Przygotowując ekwipunek na wysokogórską wyprawę należy bardzo dobrze zapoznać się z warunkami, jakie mogą występować na trasie, tak aby dobrać go optymalnie.

TurystEkwipunek podstawowyyka w górach wysokich, takich jak Tatry czy Alpy, oprócz ekwipunku podstawowego, wymaga dodatkowego wyposażenia ze względu na charakter pokonywanych tras

Ważne elementy wyposażenia

  • Korzystając z ubezpieczeń typu łańcuchy, klamry, itp. przydatne są rękawiczki, które chronią dłonie przed skaleczeniem na ostrej skale oraz na stalowych zabezpieczeniach. Powinny być wzmocnione od strony wewnętrznej, najwygodniejsze są te bez palców. Dodatkowo chronią przed szybką utratą ciepła. Awaryjnie sprawdzają się też rękawiczki rowerowe.
  • Nawet na turystycznych trasach w Tatrach występują odcinki, na których użycie kasku jest jak najbardziej uzasadnione ze względu na spadające kamienie.
  • Buty i elementy ubrania muszą być dostosowane do poruszania się po skale i możliwości znacznych spadków temperatury i załamania pogody
  • Szczególną uwagę należy zwrócić na wystarczającą ilość płynów oraz ochronę przed słońcem i wiatrem.

Planując wyprawę trzeba mieć świadomość, że warunki zimowe w wyższych partiach gór mogą występować nawet przez 10 miesięcy w roku, a miejsca ze starym śniegiem lub lodem przez cały rok (w Alpach – lodowce).

  • W warunkach zimowych czekan i raki są koniecznym elementem wyposażenia.

ZAGROŻENIE LAWINOWE

Nawet latem w wysokich górach możemy spotkać się z zagrożeniem lawinowym. Przed wyjściem należy bezwzględnie sprawdzić i zastosować się do komunikatów o stopniu zagrożenia lawinowego. Ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu umożliwiającego szybkie odnalezienie i wydobycie osoby przysypanej lawiną, takiego jak:

  • detektor lawinowy, urządzenie, które emituje oraz odbiera fale radiowe o określonej częstotliwości, umożliwia szybkie dotarcie w pobliże zasypanej osoby
  • sonda, czyli składana tyczka, która służy do dokładnego określenia miejsca i głębokości, na jakiej znajduje się zasypany.
  • łopata – pozwala przekopać się przez warstwę śniegu do zasypanej osoby

UWAGA: samo posiadanie powyższego wyposażenia jest nieprzydatne bez odpowiedniego przeszkolenia w zakresie podstawowego ratownictwa lawinowego.

 Polecamy oglądnięcie filmu “Akademii Górskiej TOPR” – Lawiny

Przygotowując ekwipunek na wysokogórską wyprawę należy bardzo dobrze zapoznać się z warunkami, jakie mogą występować na trasie, tak aby dobrać go optymalnie.

Dobór konkretnego sprzętu jest uzależniony od indywidualnych upodobań, potrzeb i możliwości finansowych.