“Diable Skały” to zespół skałek z piaskowca ciężkowickiego o ciekawych formach – baszt, murów i grzybów, znajdujących się w rezerwacie przyrody nieożywionej w Bukowcu na Pogórzu Rożnowskim (ok. 10 km na wschód od Gródka nad Dunajcem). Wg legendy skały te przyniósł tutaj diabeł, i to aż z Węgier! Przez teren rezerwatu poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna, której trasa poprowadzona jest przy 9 wychodniach skalnych. Skałki mają wysokość do 15 m, każda z nich ma swoją nazwę, na uwagę zasługuje m.in.: baszta skalna „Diabeł” o wysokości 13 m.

Zdj. Maria Urbańska

Opis zimowej wycieczki: Zimowy spacer przez rezerwat “Diable Skały w Bukowcu”

Diable Skały, zdj. Maurka

Skałka “Diabeł”. Wg legendy skała miała zostać przyniesiona przez diabła, i to aż z Węgier! Dowodem tego jest widoczny na kamieniu odcisk diabelskich szponów

 

Początek ścieżki dydaktycznej znajduje się w Bukowcu przy drodze dojazdowej do zabytkowego kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (poniżej cmentarza). Ścieżka składa się z 9 przystanków, znajdują się przy nich tablice informacyjne z opisem danej wychodni skalnej oraz walorów przyrodniczych miejsca. Każda ze skałek ma swoją nazwę, są to m.in.: “Diabeł”, “Bloki Skalne”, “Dwie Skały”, “Samotna Skała”, “Głaz”, “Grzyb”, “Skała Kapa”.
Na terenie rezerwatu znajdują się jaskinie szczelinowe, największa z nich – “Diabla Dziura” ma głębokość 42 m i długość 175 m. Z nią również związane są legendy o ukrytych skarbach i diabłach. W jaskini mają swoje siedliska nietoperze.
Rezerwat “Diable Skały” to mniejsza wersja oddalonego o ok. 16 km “Skamieniałego Miasta”. Nie jest tak imponujący, jak rezerwat w Ciężkowicach, ale jest tu zdecydowanie mniej osób, łatwiej też o spokojny, ale bardzo atrakcyjny rodzinny spacer.
Będąc w Bukowcu warto zwiedzić kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, jest to dawna cerkiew greckokatolicka św. Paraskewy, wybudowana w 1805 w Kamiannej i przeniesiona do Bukowca w 1949.

Diable Skały, zdj. Maurka

“Diable Skały” – dojazd
Bukowiec znajduje się w gminie Korzenna, w województwie małopolskim, niedaleko Gródka nad Dunajcem. Jadąc z Krakowa należy kierować się na: Brzesko- Zakliczyn – Bukowiec. Z Krakowa trasa liczy ok. 100 km.

Diable Skały, zdj. Maurka

Diable Skały
Po zwiedzenie rezerwatu “Diable Skały” można wstąpić na obiad lub deser do miejscowości Jamna, znajduje się tutaj kilka ciekawych obiektów gastronomiczno-noclegowych: Chatka Włóczykija, Schronisko Dobrych Myśli i Bacówka Jamna.