–1991 mieściło się tu Narodowe Muzeum Wojny Wyzwoleńczej.
W muzeum znajduje się kolekcja związana ze sztuką rzemiosłem oraz codziennym życiem mieszkańców Gjirokastry.