Całodniowa, bardzo urozmaicona wycieczka, podczas której z przełęczy Col Agnel (2744 m) na granicy francusko -włoskiej dotrzemy nad dwa alpejskie jeziora: Lac Foréant znajdujące się na wysokości 2618 m i jezioro Egorgéou na wys. 2394 m. Oprócz górskiej pieszej wycieczki dużą atrakcją jest zwiedzenie miasteczka Saint Véran, które słynie z tego, że jest najwyżej położoną gminą w Europie. Po drodze zobaczymy również schronisko Napoleona, ufundowane przez samego cesarza. Jest też szansa na spotkanie ze świstakami, które licznie zamieszkują okolicę.
Autorzy: Agnieszka, Zosia i Marek
Kraj: Francja
Rejon: Alpy Wysokie
Poniższe dane nie dotyczą zwiedzania Saint Véran, a wyłącznie wycieczki do jeziora Egorgéou.
Punkt wyjścia: Parking przy drodze D205T na wysokości 2625 (nad Refuge Agnel 2580 m, pod Col Agnel 2744 m)
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: niewielkie trudności techniczne
Suma wzniesień: ok. 600 m
Czas Wyprawy: ok. 3:45 h (sam przemarsz z parkingu do jeziora Egorgéou i z powrotem)
Zobacz dodatkowe informacje:
DOJAZD EKWIPUNEK POGODA UBEZPIECZENIA
Mapy i przewodniki: miasteczka Saint Véran, przełęcz Col Agnel i jezioro Lac Foréant
Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).
W odległości około 50 km od Briançon, w dolinie Queyras, znajduje się miejscowość Saint Véran. Z miasta wyjeżdżamy drogą D902, którą wspinamy się na przełęcz Izoard [Col d’Izoard], na wysokość 2361 m.
Nieco poniżej przełęczy, na wysokości 2290 m zobaczymy schronisko Napoleona [Refuge Napoléon], które nazwę zawdzięcza swemu fundatorowi, Napoleonowi I.
Na przełęczy Izoard warto się na chwilę zatrzymać, by popatrzeć na jej księżycowy krajobraz.
Po zjechaniu na drugą stronę, skręcamy w lewo w drogę D947, mijamy wznoszący się na skale zamek Queyras.
Następnie skręcamy w prawo w drogę D5, która zaprowadzi nas na miejsce.
Saint Véran słynie z tego, że jest to najwyżej położona gmina w Europie (2042 m) i zarazem trzecia najwyżej położona wieś w Europie (po Trepalle we Włoszech i Juf w Szwajcarii).
Wioska nosi imię świętego Verana, biskupa Cavaillon z VI wieku, który według legendy przepędził smoka.
Istnieją oczywiście miejscowości i przysiółki znajdujące się wyżej, ale w Saint-Véran znajdziemy czynną szkołę, merostwo i kościół. Wjazd samochodem do miasteczka jest zabroniony, do dyspozycji zwiedzających oddano jednak dwa parkingi, na których za 2 € można parkować przez cały dzień.
Miejscowość ta jest pięknie położona, otaczają ją wysokie góry, osiągające niekiedy ponad 3000 m, a ponadto ma ona bogatą historię sięgającą starożytności.
Już 2500 lat przed naszą erą pojawili się tu pierwsi mieszkańcy, którzy zajmowali się wydobyciem miedzi. Do dziś można zwiedzać kopalnię, która została zamknięta w pierwszych wiekach naszej ery.
Znajdziemy tu wiele przykładów dawnej architektury; charakterystyczne kamienne i drewniane domy, kościół, kapliczki, gminny piec chlebowy, czy należące do wspólnoty pralnie.
Znakiem rozpoznawczym regionu są zegary słoneczne umieszczone na wielu fasadach.
Z Saint Véran prowadzi kilka szlaków turystycznych na pobliskie szczyty, my jednak postanowiliśmy tym razem odwiedzić jeszcze jedną przełęcz znajdującą się w odległości 17 km, na granicy francusko-włoskiej, Col Agnel (2744 m). Musimy więc wrócić drogą D5 do Molines-en-Queyras, skąd droga D205T zaprowadzi nas na przełęcz.
Nieco niżej, na wysokości 2625 m zaczyna się szlak GR58 do jeziora Foréant [Lac Foréant, 2618 m] przez Col Vieux.
Ruszamy dobrze widoczną ścieżką i po 30-40 min docieramy do przełęczy Vieux.
Stąd widać już jezioro Lac Foréant (2618 m). Zejście do niego zajmuje kolejne 30 min.
Idąc dalej, najpierw wzdłuż jeziora, a potem górą wąwozu, na dnie którego płynie potok, po następnych 30 minutach dotrzemy do jeziora Egorgéou (2394 m).
Wracamy na parking tą samą drogą, zatrzymując się od czasu do czasu, by popatrzeć na świstaki, które chętnie pozują do zdjęć.