Jezioro Solińskie to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Podkarpacia. „Solina” to przede wszystkim znane i popularne kąpielisko, miejsce rekreacji i sportów wodnych – ulubiony kierunek kajakarzy i żeglarzy oraz wycieczkowiczów korzystających z rejsów statkami. Nie zawiodą się również amatorzy pieszych wycieczek – wokół jeziora poprowadzone są ścieżki turystyczne, które są świetnym miejscem spacerów.

Autor – Waldemar Rusek

Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie to sztuczny zbiornik, który powstał poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki. Prace budowlane trwały 9 lat, ukończono je w 1968 r. Powstanie zapory wymagało zatopienia wielu wsi, były to m.in.: Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt oraz duża część Wołkowyi.
Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami, łączna długość linii brzegowej wynosi ok. 160 km. Średnia głębokość jeziora to 25 m, a maksymalna (przy zaporze) – 60 m.
Na jeziorze są 3 wyspy: Wyspa Duża (zwana Wyspą Energetyka), Wyspa Mała oraz wyspa Okresowa.

Jezioro Solińskie

Zapora w Solinie to najwyższa betonowa zapora wodna oraz największa budowla hydrotechniczna w Polsce – ma 81,8 m wysokości i 664 m długości. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność – 472 mln m³.
Wnętrze elektrowni wodnej w Solinie można zwiedzać (uwaga – w okresie pandemii zwiedzanie elektrowni zostało zawieszone).

W 2015 roku na ścianie tamy od strony Jeziora Solińskiego wykonano eko mural ukazujący przedstawicieli miejscowej fauny i flory. Rysunki zostały wykonane w technice clean (reverse), która polega na umyciu wybranych fragmentów ściany w celu utworzenia obrazu.
Autorem rysunków jest Przemysław Truściński. Dziś mural jest już słabo czytelny.

Zapora w Solinie

Wokół jeziora znajduje się bogata baza noclegowa, gastronomiczna i rozrywkowa, ośrodki żeglarskie, przystanie jachtowe, wypożyczalnie sprzętu pływającego. Znane ośrodki turystyczne to m.in. Polańczyk i Solina.
Należy pamiętać, że Zalew Soliński objęty jest strefą ciszy – obowiązuje zakaz używania łodzi motorowych z silnikami spalinowymi, nie dotyczy to jedynie policji wodnej oraz WOPR.

Elektrownia Solina wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce S.A.

Zobacz: Zapora wodna w Myczkowcach

Źródło – Wikipedia

Jezioro SolińskieJezioro SolińskieJezioro SolińskieJezioro SolińskieJezioro SolińskieJezioro SolińskieJezioro SolińskieZapora w SolinieZapora w SolinieZapora w SolinieZapora w Solinie