Bacówka PTTK na Rycerzowej to schronisko górskie pięknie położone pomiędzy Wielką, a Małą Rycerzową. Miejsce jest idealne na krótką wycieczkę z nieodległej Soblówki, wyjście czarnym szlakiem od parkingu przy polu biwakowym zajmie nam zaledwie 1:30 h. Na miejscu można odpocząć, coś zjeść i wyskoczyć w 5 minut na Przełęcz Halną, skąd rozciąga się piękna panorama od Pilska i Babiej Góry przez Oszust aż po Paráč, a na horyzoncie przy dobrej pogodzie zobaczymy szczyty Tatr. Wycieczkę zamykamy w pętlę schodząc do miejsca startu przez Przełęcz Przysłop.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Żywiecki
Punkt wyjścia (powrotu): Soblówka pole biwakowe
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 600 m
Długość trasy: ok. 10,0 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3:10 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków i odwiedzenie schroniska).
Poniżej mapa trasy na Rycerzową Wielką – Wydawnictwa Compass
Czarny szlak do Bacówki PTTK na Rycerzowej zaczyna się w centrum Soblówki przy kościele, tutaj dociera kursowy autobus z Ujsoł (z Żywca) – Soblówka Szkoła – rozkład jazdy
Jeżeli dysponujemy własnym środkiem lokomocji możemy podjechać asfaltową drogą wzdłuż potoku Cicha (1,5 km) do rozwidlenia, gdzie skręcamy w prawo za drogowskazem na osiedle Hutyrowa.
Zaraz za mostkiem po lewej stronie znajduje się pole biwakowe z drewnianą wiatą, stołami i miejscem na palenisko. Tu możemy też zaparkować samochód (bezpłatnie), drugi prywatny parking znajduje się nieco dalej w osiedlu (płatny).
Stąd zaczynamy naszą wycieczkę. Szlak prowadzi w górę osiedla po ażurowych betonowych płytach, mijamy prywatny parking, a wyżej dom do wynajęcia – „Cytrynówkę”.
Powyżej droga przechodzi w leśny trakt, który wznosi się w kierunku Hali Rycerzowej. Mijamy obudowane kamieniem źródełko, a wyżej z polany możemy podziwiać pierwsze widoki, na razie na otoczenie Soblówki z górą Smereków Wielki (1041 m) na pierwszym planie.
Szlak prowadzi cały czas równo w górę i po łuku wyprowadza nas pod grań Rycerzowej. Z odsłoniętego fragmentu drogi możemy teraz zobaczyć już szerszą panoramę na pasmo Lipowskiego Wierchu (1324 m), Pilsko (1557 m), Babią Górę (1725 m), Jaworzynę (1052 m), Wielki Kopiec (1086 m) i Oszust (1155 m).
Przez las podchodzimy do skraju Hali Rycerzowej w jej pn.-wsch. części. Z góry dołącza tu do nas żółty szlak z grani Małej Rycerzowej. Teraz czarne i żółte znaki prowadzą nas przez las trawersem poniżej Hali Rycerzowej i po 500 m wychodzimy na otwartą przestrzeń hali, skąd widać już schronisko, a nad nim szczyt Wielkiej Rycerzowej ( 1226 m). W parę minut stajemy przed drzwiami Bacówki.
Bacówka PTTK na Rycerzowej znajduje się na Hali Rycerzowej, na wysokości 1120 m n.p.m. Schronisko oferuje 34 miejsca noclegowe w pokojach 2, 3, 4, 5 i 10–osobowych. Jest także możliwość rozbicia własnego namiotu koło budynku. Do dyspozycji turystów jest bufet i jadalnia, kuchenka do podgrzewania posiłków, prysznice z ciepłą wodą.
Schronisko ma ujęcie wody oraz oczyszczalnię ścieków. Podczas budowy obiektu powstała też droga dojazdowa. Budynek nie jest zelektryfikowany (do oświetlenia bacówki wykorzystywany jest agregat prądotwórczy oraz akumulatory), ma centralne ogrzewanie z własnej kotłowni oraz kominek. W 2012 roku przeprowadzono remont schroniska, zmieniono pokrycie dachowe oraz odnowiono elewację.
Bacówka na Rycerzowej została oficjalnie otwarta 17 września 1975 r. Jej wybudowanie zapoczątkowało powstawanie całej serii tego typu bacówek w polskich Beskidach. Wszystkie wzorowane były na projekcie autorstwa Stanisława Karpiela z Zakopanego, ale projekt zainicjował i koordynował Edward Moskała – znany propagator turystyki kwalifikowanej.
Z Bacówki w zaledwie 5 minut możemy podejść na Przełęcz Halną (1165 m), skąd można już podziwiać piękną panoramę. Przed nami od lewej: Pilsko (1557 m), Babia Góra (1725 m), Jaworzyna (1052 m), Wielki Kopiec (1086 m) i Oszust (1155 m), Beskid Bednarów (1093 m), Wysoka Magura (1115 m), Nowy Wierch (1193 m), Paráč (1325 m), a przy dobrej widoczności na horyzoncie Tatry.
W kolejne 15 minut możemy wejść pod szczyt Wielkiej Rycerzowej, skąd widoki są jeszcze ciekawsze.
Z Bacówki na Rycerzowej można wrócić do Soblówki różnymi drogami:
– wejść na szczyt Wielkiej Rycerzowej i niebieskim szlakiem granicznym zejść na Przełęcz Przysłop (942 m) i dalej zielonym do Soblówki (pole biwakowe) z Bacówki przez Rycerzową Wlk. do Soblówki
– wejść na Małą Rycerzową (1207 m) i zielonym, a potem żółtym i niebieskim szlakiem zejść do Soblówki (kościół) z Bacówki przez Małą Rycerzową do Soblówki (odwrotna kolejność)
– prosto ze schroniska żółtym szlakiem zejść na Przełęcz Przysłop (942 m) i dalej zielonym do Soblówki (pole biwakowe) – opis poniżej.
Zejście z “Bacówki na Rycerzowej” do Soblówki – żółtym szlakiem na Przełęcz Przysłop (942 m) i dalej zielonym do Soblówki (pole biwakowe).
Z Bacówki kierujemy się od razu w dół Hali Rycerzowej, która opada tu długim językiem w kierunku wschodnim. Ścieżka obniża się szybko i kilku minutach przechodzi w leśną drogę.
Mijamy stacje drogi różańcowej, która będzie nam towarzyszyła aż do Soblówki.
Dalsza część trasy pozbawiona jest już widoków, ale prowadzi przez malowniczy las, który szczególnie pięknie prezentuje się niżej już nad przełęczą.
Po przejściu niecałych 2 km nasza droga łączy się przy granicy (polsko-słowackiej) z niebieskim szlakiem z Rycerzowej Wielkiej.
Razem z nim w kilka minut schodzimy na Przełęcz Przysłop (942 m). Dalszy opis zejścia do Soblówki znajduje się w naszym opisie Rycerzowa Mała i Wielka z Soblówki