Cubla Góra (565 m, 531 m) to dwuwierzchołkowy szczyt w Beskidzie Wyspowym, w paśmie pomiędzy Cietniem a Grodziskiem. Grań szczytowa porośnięta jest lasem, który jest wyjątkowo malowniczy, szczególnie jesienią, gdy przebarwiają się bukowe liście. Uwagę zwracają piaskowcowe ostańce znajdujące się pod szczytem, kontrastujące z otaczającym go lasem.

Na Cublą Górę nie prowadzi żaden znakowany szlak. Na jej szczyt możemy wejść przemierzając grań Cietnia i Grodziska. Ale można również specjalnie wybrać się na tutaj łącząc wycieczkę ze zwiedzaniem Diabelskiego Kamienia i Pustelni oraz pozostałości dawnych kultur na Grodzisku.

Parametry dla całej trasy: Podkamień (Diabelski Kamień i Pustelnia) – rozwidlenie szlaków na grani Cietnia – kapliczka – Cubla Góra – rozwidlenie szlaków na grani Cietnia – Przełęcz pod Grodziskiem – Kolawy

Kraj: Polska
Rejon: Beskid WyspowyCubla Góra
Punkt wyjścia (powrotu): osiedle Podkamień (przy drodze z Raciechowic przez Dąbie do Szczyrzyca)
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 350 m + asfaltem 60 m
Długość trasy: ok. 6,7 km+ asfaltem 2 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 2:30 h + asfaltem 0:30 h + zwiedzanie Pustelni i Diabelskiego Kamienia ok. 0:45 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Cubla Góra - mapa

Punktem startu wycieczki na Cublą Górę może być osiedle Podkamień leżące przy drodze z Raciechowic przez Dąbie do Szczyrzyca. Jest tutaj przystanek autobusowy i przygotowywane obecnie przez Gminę Raciechowice spore parkingi dla samochodów. Pierwszym celem zwiedzenie pomnika przyrody – Diabelskiego Kamienia oraz znajdującej się tutaj pustelni i drogi krzyżowej. Dokładny opis znajduje się : Dawne osady na Grodzisku i Klasztorówce.
Trasę na Cublą Górę rozpoczynamy przy głównej drodze u stóp Diabelskiego Kamienia. Czarny szlak prowadzi asfaltową drogą w górę przez osiedle domów, aż na skraj lasu. Po drodze między domami możemy zobaczyć z innej perspektywy skały „Diablego Kamienia”.

Cubla Góra - Osiedle Podkamień

Osiedle Podkamień jest jednym z miejsc startu na Cublą Górę. Podkamień leży przy drodze z Raciechowic przez Dąbie do Szczyrzyca

Cubla Góra

Czarny szlak prowadzi asfaltową drogą przez osiedle domów

Powyżej ostatnich zabudowań szlak wspina się w górę przez las, który niestety zakrywa widoki, ale dostarcza innych estetycznych wrażeń, praktycznie o każdej porze roku. Po około godzinnym marszu (1,8 km) i pokonaniu 210 m przewyższenia stajemy na głównej grani Cietnia, którą prowadzi niebieski szlak. Skręcamy nim w lewo i po lekkim podejściu stajemy przy drogowskazie na Cublą Górę.
Cubla Góra

Cubla Góra

Proponujemy tę trasę pozostawić do zejścia, a na razie podążyć dalej niebieskim szlakiem, który łagodnym trawersem, w niecałe 20 min. sprowadza nas na leśną przełęcz, gdzie znajduje się ciekawa kapliczka pochodząca z 1869 r.

Cubla Góra

Na kapliczce widoczna jest inskrypcja: „Fundatorowie: Wojciech Prejek, Maryanna żona pierwsza, Jadwiga żona druga, proszą przechodzących o westchnienie do Pana Boga za duszami ich i za dusze, które ratunku potrzebują”.
Oraz napis po odrestaurowaniu: “Kapliczka została odrestaurowana w 2006 r. przez Stanisława Tokarza, Wiśniowa 202 i Wiktorię Klemensiewicz Wiśniowa 150. Prosimy o modlitwę”.

Na małej polanie znajduje się również ławeczka, na której można odpocząć przyglądając się ornamentom kapliczki.

Kapliczka pod CietniemKapliczka pod Cietniem

Kapliczka pod Cietniem z 1869 r.

Przed nami wejście na Cublą Górę. Wracamy kilka metrów niebieskim szlakiem, ale tym razem idziemy prosto ścieżką wspinającą się stromo wyraźną granią.
Po 10 minutowy stromym podejściu stajemy na lekkim wypłaszczeniu, z którego po lewej (zachodniej stronie) znajdują się całkiem spore wychodnie skalne. Po paru minutach dalszego marszu przez bardzo malowniczy las docieramy na wyraźnie oznakowany szczyt Cublej Góry.

Cubla GóraCubla Góra

Cubla Góra

Cubla Góra (565 m, 531 m) to dwuwierzchołkowy szczyt w Beskidzie Wyspowym, w paśmie pomiędzy Cietniem a Grodziskiem. Grań szczytowa porośnięta jest lasem, który jest wyjątkowo malowniczy, szczególnie jesienią, gdy przebarwiają się bukowe liście. Uwagę zwracają piaskowcowe ostańce znajdujące się pod szczytem, kontrastujące z otaczającym go lasem.

Cubla Góra

Zejście ze szczytu prowadzi dokładnie granią, która opada tu bardzo stromo do niebieskiego szlaku – miejsca z drogowskazem, które minęliśmy wcześniej. Dolną część ścieżki przegradza ogromne, powalone drzewo, które musimy obejść przez las. W parę minut wracamy z powrotem do rozwidlenia szlaków, możemy stąd wrócić znaną nam już drogą do Diabelskiego Kamienia (Podkamień), albo udać się dalej niebieskim i czarnym szlakiem w kierunku Grodziska (nawet w krótkie jesienne czy zimowe dni powinno starczyć nam na to czasu).

Cubla GóraCubla GóraCubla Góra

Niebieskim szlakiem idziemy w kierunku północnym i po około 20 min stajemy na Przełęczy pod Grodziskiem. Warto tu podejść około 100 m asfaltową drogą tylko po to, aby zobaczyć wyjątkowo ładną panoramę otoczenia Wiśniowej.

Cubla Góra

Przełęcz pod Grodziskiem

Widok z Przełęczy pod Grodziskiem

Widok z Przełęczy pod Grodziskiem

Z przełęczy możemy udać się na szczyt Grodziska (powrót tą samą drogą) lub zacząć zejście czarnym szlakiem do osiedla Kolawy, po drodze przechodząc przez Klasztorówkę, gdzie znaleźć można ślady średniowiecznej osady. Dokładny opis Grodziska i Klasztówki znajduje się w opisie: Dawne osady na Grodzisku i Klasztorówce.

Po zejściu do drogi w osiedlu Kolawy musimy niestety asfaltem wrócić do miejsca, skąd wyruszyliśmy – ale jest to zaledwie 2 km, więc zajmie nam to ok. 0:30 h marszu.