Bacówka na Krawcowym Wierchu oraz Hala Krawcula to popularny cel wycieczek w Beskidzie Żywieckim. Turyści korzystają nie tylko z samego schroniska, ale też sieci szlaków pieszych, rowerowych oraz narciarstwa biegowego wytyczonych wokół Krawcowego Wierchu – wiele z nich to widokowe pętle “zahaczające” o tereny po stronie słowackiej.
Popularna trasą prowadzącą na górę jest żółty szlak z Glinki, nasza propozycja to wyjście na Krawców Wierch nieco dłuższą i zdecydowanie mniej uczęszczaną drogą ze Złatnej koło Ujsoł, a dokładnie ze Złatnej Huty. Jest to ostatni, najwyżej położony w dolinie potoku Bystra punkt, gdzie możemy dojechać autobusem.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Żywiecki
Punkt wyjścia: Złatna Huta
Punkt powrotu: Glinka
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima (patrz „Ważne” poniżej)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 470 m
Długość trasy: ok. 10,0 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3:50 h (Zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków i odwiedzenie schroniska).
Mapa online: Beskid Żywiecki
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).
Poniżej mapa turystyczna Wydawnictwa Compass rejonu Krawców Wierch
Naszą wycieczkę na Krawców Wierch rozpoczynamy w Złatnej Hucie.
Ponieważ schodzić będziemy do wsi Glinka, czyli nasza trasa nie zamknie się w pętlę, jeżeli planujemy przyjazd samochodem proponujemy pozostawić go na parkingu przy kościele w Ujsołach i podjechać komunikacją autobusową do Złatnej Huty (rozkład jazdy z Ujsoł).
W Złatnej Hucie znajduje się spory plac, gdzie można pozostawić samochód, jest też tutaj przystanek autobusowy. Na tym placu ma swój początek czarny szlak na Rysiankę (1:45 h).
Od parkingu w górę prowadzi krótka szutrowa droga wzdłuż potoku do miejsca biwakowego i wodospadu. Kaskady wody opadają ze sztucznie wybudowanego progu i spływają uregulowanym dalej fragmentem koryta rzeki. Na brzegu stoi spora wiata turystyczna, ławy i stoły, jest też miejsce na ognisko.
Wodospad w Złatnej Hucie to nie jedyna atrakcja miejscowości – warto wiedzieć, że znajdują się tu m.in. pozostałości po działającej w XIX w. hucie szkła, zabytkowe kapliczki i krzyże, jak np. “Świątek – Krzyż Boża Męka” z 1833 r. Atrakcje i ciekawe miejsca to temat tak obszerny, że zasługuje na osobne opracowanie – polecamy wpis: Złatna Huta – atrakcje i ciekawostki
Schodzimy nieco niżej i przez nowy most przechodzimy na drugą stronę potoku, znajduje się tutaj punkt „Szklanego szlaku”, poniżej pozostałości po piecu hutniczym. W górę asfaltową drogą biegnie czarny szlak na Halę Rysiankę, a wraz z nim Szlak Papieski i „Droga Światła”.
Po lewej stronie mijamy tablice informacyjne “Szklanego szlaku” i dochodzimy do znajdującego się po prawej stronie zabytkowego “Świątka – Krzyż Boża Męka” (zob. Złatna Huta – atrakcje i ciekawostki).
Przechodzimy za figurę “Świątka”, gdzie zaczyna się podejście na grań na wprost nieznakowaną drogą w kierunku Wilczego Gronia (973 m). W ten sposób znacznie skrócimy drogę, jaką musielibyśmy przebyć idąc najpierw czarnym, a następnie żółtym i niebieskim szlakiem przez Przełęcz Bory Orawskie. Zaraz za świątkiem skręcamy lekko w lewo i idziemy ostro w górę wyraźnie widoczną drogą prowadzącą przez las.
Po ok. 0:20 h podejścia wychodzimy na otwartą polanę, skąd dalej w górę kontynuujemy podejście wygodną, szutrową drogą. Za naszymi plecami możemy podziwiać widoki w kierunku Boraczego Wierchu (1244 m) i dalej w kierunku Muńcuła (1165 m).
W ok. 0:15 h wchodzimy na główną grań, gdzie wzdłuż granicy państwowej polsko – słowackiej prowadzi niebieski szlak. Skręcamy w prawo w kierunku południowym i wygodną graniową ścieżką przez las ruszamy w kierunku Wielkiego Gronia, a dalej Krawców Wierch. Co pewien czas w prześwitach między drzewami możemy zobaczyć fragmenty widoków w kierunku grani Lipowskiego Wierchu. Niestety, w punkcie widokowym udało nam się zrobić jedynie zdjęcie gęstej zasłony chmur.
Wspinamy się lekko w górę mijając kolejne graniczne słupki i betonowe oznaczenia słowackich szlaków.
Po niecałej godzinie wchodzimy na szczyt (praktycznie brak widocznego szczytu) Wielkiego Gronia (1075 m). Znajduje się on w obszarze Natura 2000. Szlak skręca ostro w lewo, ale warto tu podejść kilka metrów w prawo (południe), gdzie z częściowo odsłoniętego stoku możemy podziwiać wyjątkowo szeroką i piękną panoramę – od Małej Fatry przez Ryczerzową Wielką, grań Lipowskiego Wierchu, Romankę, aż po Pilsko.
