Piękna, letnia, widokowa wędrówka przez popularne bieszczadzkie szczyty – Tarnicę i Halicz. Trasa jest wymagająca kondycyjnie – musimy pokonać ok. 20 km i 900 m przewyższenia, ale absolutnie warta polecenia – przejście odkrytymi graniami obfituje we wspaniałe widoki – zobaczymy nie tylko Bieszczady Wysokie i “Bieszczadzki Worek”, ale też pasma Karpat Wschodnich leżących już po ukraińskiej stronie oraz kilka szczytów słowackich.
Dużą zaletą wycieczki jest możliwość zamknięcia trasy w pętlę.
Tarnica – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów jest bardzo popularnym celem wycieczek, dlatego w wakacyjne dni na szlaku możemy spotkać wielu turystów.
Trasa: Wołosate – Tarnica – Przełęcz Goprowska – Halicz – Rozsypaniec – Przełęcz Bukowska – Wołosate
Kraj: Polska
Rejon: Bieszczady Wysokie
Punkt wyjścia: Wołosate
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 920 m
Długość trasy: ok. 19,1 km
Czas wyprawy: ok. 6:20 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Wołosatym, znajduje się tu punkt informacyjno – kasowy. Na Tarnicę prowadzi nas niebiesko znakowany szlak.
Powyżej lasu otwierają się piękne widoki w kierunku Rawek i Krzemieńca.
Na Przełęcz pod Tarnicą (1275 m) wyprowadza nas kamienisty trakt trawersujący zbocza widocznego cały czas szczytu Tarnicy.
Goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea) urzeka pięknymi, niebieskimi kwiatami.
Po ok. 2 godzinach stajemy na Przełęczy pod Tarnicą (1286 m). Krzyżują się tu szlaki: czerwony z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch, który dalej schodzi na Przełęcz Goprowską, “nasza” droga z Wołosatego i żółty szlak na szczyt Tarnicy. W kierunku wschodnim otwierają się wspaniałe widoki, m.in. na charakterystyczny grzbiet Krzemienia (widoczny od lewej strony) – ma on wygląd grzbietu, na którym występują liczne skałki tworzące kształt grzebienia.
Krzemień (1335 m) jest to drugi pod względem wysokości szczyt polskich Bieszczadów.
Po prawej widoczny jest szczyt Halicza (1333 m).
Z przełęczy droga na szczyt Tarnicy prowadzi kamienną ścieżką ze schodami. Otwierają się coraz piękniejsze widoki miedzy innymi na Tarniczkę (1315 m) i grań Bukowego Berda.
Tarnica (1346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach i wspaniały punkt widokowy. Oprócz wspaniałej panoramy najbliższych grzbietów polskiej części Bieszczadów, w pogodne dni można dostrzec: Bieszczady, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Pikuj. Na szczycie stoi krzyż upamiętniający „jubileusz roku 2000 i pontyfikat papieża Polaka”.
Nazwa szczytu pochodzi z jęz. rumuńskiego i oznacza „siodło”. Według miejscowej legendy wójt Wołosatego ofiarował królowi Stefanowi Batoremu w wojennej potrzebie woły z okolicznych wsi. Król w podziękowaniu nadał gromadzie Wołosate na własność połoniny wokół Tarnicy i szerokiego Wierchu.
Od wielu lat w Wielki Piątek na Tarnicę organizowana jest Droga Krzyżowa – pielgrzymi wyruszają dwoma trasami: z Ustrzyk Górnych (szlak czerwony) i z Wołosatego (szlak niebieski).
Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, należy do Korony Gór Polski. Jest bardzo popularnym celem wycieczek, dlatego w wakacyjne dni na szlaku możemy spotkać wielu turystów.
Ze szczytu Tarnicy idziemy w kierunku Halicza.
Ruszamy w dół na wyraźnie widoczną przed nami Przełęcz Goprowską (1160 m). Na przełęczy rozgałęziają się szlaki – w lewo do góry (po schodach) niebieski szlak biegnie na szczyt Krzemienia (1335 m) i dalej na Bukowe Berdo. My skręcamy w prawo – czerwono znakowany szlak łagodnym trawersem prowadzi nas na grań pomiędzy postrzępionymi skałkami Krzemienia. Mijamy szczyt Kopy Bukowskiej (1320 m), gdzie przechodzimy między bardzo efektownymi wychodniami skalnymi.
Dalej, już idąc otwartą granią docieramy na szczyt Halicza (1333 m). Jego skalisty wierzchołek ogrodzony jest barierką.Halicz (1333 m) to kolejny bardzo widokowy przystanek na naszej trasie. Zobaczymy stąd m.in. Tarnicę z charakterystycznym siodłem Przełęczy (1275 m) i szczytem Tarniczki (1315 m), Wielką i Małą Rawkę, Połoninę Caryńską i Wetlińską i nawet odległy Wołosań. Poza tym wszystkie góry otaczające pasmo Bieszczadów Wysokich, dziką dolinę Górnego Sanu, a nad nią ukraińskie już pasma gór, aż po widoczne na horyzoncie Gorgany.
Z Halicza w 20 minut przechodzimy nadal bardzo widokową drogą na Rozsypaniec (1280 m), skąd również możemy podziwiać piękne panoramy.
Nasz kolejny etap to Przełęcz Bukowska (1107 m).
Z grani Rozsypańca możemy jeszcze raz spojrzeć na dalekie bieszczadzkie panoramy i rozpoczynamy zejście w kierunku Przełęczy Bukowskiej (1107 m).
W zaledwie 20 minut docieramy na Przełęcz Bukowską, skąd utwardzoną drogą (ok. 8 km) wracamy do punktu wyjścia w Wołosatem.