Jasień (1052 m n.p.m.) – trzeci cSzczyt Jasienia 1062 m i bacówka na Polanie Skalneo do wysokości (po Mogielicy i po Ćwilinie) szczyt w Beskidzie Wyspowym, „pomiędzy” miejscowościami: Półrzeczki, Szczawa, Lubomierz i Łętowe. Jasień ma 2 wierzchołki, pierwszy, właściwy ma wysokość 1052 m n.p.m., w niewielkiej odległości od niego znajduje się niższy, zwany Kutrzycą (1051 m n.p.m.).

Na Jasieniu znajduje się kilka polan; największa i widokowa to Polana Skalne, na której stoi bacówka ze żródełkiem. Obok szałasu jest źródło wody. Jest też kilka mniejszych polan: Pustki, Minówka, Francula, Na Łąki. W latach sześćdziesiątych XX w. na polanach Myszycy i Jasienia prowadzone były przez PAN badania dotyczące kultury pasterskiej. Od wielu lat, od kiedy zarzucono hodowlę owiec, polany te nie są uprawiane i wypasane i niestety, tak jak większość beskidzkich polan zarastają stopniowo lasem.
Mogielica 1170 m widziana spod szczytu Jasienia 1062 mNa grzbiecie Jasienia znajdują się wychodnie skalne, a poniżej polany Na Łąki i szlaku zielonego do Mszany znaleźć można uroczysko „Skrzynia” – kilkunastometrowej długości wąwóz z rumowiskiem piaskowcowym i malowniczymi wychodniami skalnymi. Natomiast na północnym zboczu Kutrzycy występuje częściowo zarośnięta stroma ściana skalna.
Z Jasieniem, podobnie jak i z innymi okolicznymi szczytami związane są liczne legendy, jedna z nich mówi o głębokich jaskiniach na północno-wschodnich stokach góry, w których ukryte są skarby zbójeckie (m.in. dukaty i dwie strzelby).

Kutrzyca (1051 m n.p.m.) – szczyt leżący pomiędzy Krzystonowem i JSzczyt Kutrzycy 1051 masieniem. Ponieważ znajduje się bardzo blisko szczytu Jasienia, uznawany jest często za jego drugi wierzchołek. Od strony północnej Kutrzycy występuje częściowo zarośnięta stroma ściana skalna.

 

Myszyca (877 m n.p.m.) – szczyt leżący pomiędzy Jasieniem i Przełęczą Przysłop. Na Myszycy znajdują się polany: Szczypta, Nowa Polanka, Przysłopek. W latach 60. PAN prowadziła na tych polanach badania dot. pasterstwa.

Krzystonów (1012 m n.p.m.) – szczyt Beskidu Wyspowego leżący pomiędzy Mogielicą z Jasieniem, jego grzbiet i szczyt jest całkowicie zarośnięty lasem, polany znajdują się na jego zboczach. Jedną z większych jest Polana Wały, na której w lecie znajduje się studencka baza namiotowa „Polana Wały”.

Bacówka na Polanie Skalne pod Jasieniem 1062 mPolana Skalne – duża polanaPolana Skalne i poniżej Polana Pustki z bacówką widziane z drogi na Gorc 1228 m leżąca pomiędzy Jasieniem i Kutrzycą, rozciągają się z niej piękne widoki, przede wszystkim na Mogielicę, a także Cichoń, Modyń, Wielki Wierch, Kiczorę Kamienicką oraz Tatry. Na polanie znajduje się żródełko i bacówka. Polana nie jest użytkowana, stopniowo zarasta borówczyskami.

Baza namiotowa Polana Wały prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach. Znajduje się na Polanie Wały pod Krzystonowem, parę minut od głównego żółtego szlaku prowadzącego grzbietem z Mogielicy przez Krzystonów na Jasień (przy szlaku znajduje się strzałka kierunkowa wskazująca drogę dojścia do bazy). Baza dysponuje 25 miejscami w namiotach. Jest też miejsce do zapalenia ogniska, oryginalny prysznic zrobiony na potoku i sławojka w lesie. Turystyczna kuchnia daje możliwość przygotowania własnego posiłku. Na polanie jest przygotowane boisko do siatkówki.
Baza czynna jest tylko w sezonie letnim (lipiec-sierpień). Wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Katowicach http://skpb.org/bases email: skpb@skpb.org

Młodzieżowy Ośrodek WychowaBacówka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego na Polanie Pustkiwczy im. ks. Karola Wojtyły w Mszanie Dolnej jest placówką resocjalizacyjną przeznaczoną dla chłopców w wieku 13–18 lat.
Prowadzi zajęcia terapeutyczne, profilaktykę uzależnień oraz liczne zajęcia turystyczno-krajoznawcze, głównie dzięki położeniu ośrodka w górskim terenie.
Strona internetowa Ośrodka http://mowmszana.internetdsl.pl/glowna.htm
Ośrodek jest właścicielem wybudowanej w 2011 roku bacówki na Polanie Pustki pod Miznówką 969 m n.p.m.