Uciec jak najwyżej

We współpracy z Wydawnictwem ISKRY prezentujemy fragmenty kolejnej książki o Wandzie Rutkiewicz.

16.10.2018 roku minęła 40. rocznica zdobycia przez himalaistkę Mount Everestu – na szczyt weszła jako trzecia kobieta na świecie i pierwszy Polak.

Autorką książki jest Ewa Matuszewska, dziennikarka, pisarka, a także przyjaciółka Wandy Rutkiewicz i autorka książek o himalaistce. Jak mówiła o sobie „warszawianka z urodzenia, zakopianka z wyboru” – Ewa Matuszewska mieszkała od 1998 r. w Zakopanem. Pracowała m.in. w Biurze Promocji Zakopanego, prowadziła portal internetowy „Zakopane dla Ciebie” i blog „Po mojemu”. Zmarła 28 marca 2018 r. w Zakopanem.

Co tydzień kolejny fragment książki:

10-06-2018         TYLE ŻYCIA, ILE PAMIĘCI
17-06-2018         PO KORONĘ HIMALAJÓW
24-06-2018         ŚLADY CORAZ MNIEJ WYRAŹNE

„Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz” – kolejna publikowana przez nas książka poświęcona Wandzie Rutkiewicz. Jej sylwetkę przybliżaliśmy już poprzednio, zaś ta lektura przedstawia kolejne fakty z życia i kariery tej światowej sławy himalaistki. Nie jest to jedynie opis wypraw i sięgania po kolejne szczyty – Ewa Matuszewska, autorka książki, a prywatnie przyjaciółka himalaistki, przybliża nam Rutkiewicz personalnie, ukazuje przede wszystkim cechy jej charakteru. Książka, miejscami przypominająca wywiad idealnie łączy to, co interesujące w życiorysie sportowca tego formatu (przygotowania, trudy wspinaczki, sukcesy i dramaty) z faktami, których nie znajdziemy gdzie indziej – osobiste relacje bohaterki z przyjaciółmi i współpracownikami. Akcja książki, jak w powieści wzbogacona jest licznymi wspomnieniami współuczestników wypraw, wywiadami i artykułami z czasopism. Całość składa się na niezwykłą opowieść, nie tylko o niestrudzonej himalaistce, pionierce tego sportu wśród kobiet, pierwszej kobiecie na K2, trzeciej na Mount Everest, ale przede wszystkim opowieść o tym, jakim człowiekiem była Wanda Rutkiewicz.

Jedna odpowiedź do “Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz”

  1. […] “Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz“ – Ewa Matuszewska (Wydawnictwo Iskry) […]