Zamek w Bobolicach zaliczany jest do grupy warowni zwanych Orlimi Gniazdami. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z początku XIV w. Pod koniec XV w., podobnie jak zamek w Mirowie, utracił znaczenie obronne.
Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich, którzy podjęli się jego odbudowy. Prace trwały 12 lat, jego rekonstrukcja wzbudziła wiele kontrowersji. Oficjalne otwarcie zamku miało miejsce w 2011 r.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania. Utworzono w sumie 17 komnat, które zyskały już wyposażenie – stare meble, żyrandole, poroża, zbroje rycerskie. Na górze jest taras widokowy. Oprowadzenie z przewodnikiem trwa ok. 30 minut.

Ciekawostki
Z zamkiem w Bobolicach jest związanych kilka legend, m.in. o braciach bliźniakach, którzy byli właścicielami zamków w Bobolicach i Mirowie. Bracia bardzo się kochali i przyjaźnili, aby móc częściej ze sobą rozmawiać wykopali tunel pomiędzy zamkami. Pewnego razu zdobyli wielki skarb i ukryli go w tunelu, a na straży przed wejściem postawili niezwykle odrażającą czarownicę. Wydawało się, że nic nie jest w stanie zagrozić ich przyjaźni. Kiedy jednak jeden z nich pojechał na wojenną wyprawę i przywiózł z niej piękną dziewczynę, ta spodobała się także drugiemu bratu. Aby chronić ją przed zakochanym rywalem brat ukrył dziewczynę blisko skarbca. Kiedy jednak zobaczył parę kochanków rozgniewał się i zamordował brata, a dziewczynę zamurował w lochu. Podobno do dziś straszy ona w zamku w Bobolicach.

Zamek był plenerem zdjęć do serialu telewizyjnego “Korona królów”.

Autor zdj. Maurka

Polecane wycieczki w okolicy:

Góra Zborów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Zamek w Mirowie na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek w Bobolicach, zdj. Maurka

Zamek w Bobolicach, zdj. Maurka

Zamek w Bobolicach, zdj. Maurka

Zamek w Bobolicach, zdj. MaurkaOrle gniazda” – zamki, warownie i strażnice wybudowane na trudno dostępnych wapiennych skałach, niczym prawdziwe gniazda orłów. Powstały prawdopodobnie z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa przez najazdem wojsk czeskich.

Zamek w Bobolicach, zdj. Maurka

„Szlak Orlich Gniazd” – szlak turystyczny poprowadzony z Krakowa przez Ojcowski Park Narodowy do Częstochowy, liczy 163,9 km. Przebiega przez bardzo atrakcyjny terenowo, skalisty teren, na jego trasie znajdują się nie tylko zamki i warownie – „orle gniazda” oraz też wiele osobliwości przyrodniczych i historycznych. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym.