Ferraty dają niezwykłe możliwości zdobywania w bezpieczny sposób trudnych technicznie i bardzo eksponowanych ścian. Wymaga to jednak, oprócz sprawności i umiejętności wspinaczkowych, odpowiedniego wyposażenia, które jest uzupełnieniem podstawowego ekwipunku na górskie wyprawy.
Najważniejsze elementy wyposażenia na via ferraty
- Lonża z absorberem – zgodnie z zaleceniami UIAAA (Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych) – dozwolona jest lonża typu „Y”,
- Uprząż dolna – bardzo ważne by dobrać właściwy rozmiar dla siebie – nie powinna być zbyt luźna, ale też nie może krępować ruchów. W sprzedaży znajduje się wiele modeli specjalne zaprojektowanych dla kobiet i dla mężczyzn.
- Kask wspinaczkowy – bezwzględnie wymagany, chroni głowę przed spadającymi kamieniami, o które nie trudno, szczególnie na popularnych trasach, zatłoczonych lub przy przechodzeniu np. w sztolniach. Kask rowerowy lub budowlany nie jest odpowiedni!
- Rękawiczki na ferraty – chronią dłonie przed skaleczeniem na ostrej skale oraz na stalowych zabezpieczeniach, szczególnie tych starszego typu. Rękawiczki powinny być wzmocnione od strony wewnętrznej, najwygodniejsze są te bez palców, nie ograniczają przy korzystaniu ze sprzętu . Awaryjnie sprawdzają się też rękawiczki rowerowe.
- Uprząż piersiowa – zalecana szczególnie dla dzieci, a także dla osób, które niosą ciężki plecak – przy odpadnięciu zapewnia lepszy rozkład sił i zapobiega odwróceniu głową w dół.
- Uprząż pełna – zalecana dla dzieci.
- Plecak – najlepiej wąski, typowo wspinaczkowy z dobrze trzymającym pasem biodrowym i zapięciem piersiowym, z uchwytem na dodatkowy sprzęt (kijki trekkingowe, czekan)
- Buty – każde buty trekkingowe. wysokie, dobrze trzymające kostkę, na twardej, antypoślizgowej podeszwie np. Vibram. Niektórzy producenci oferują modele dedykowane na ferraty.
- Czekan, raki – przydają się przy podejściach i zajściach z ferrat wysoko położonych – często w miejscach zacienionych i w żlebach, nawet w środku lata, można natrafić na połacie śniegu lub lodu (konieczne przy przejściach przez lodowiec).
UWAGA: Bardzo ważne! Korzystamy tylko z pewnego, atestowanego sprzętu! Jeżeli wypożyczamy ekwipunek, to przed użyciem należy go dokładnie przeglądnąć (zużycie, przetarcia, klamry, karabinki itd.).
Należy pamiętać, że nawet posiadając właściwy sprzęt asekuracyjny, jesteśmy narażeni na odpadnięcie od ściany, co może zakończyć się potłuczeniem lub kontuzją. Dlatego należy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa.
Polecamy oglądnięcie filmu “Akademii Górskiej TOPR” – letnia turystyka wysokogórska – asekuracja dla turystów
Zdecydowanie najlepszym i bezpiecznym sposobem zapoznania się ze sprzętem na ferraty i sposobem jego wykorzystania jest przejście odpowiedniego szkolenia pod okiem doświadczonych przyjaciół lub instruktorów.