Rezerwat przyrody nieożywionej „Diable Skały w Bukowcu” to świetne miejsce na wycieczkę o każdej porze roku, także zimą. Utworzona tu ścieżka przyrodnicza prowadzi obok oryginalnych wychodni skalnych – baszt, murów i grzybów, m.in. najciekawszej z nich – skalnej baszty o nazwie „Diabeł”. Oprócz skał o ciekawych formach, znajduje się tutaj też jaskinia szczelinowa – „Diabla Dziura w Bukowcu” (największa na Pogórzu Rożnowskim), łączna długość jej korytarzy wynosi 365 m, a jej deniwelacja 42,5 m. W „Diablej Dziurze” mają swoje siedliska nietoperze – podkowce małe i nocki duże. Jaskinia była znana od dawna, eksplorowali ją m.in. poszukiwacze skarbów. Istnieje też kilka legend związanych z diabłami i oczywiście ze skarbami.
O atrakcyjności miejsca może świadczyć fakt, że pierwszy szlak turystyczny wytyczono już w okresie międzywojennym.
Początek ścieżki dydaktycznej znajduje się w Bukowcu przy drodze dojazdowej do zabytkowego kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (poniżej cmentarza).
Zdj. Maria Urbańska
Opis wycieczki letniej: Diable Skały w Bukowcu
Ścieżka składa się z 9 przystanków, znajdują się przy nich tablice informacyjne z opisem danej wychodni skalnej oraz walorów przyrodniczych miejsca. Każda ze skałek ma swoją nazwę, są to m.in.: “Diabeł”, “Bloki Skalne”, “Dwie Skały”, “Samotna Skała”, “Głaz”, “Grzyb”, “Skała Kapa”.
Rezerwat “Diable Skały” to mniejsza wersja oddalonego o ok. 16 km “Skamieniałego Miasta”. Nie jest tak imponujący, jak rezerwat w Ciężkowicach, ale jest tu zdecydowanie mniej osób, łatwiej też o spokojny, ale bardzo atrakcyjny rodzinny spacer.
Będąc w Bukowcu warto zwiedzić kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, jest to dawna cerkiew greckokatolicka św. Paraskewy, wybudowana w 1805 w Kamiannej i przeniesiona do Bukowca w 1949.
“Diable Skały” – dojazd
Bukowiec znajduje się w gminie Korzenna, w województwie małopolskim, niedaleko Gródka nad Dunajcem. Jadąc z Krakowa należy kierować się na: Brzesko- Zakliczyn – Bukowiec. Z Krakowa trasa liczy ok. 100 km.