Jaskinia Mroźna to idealny wybór na pierwszą przygodę z jaskiniami. Przejście jej odbywa się w grupach pod opieką przewodnika. Jest dobrze przygotowana dla turystów – jest to jedyna oświetlona jaskinia w polskiej części Tatr, w niektórych miejscach znajdują się stalowe poręcze i stopnie. Osoba sprawna fizycznie nie powinna mieć problemów z poruszaniem się jej korytarzami (w 3 miejscach jest bardzo nisko – trzeba je pokonać na czworaka). Jaskinia może być uzupełnieniem i dodatkową atrakcją dla osób odwiedzających Dolinę Kościeliską.
Jaskinia Mroźna znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w masywie Organów. Została odkryta przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego w 1934 r.
Zwiedzanie jest płatne i możliwe od 26 kwietnia do końca października.

Pamiętajmy, że wszystkie elementy jaskini podlegają ścisłej ochronie, a brak efektownych form skalnych wynika z nieprzestrzegania tego zakazu przez naszych poprzedników.

Zwiedzanie jest możliwe od 26 kwietnia do końca października.
Całkowita długość jaskini wynosi 773 m
Głębokość: 5,5 m

Deniwelacja:  41,6 m (−5,5; +36,1)
Wysokość otworów: 1100, 1112 m n.p.m.
Przejście trwa ok. 40 min.

Uwaga! Ruch w jaskini jest jednokierunkowy i wyjście znajduje się kilkaset metrów dalej (w dalszej części Doliny Kościeliskiej).

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD       POGODA

NOCLEGI online

Jaskinie turystyczne w Dolinie Kościeliskiej

W Dolinie Kościeliskiej docieramy do rozwidlenia zielonego i czarnego szlaku i skręcamy w lewo, czarnym szlakiem przechodzimy przez mostek na potoku. Kilkadziesiąt metrów powyżej możemy obejrzeć wywierzysko* „Lodowe Źródło”. Woda wypływająca z niego jest bardzo czysta i ma stałą temperaturę ok. 4–4,5 °C.

Ścieżka prowadzi prosto w górę, a następnie skręca w prawo i przez Dolinkę Wysranki doprowadza do wejścia do jaskini.

Nazwa Wysranki dotyczy dolinki, żlebu i grzbietu ponad nimi. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy w tym rejonie znajdowały się domki robotników pracujących w hutach w Starym Kościelisku i wiąże się ze sposobem wykorzystania tego miejsca. Próby zmiany nazwy nie powiodły się.

Przed wejściem znajduje się kasa TPN. Zwiedzanie jest płatne i możliwe od 26 kwietnia do końca października, w godzinach 9:00 – 17:00 i odbywa się w grupach prowadzonych przez przewodnika. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura ok. 6 stopni, dobrze jest więc zabrać coś do okrycia.

Jaskinia MroźnaJaskinia MroźnaWejście do jaskini prowadzi 10 metrowym obudowanym tunelem, który doprowadza do schodów ubezpieczonych stalową poręczą. Znajdująca się za nimi wąska szczelina nosi nazwę Cmentarzysko Nacieków, za nią czekają na nas kolejne schody. Pozostały etap jaskini to „Zwalisko” i „Biały Chodnik”, tutaj przechodzimy wzdłuż ścian pokrytych zniszczonym mlekiem wapiennym*. Następnie jest „Komora Złomisk”, po niej „Wielka Komora”, która jest największą salą w jaskini (ma wymiary 25 m x 10 m i wys. do 10 m.). Za nią znajduje się małe jeziorko. Tutaj czeka nas niewielka przeszkoda – przejście przekopem (przechodzimy mocno pochyleni).
Wąskim korytarzem dochodzimy do „Ogródka”, w którym stoi kilka stalagmitów, które częściowo zostały sztucznie poustawiane na namulisku*. Ponownie przechodzimy przekopem, którym dochodzimy do „Pochyłej Sali”.

Schodami prowadzącymi w dół przechodzimy obok Piaskowych Stawków, następnie do Komory Wstępnej, mijamy 3 przekop i po kilkudziesięciu metrach znajdujemy się przy wyjściu.

Wyjście z Jaskini MroźnejStąd schodzimy w dół do Doliny Kościeliskiej po drewnianych schodach (Uwaga! Po deszczu mogą być śliskie). Po kilkunastu minutach znajdujemy się przy głównej drodze nad Potokiem Kościeliskim.

Wyjście z Jaskini Mroźnej

Po wyjściu z Jaskini Mroźnej schodzimy z powrotem do zielonego szlaku na dno Doliny Kościeliskiej przed Polaną Pisaną.

Wyprawę możemy wydłużyć i zwiedzić kolejne udostępnione dla turystów jaskinie – Raptawicką, Mylną, Obłazkową i Smocza Jamę. Ale uwaga: nie ma tam już oświetlenia i przewodnika, a do kilku trzeba wejść po łańcuchach. Dokładny opis znajdziemy:

Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej