Schronisko PTTK na Kudłaczach – niewielkie, ale bardzo sympatyczne schronisko (730 m n.p.m.) znajduje się na polanie Nad Nowinami w paśmie Lubomira i Łysiny. Wybudowano je w 1994 r., posiada 37 miejsc noclegowych, przy schronisku jest też pole namiotowe oraz 2 zadaszone wiaty. Pewną atrakcją są funkcjonujące przy schronisku dwie ekspozycje: “Lotnicze Ślady na Ziemi Myślenickiej” oraz “Izba Pamięci Drugiej Wojny Światowej” – całość tworzy Ośrodek Edukacyjny, wchodzący w skład Małopolskiego Szlaku Historii Lotnictwa.. Aktualnym gospodarzem jest pan Krzysztof Knofliczek.
Najłatwiej dostać się tutaj od strony przysiółka Pcim Kudłacze. Od parkingu niecały 1 km.
Lubomir (904 m n.p.m.) – leży w Paśmie Lubomira i Łysiny. Szczyt jest całkowicie zalesiony. Nazwa Lubomir funkcjonuje od 1932 r, kiedy to nadano ją na cześć księcia Kazimierza Lubomirskiego, który ofiarował 10 ha lasu pod budowę obserwatorium astronomicznego (poprzednia nazwa to Łysina). Wybudowane w 1922 r. obserwatorium zostało spalone przez Niemców 1944 r. w odwecie za działające w rejonie oddziały partyzantów.
Lubomir, wg opracowanej przez Jerzego Kondrackiego regionalizacji Polski, znajduje się w Beskidzie Wyspowym.
Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze. Pierwsze obserwatorium powstało w tym miejscu w 1922 r. dzięki staraniom prof. Tadeusza Banachiewicza, dyrektora Obserwatorium Krakowskiego. Za lokalizacją przemawiała nieduża odległość od Krakowa oraz dobre warunki do obserwacji nieba. 15 września 1944 Niemcy, w odwecie za działalność partyzantów, spalili budynek, a sprzęt skonfiskowali.
Odbudowę obserwatorium rozpoczęto dopiero w 2003 r. Powstał wówczas Komitet Odbudowy Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. Oddano go do użytku w 2007 r. Jest to jedyne obserwatorium w Polsce stale udostępnione dla zwiedzających.
Sucha Polana (710 m n.p.m.) znajduje się na Przełęczy Suchej w paśmie Lubomira i Łysiny. Znajduje się tutaj kamienny obelisk z krzyżem i pamiątkową tablicą poświęconą wydarzeniom z 1944 r. Po starciach partyzantów z hitlerowcami, doszło do pacyfikacji wsi Lipnik i Wiśniowej. Na Przełęczy znajdują się wiata i miejsce na ognisko oraz kącik dydaktyczny. Sucha Polana jest węzłem szlaków turystycznych, prowadzi stąd m.in. zielony szlak na Kudłacze i w drugą stronę na Kamiennik oraz żółty na Łysinę i Lubomir.