Mała, urokliwa cerkiew stojąca w wejściu pod sklepieniem skalnej groty, podziemny potok przepływający przez jedną z sal, imponujące komnaty i kości niedźwiedzi jaskiniowych – to właśnie Peştera Ialomiţei – jaskinia w tajemniczych Górach Bucegi. Jest to jedna z najciekawszych jaskiń w Rumunii. Miejscem od zawsze opiekują się mnisi z pobliskiego monastyru. Obecnie, odnowiona trasa turystyczna umożliwia bezpieczne i atrakcyjne jej zwiedzanie przez cały rok.

Cerkiew w grocie w Jaskini Ialomitei

Informacje praktyczne

Jaskinia ma 1128 m, ale tylko 450 m jest udostępnione i przystosowane do zwiedzania. Jest dobrze przygotowana turystycznie – oświetlona ledami, w środku wykonane są nowe plastikowe stopnie i poręcze. Temperatura w jaskini waha się od 4 do 6 stopni. Wilgotność jest stosunkowo wysoka, między 85 a 100%.
Jaskinię można zwiedzać przez cały rok. Godziny zwiedzania:
Poniedziałek – Niedziela: 9:00 – 19:00
Bilety sprzedawane są do godz. 18:00
Strona www:
http://www.pesteraialomitei.ro/en

Ubezpieczenia – Rumunia

Jaskinia była odwiedzana od początku XVI w. W XVIII w. zakonnicy z klasztoru Sinaia założyli pod sklepieniem przy wejściu do niej małą pustelnię. Pierwszy informację o miejscu odnotowano w 1793 r. w dokumencie o jaskiniach Transylwanii (zapis sporządzony przez I. Kleinlaufa). Pierwszy pełny opis jaskini został wykonany w 1897 roku, w tym czasie cieszyła się ona już dużą sławą.

Dojazd do Jaskini Ialomitei opisany jest na panelu bocznym

Jaskinia Ialomitei

Już z prowadzącej do jaskini kamiennej ścieżki widać klasztorny budynek pięknie wkomponowany w otwór jaskini. Przekraczamy bramę i znajdujemy się pod skalnym sklepieniem ogromnej pieczary. Na wprost wejścia stoi się mała cerkiewka, zaraz obok znajduje się kasa biletowa i sklepik, jest też miejsce do wypożyczenia kasku ochronnego na głowę (w cenie biletu). Przechodzimy komorę i docieramy do stalowej bramy, która zamyka wejście do jaskini.

Stąd, najpierw wąskim chodnikiem, a następnie schodami docieramy do miejsca, gdzie bocznym korytarzem (w prawo) dojdziemy do małej sali noszącej nazwę „La lacuri”, gdzie można zobaczyć podziemny potok – „Źródło wody żywej“, lokalna tradycja nazywa to naturalne źródło „Świętą Wodą Dacian”. Woda jest zupełnie czysta biologicznie, uważa się, że przepływa ona przez ogromne złoża srebra, albo dzieje się to w wyniku pewnych anomalii geomagnetycznych.

„Źródło wody żywej", lokalna tradycja nazywa to naturalne źródło „Świętą Wodą Dacian"

„Źródło wody żywej", lokalna tradycja nazywa to naturalne źródło „Świętą Wodą Dacian"Kierując się w głównym kierunku docieramy do Jaskini Niedźwiedziej.
„Jaskinia Niedźwiedzia” to największa komnata, ma długość ponad 72 m., szerokość 35 m. i wysokość 25 m. Jej nazwa pochodzi od odkrytych tu licznych szkieletów niedźwiedzi jaskiniowych. Przy trasie zwiedzania znajduje się gablota z czaszką niedźwiedzia.

Czaszka niedżwiedzia jaskiniowego - „Jaskinia Niedźwiedzia”

Jaskinia Ialomitei

Jaskinia Ialomitei

Jaskinia IalomiteiJaskinia IalomiteiJaskinia IalomiteiCiągiem schodów wchodzimy na obszerną galerię, z której możemy podziwiać w całości olbrzymią komorę. Dalsza trasa prowadzi w górę, pod samo skalne sklepienie, gdzie przechodzimy (uwaga – nisko) do obszernej komory, tzw. „Galerii Wody”, którą przepływa podziemna rzeka.

Jaskinia Ialomitei

Trasa turystyczna biegnie przez wąską i dość wysoką galerię, z wypolerowanymi przez wodę ścianami. Turystyczna część jaskini kończy się przed dwiema kolumnami kalcytu, które przypominają kapliczkę, jest to koniec naszej trasy.

Jaskinia Ialomitei

Jaskinia Ialomitei

Część stalagmitów i stalaktytów została całkowicie zniszczona przez turystów. Obecnie warstwy kalcytu znajdujące się na podłodze przypominają o pięknie tego miejsca. Na tablicy znajdziemy duży napis z prośbą, by nie wrzucać monet i innych przedmiotów do wody, sądząc jednak po ilości „pamiątek” – prośba nie jest skuteczna.

Tablice informacyjne na końcu trasy turystycznej

I jeszcze filim i kilka zdjęć z jaskini

Jaskinia Ialomitei

Jaskinia IalomiteiJaskinia IalomiteiJaskinia Ialomitei