Góra Zborów, zwana niekiedy Berkową Górą, to najwyższe wzniesienie o wysokości 462 m leżące w paśmie Skał Kroczyckich i jednocześnie jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Jurze. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama na jurajski krajobraz i pobliskie „orle gniazda” – Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów, które można zwiedzić przy okazji jednej wycieczki!
W rejonie występują liczne wapienne ostańce o oryginalnych kształtach przypominających m.in. sylwetki zwierząt i ludzi, na wielu z nich poprowadzone są drogi wspinaczkowe.
Dużą atrakcją jest “Jaskinia Głęboka”, znajduje się ona u podnóża Dwoistej Baszty i jest udostępniona do zwiedzania turystycznego.
W 1957 r. utworzono tutaj rezerwat przyrody Góra Zborów.

Bardzo ciekawa jest etymologia nazwy wzniesienia – “Góry Zborów” – jest to miejsce zbierania się czarownic przed ich odlotem na sabat na Łysej Górze.

Zdj. Maurka

Polecane wycieczki w okolicy:

Bobolice – zamek na szlaku Orlich Gniazd

Zamek w Mirowie na Szlaku Orlich Gniazd

Góra Zborów, zdj. Maurka

Jak dojść do Góry Zborów?

Głównym punktem wypadowym są Podlesice (woj. śląskie). Jest to dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Znajduje się tutaj siedziba Grupy Jurajskiej GOPR.
Przez rejon Góry Zborów przebiega kilka szlaków turystycznych, w tym głównych szlaków jurajskich:
– czerwony Szlak Orlich Gniazd: w kierunku południowym dojdziemy nim do niedalekich ruin zamku w Morsku, a dalej do zamku Ogrodzieniec, natomiast w kierunku północnym, szlak prowadzi do zamków w Bobolicach i Mirowie
– zielony szlak prowadzi  do Skał Rzędkowickich.
W rejonie Góry Zborów przebiega też niebiesko oznakowany Szlak Warowni Jurajskich oraz żółty Szlak Zamonitu.

Góra Zborów, zdj. Maurka

Góra Zborów, zdj. Maurka

Góra Zborów, zdj. Maurka

Góra Zborów, zdj. Maurka

Góra Zborów, zdj. Maurka

Góra Zborów, zdj. Maurka