Jaskinia Bielańska (Jaskinia Bielska) – udostępniona dla turystów już w 1882 roku zachwyca bogatą szatą naciekową – stalagmitami i stalaktytami, wodospadami oraz jeziorkami. Znajdują się tutaj też imponujące komory, m.in. “Śpiewalnia” – słow. Hudobná sieň, której nazwa pochodzi od dźwięków, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka. Jaskinia Bielańska jest jedną z pierwszych jaskiń w Europie, w których zainstalowano oświetlenie elektryczne.
W 1979 roku została uznana jako narodowy pomnik przyrody.

Zdjęcia: Sławek Rosiek

Jaskinia Bielańska

Jaskinia Bielańska (Bielska Jaskinia słow. Belanská jaskyňa, Belianska jaskyňa, Bielska jaskyňa) to największa i jedyna udostępniona do zwiedzania wysokogórska jaskinia stalaktytowa w Narodowym Rezerwacie Przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). Znajduje się we wschodniej części Tatr Bielskich na północnym stoku Kobylego Wierchu.
Jej odkrywcami byli mieszkańcy Białej Spiskiej, przewodnicy górscy – Július Husz i Johan Britz, którzy weszli do jaskini w 1881 r. Ale miejsce odwiedzane było wcześniej, w XVIII w. przez poszukiwaczy złota, świadczą o tym pozostawione na ścianach napisy “1718” i “1731”. Z uwagi na szybko rozwijający się ruch turystyczny oraz uzdrowiskowy u podnóża Tatr, jaskinię udostępniono zwiedzającym już w 1882 r. W 1896 roku zainstalowano w niej oświetlenie elektrycznie (w pierwszej jaskini naciekowej i drugiej w ogóle w całej Europie). W kolejnych latach prowadzono dalszą eksplorację i badania co pozwoliło na udostępnienie kolejnych komnat i korytarzy.
Całkowita dotychczas zmierzona długość korytarzy wynosi 3829 m, a różnica wysokości 168 m. Trasa turystyczna liczy 1370 m długości i 112 m różnicy wysokości.

Przeciętna temperatura roczna powietrza w jaskini wynosi od 5 do 6,3 °C, wilgotność względna od 90 do 97%.
W jaskini stwierdzono występowanie 7 gatunków nietoperzy oraz reliktowego skorupiaka – Bathynella natans, żyjącego w jaskiniowych jeziorkach.

W jaskini podziwiać można m.in.:
– imponujące stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, m.in. w Sali Palmowej (Palmová sieň), Komorze Wysokiej (Vysoký dóm), Komorze Zbójeckiej (Zbojnícka komora)
– piękne sintrowe wodospady, m.in. w Komorze Wielkiej (Veľký dóm), w Galerii (Galéria),
jeziora: Zielone Jeziorko, Lustrzane Jeziorko, Złote Jeziorko,
komory, m.in.:

  • Komorę Wysoką (Vysoký dóm), której wysokość wynosi 28 metrów,
  • Komorę Zbójecką (Zbojnícka komora) ze stalagnatem, który przypomina siedzącego Jánošíka,
  • Komorę Wielką (Veľký dóm) z wapiennym wodospadem o długości 56 m,
  • Galerię (Galéria) z ciekawymi naciekami,
  • Salę Koncertową (Hudobná sieň) (inna nazwa to Śpiewalnia), która jest największą udostępnioną komorą jaskini, jej nazwa pochodzi od dźwięków spadających kropel wody na powierzchnię jeziorka. Odbywają się tutaj koncerty muzyczne.

Jaskinia Bielańska – informacje praktyczne

Jaskinia jest otwarta stycznia do 15 listopada, codziennie oprócz poniedziałków. Jej zwiedzanie możliwe jest tylko w towarzystwie przewodnika. Trasa turystyczna liczy 1370 m długości i 112 m różnicy wysokości, jest oświetlona, powadzi betonowym chodnikiem i schodami z poręczami liczącymi 866 stopni. Zwiedzanie trwa około 70 minut.
Ceny biletów:
– dorośli – 10,00 €
– dzieci 6-15 r., osoby niepełnosprawne – 5,00 €
Fotografowanie i filmowanie jest dozwolone jedynie po uiszczeniu opłaty – 10,00 €.

Cennik i informacje szczegółowe: Jaskinia Bielańska

Jak dojechać do Jaskini Bielańskiej

Jaskinia Bielańska znajduje się we wschodniej części Tatr Bielskich na północnym stoku Kobylego Wierchu, w administracyjnych granicach miasta Wysokie Tatry.

Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 890 m n. p. m. Prowadzi tu żółty szlak z Tatrzańskiej Kotliny – do przejścia mamy ok. 1000 m długości i 122 m przewyższenia (ok. 25 min.), na trasie umieszczone są tablice edukacyjne.

Najbliższy przystanek komunikacji publicznej:

  • Kotlina Tatrzańska (autobus)

Dojazd samochodem do Tatrzańskiej Kotliny:

  • Z Popradu kierunek Smokovce, Tatrzańska Łomnica, Kotlina Tatrzańska – 30 km
  • Ze Starej Lubovni przez Spisku Belu kierunek Tatrzańska Jaworzyna – 40 km


 
I jeszcze kilka podstawowych terminów związanych z naciekami w jaskiniach:
Stalaktyt (nawis, sopleniec) – naciek jaskiniowy, zazwyczaj w kształcie wydłużonego, odwróconego stożka narastającego od stropu jaskini do jej dna.
Stalagmit – naciek jaskiniowy narastający od dna jaskini krasowej ku górze. Występuje w kształcie stożka, słupa, guza, itp.
Stalagnat – to połączony stalagmit i stalaktyt. Ma kształt kolumny lub słupa.