Po nacieszeniu się widokami ruszamy dalej w górę w kierunku Grubej Buczyny. Po drodze, powyżej otwiera się jeszcze ładna panorama pasma Pilska. Szybko pokonujemy strome podejście i stajemy na zalesionym szczycie Grubej Buczyny (słow. Hrubá Bučina, 1132 m).
Gruba Buczyna należy do Korony Beskidu Żywieckiego. Przy ścieżce obok słupka granicznego znajdują się drogowskazy słowackich szlaków. Spod szczytu z południowego zbocza otwierają się piękne widoki na całe Tatry, Góry Choczańskie, Magurę Orawską, Wielką Fatrę, Małą Fatrę, a bliżej nas na graniczny Oszus.
Poniżej w kierunku południowym zbiega w dół nieznakowana droga do słowackich wsi Navod i Mutne. Częściowo otwartą na południe ścieżką podziwiając dalekie widoki schodzimy w dół na ledwie zauważalną przełączkę, z której już tylko parę metrów na szczyt Krawców Wierch (1084 m).
Nie jest on w żaden sposób oznakowany, jest całkowicie zalesiony i pozbawiony widoków. Kilkadziesiąt metrów dalej trafiamy na początek żółtego szlaku, który w parę chwil wyprowadza nas w prawo, na górną część Hali Krawcula.
Z Hali Krawcula możemy podziwiać wspaniałą panoramę od słowackiej Małej Fatry, przez Wielka Rycerzową, Wielką Raczę, Baranią Górę, Skrzyczne i Redykalny Wierch. Poniżej, na polanie, znajduje się krzyż – wotum wdzięczności za pontyfikat Ojca św. Jana Pawła II, nietypowy świątek, oraz XV stacja drogi krzyżowej.
Kilkadziesiąt metrów niżej stoi Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu. Krzyżują się tu liczne szlaki piesze, narciarskie i rowerowe.
Bacówka na Krawcowym Wierchu działa od 1976 r, powstała z inicjatywy działaczy PTTK skupionych wokół Edwarda Moskały. Budynek stoi na polanie Krawcula pod szczytem Krawcowego Wierchu. Miejsce słynie z dobrej kuchni, kameralnej atmosfery oraz bogatej bazy, liczącej 160 km, tras pieszych, rowerowych i narciarstwa biegowego wytyczonych wokół schroniska.
Oprócz okolicznościowych imprez organizowana jest m.in. Noc Krawculi – nocny rajd do bacówki.
Schronisko posiada 35 miejsc noclegowych w pokojach od 2- do 10-osobowych, jest też bufet i jadalnia. Turyści posiadający własny namiot mają możliwość rozbicia go koło budynku.
Dla członków PTTK, członków DAV, przewodników górskich i honorowych dawców krwi udzielane są zniżki – szczegóły znajdują się na stronie internetowej: https://krawcow.pttk.pl/cennik/
Przy Bacówce PTTK na Krawcowym Wierchu krzyżują się liczne szlaki piesze, narciarskie i rowerowe.
Do schroniska prowadzi kilka tras, m.in.:
– najszybciej można dojść niebieskim z Przeł. Glinka – w ok. 0:40 h
– żółtym szlakiem z Glinki – w ok. 2 h,
– żółtym z Trzech Kopców przez Wilczy Groń – 2:30 h,
– niebieskim ze Złatnej – do góry 2:30 h.
Z Bacówki pod Krawców Wierch rozpoczynamy zejście żółtym szlakiem do wsi Glinka. Droga biegnie początkowo lasem, by po ok. 0:20 h wejść na Polanę Piekanka.
Z grani w dół do doliny Glinka prowadzi szeroka szutrowa droga. Z otwartego tutaj terenu możemy oglądać widoki w kierunku Przełęczy Glinka, oraz w drugą stronę na grań Lipowskiego Wierchu, aż po Munczolik koło Pilska. Po drodze mijamy kolejne stacje drogi krzyżowej pokrywającej się z przebiegiem żółtego szlaku.
Nasza droga zaczyna trawersować południowe zbocze Glinki (929 m) i dalej zbiega w dół aż do pierwszych zabudowań pod szczytem Kubiesówki (868 m), na której znajduje się przekaźnik teletechniczny. Od domów dalej prowadzi już betonowa i asfaltowa droga, która miejscami bardzo stromo opada do centrum wsi Glinka.
Pomiędzy kościołem a szkołą wchodzimy na główną drogę, przy której znajduje się parking, wiata turystyczna i tablice informacyjne. Przed kościołem umieszczona jest też tablica informacyjna drogi krzyżowej z Janem Pawłem II na Krawców Wierch.
Znajduje się tu również przystanek autobusowy skąd możemy wrócić kursowym autobusem do Ujsoł (rozkład jazdy z Glinki). Jeżeli nie uda nam się trafić na odpowiedni kurs, czeka nas spacer asfaltem – do centrum Ujsoł jest to ok. 3,8 km.
Po drodze do Ujsoł mijamy Geo–Park, czyli ośrodek rekreacyjny Gminy Ujsoły, gdzie znajdują się baseny, park linowy, place zabaw i imponująca ściana wspinaczkowa (jesienią niestety nieczynne).