Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, to najpopularniejszy cel wycieczek tego rejonu. Szczyt zdobywają turyści kompletujący Koronę Gór Polski, ale też amatorzy górskich panoram podziwianych z wieży widokowej. Przy dobrych warunkach zobaczymy z niej nie tylko cały Beskid Wyspowy, ale też Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki, a nawet Małą Fatrę. Pięknie prezentuje się też oglądana z wieży Polana Stumorgowa – jest to największa polana w całym Beskidzie Wyspowym. Latem przy trasie naszej wycieczki podziwiać można pięknie kwitnącą wierzbówkę kiprzycę.

Na szczyt prowadzi wiele szlaków, jednym z najczęściej wybieranych jest zielono znakowany szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego.
Zanim wyruszymy na szczyt Mogielicy warto zatrzymać się dłużej na samej przełęczy – jest ona nie tylko dobrym punktem widokowym, ale też miejscem z ciekawą historią, związaną ze spektakularnym zwycięstwem Legionów Polskich nad Rosjanami w 1914 r. Więcej informacji: Przełęcz Rydza-Śmigłego na Chyszówkach.

Zdjęcia – Paulina Mysza

Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia
(powrotu): Przełęcz Rydza–Śmigłego (Chyszówki)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 480 m

Długość trasy (tam i z powrotem): ok. 7 km
Czas wyprawy (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 4 h
Mapa Beskidu Wyspowego onlineBeskid Wyspowy

Przełęcz Rydza Śmigłego

Przełęcz Rydza-Śmigłego jest dobrym miejscem widokowym, można stąd zobaczyć m.in.: Gorce, Babią Górę, Ćwilin i Śnieżnicę.

Przełęcz Rydza Śmigłego

Na przełęczy Rydza-Śmigłego znajdują się dwa nowe parkingi – jeden prywatny (płatny) w pobliżu pomnika Rydza-Śmigłego na ok. 100 samochodów, drugi, wybudowany, przez Gminę Dobra zlokalizowany jest poniżej przełęczy.

Przełęcz Rydza Śmigłego

Z parkingu na Przełęczy Rydza-Śmigłego ruszamy zielonym szlakiem im. Leopolda Węgrzynowicza. Nasza trasa przebiega m.in. przez polanę Wyśnikówka, która jest świetnym punktem widokowym i dogodnym miejscem odpoczynku dla turystów. Z polany widoczne są już częściowo Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Babia Góra, Polica, Pasmo Łososińskie i na wschodzie Beskid Niski.
Po ok. 2:15 h od wyjścia z parkingu docieramy do wieży widokowej na Mogielicy.

 

Obecny obiekt został udostępniony turystom w listopadzie 2022 r. Budowla ma 23 m wysokości, konstrukcja stalowa zakończona jest czterospadowym dachem. Przy dobrych warunkach pogodowych z wieży zobaczymy cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki a nawet Małą Fatrę.

Panorama z wieży widokowej na Mogielicy

Pięknie prezentuje się z tej wysokości Polana Stumorgowa – jest to największa polana w całym Beskidzie Wyspowym, położona jest na południowo-zachodnim grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem (wys. ok. 1000-1100 m).

Polana Stumorgowa

Dużym atutem letniej wycieczki po Beskidzie Wyspowym są nie tylko piękne widoki, urokliwa jest też sama trasa wędrówki – wokół podziwiać można kwitnącą wierzbówkę kiprzycę.

Wierzbówka kiprzyca

Wierzbówka kiprzyca

Z Mogielicy w niecałe 2 godziny wracamy na Przełęcz Rydza-Śmigłego, gdzie zostawiliśmy nasz samochód.