La Meije (3983m), to druga co do wielkości, po Barre des Écrins (4102m), góra w masywie Écrins. Położona jest na granicy departamentów Hautes-Alpes i Isère i składa się z trzech głównych szczytów: Grand Pic de la Meije (3983m), Doigt de Dieu lub Pic Central de la Meije (3973m) i La Meije orientale (3891m). Są one dostępne jedynie dla alpinistów.
Można jednak wyjść (lub wyjechać) na wysokość 3200 m i pospacerować po lodowcu.

W miejscowości Szczyt i lodowiec La MeijeLa Grave znajduje się dolna stacja kolei linowej. Bilet w obie strony na wysokość 3200 m dla osoby dorosłej kosztuje 23 €, dla dziecka 13 €. Karnet rodzinny dla rodziców i dzieci poniżej 20. roku życia, to koszt 50 € (ceny – 2016 r.). Można zakończyć podróż na stacji pośredniej, na wysokości 2400 m, wtedy bilet jest tańszy. Szczegółowe informacje o kolejce, w tym o cenach znajdują się na stronie http://www.la-grave.com/summer/index.php

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD       EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Mapy i przewodniki: Lodowce La Meije

Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Mapa wyprawy na lodowiec La Meije 

Otoczenie lodowca La Meije - plan wyprawy
My wyjechaliśmy na górną stację, na przełęcz Ruillans [Col des Ruillans]. Można tu zrobić niewielki spacer po udeptanej ścieżce wiodącej przez lodowiec. Należy pamiętać, że lodowiec może być niebezpieczny i bez odpowiedniego sprzętu nie należy opuszczać wyznaczonego szlaku. Tutejsi przewodnicy oferują trwające 1,5 godziny wycieczki po lodowcu, w ich obecności ta przyjemność jest zupełnie bezpieczna.

Panorama z górnej stacji kolejki na Col des Ruillans

Widoki z górnej stacji kolejki na Col des Ruillans

Opis panoramy z górnej stacji kolejki na Col des Ruillans

W roku 2013, w lodowcu wydrążono jaskinię, w której można było podziwiać lodowe rzeźby. Byliśmy zawiedzeni, że tej atrakcji nie odnaleźliśmy w tym roku. Widocznie była to ekspozycja czasowa. Być może jeszcze kiedyś się pojawi.

W lodowej grocie - rok 2013

W lodowej grocie - rok 2013

Gdy nasyciliśmy oczy pięknymi widokami, zjechaliśmy kolejką na wysokość 2400 m, by stamtąd ruszyć do jeziora Puy Vachier [Lac du Puy Vachier].

Drogowskaz do Jeziora Puy Vachier (Lac du Puy Vachier)

Widok z drogi do Jeziora Puy Vachier (Lac du Puy Vachier)

Spacer ten zajmuje niecałą godzinę. Nad jeziorem jest doskonałe miejsce na piknik, można zamoczyć nogi w chłodnej wodzie, niektórzy śmiałkowie zdecydowali się nawet na kąpiel.

Jezioro Puy Vachier (Lac du Puy Vachier)

Po godzince plażowania, postanowiliśmy odwiedzić schronisko Évariste Chancel znajdujące się około 200 m wyżej, na wysokości 2508 m. Po około ½ godz. docieramy na miejsce.

Schronisko Évariste Chancel

Mimo, że transport towarów jest tutaj utrudniony, schronisko oferuje całkiem bogate menu.

Osiołek transportowy na ścieżce przy schronisku Évariste Chancel

Schronisko Évariste Chancel
Dzień był piękny, ale musieliśmy wracać, gdyż kolejka ma ostatni kurs o godz. 16.30.

Szczyt i lodowiec La Meije
Jezioro Puy Vachier (Lac du Puy Vachier)

Oczywiście można również zejść pieszo, ale my nie mogliśmy pozbawić dzieci przyjemności jazdy gondolą. Dzięki temu, mogliśmy pospacerować po pięknie położonym miasteczku La Grave przed zapadnięciem zmroku.

Miasteczko La Grave w Alpach Wysokich

Miasteczko La Grave w Alpach Wysokich

Miasteczko La Grave w Alpach Wysokich