Wycieczka przez piękne gorczańskie polany, z których możemy podziwiać tatrzańskie panoramy, odpocząć pod dachem bacówki i zdobyć szczyt Gorca, gdzie dużą atrakcją jest wieża widokowa z rewelacyjnymi panoramami otaczających ją Beskidów, Pienin i Tatr. Całość trasy zamykamy w pętlę wracając do Doliny Jamnego przez widokowe Hale Gorcowe i koło kapliczki pod Piorunowcem.
Kraj: Polska
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia (powrotu): Jamne
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 560 m
Długość trasy: 13,3 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4:50 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Gorce do kupienia w naszym SKLEPIE
Poniżej mapa turystyczna Gorców Wydawnictwa Compass – rejon Gorca
Wycieczkę zaczynamy w dolinie potoku Jamne, która rozciąga się od Ochotnicy Górnej pod same zbocza Gorca. Od głównej drogi sprzed centrum Ochotnicy Górnej prowadzi asfaltowa droga dnem doliny potoku Jamne. Do samego jej końca możemy bezpiecznie dojechać autem – ok. 4,5 km. Jedyny kłopot stanowi fakt, że nie ma tu żadnego oficjalnego parkingu, ale można go rozwiązać znajdując bezpieczną zatoczkę przy drodze, bądź pytając o możliwość parkowania przy jednej z wielu agroturystyk.
Opis naszej trasy rozpoczynamy na końcu doliny, gdzie asfaltowa droga rozgałęzia się na przeciwległe zbocza – nasza droga prowadzi w lewo, stromym podejściem przez las, znajdziemy tu tabliczki z napisem „Wojtyłowa Gazdówka”, do której po drodze dojdziemy.
Przez ponad 1 km idziemy cały czas asfaltową drogą pokonując aż 170 m przewyższenia. Po drodze mijamy prywatne „Schronisko na Skałce”. Dalej szutrową drogą wspinamy się coraz wyżej mijając kolejne powstające tu domy letniskowe, całe podejście jest wyjątkowo malownicze i obfituje w coraz piękniejsze panoramy Gorców. Po przejściu kolejnych ok. 400 m szutrową drogą stajemy przed drewnianym domem, w którym znajduje się prywatne muzeum -„Wojtyłowa Gazdówka”, gdzie w dniach 20 stycznia – 2 lutego 1955 r. wraz z grupą młodzieży gościł ks. Karol Wojtyła organizując narciarskie wypady w okoliczne góry. Dom należy do rodziny Janczurów.
Dalej ścieżką podchodzimy znów stromo w górę, najpierw widokową polaną, a wyżej ścieżką przez borówczyska do punktu widokowego leżącego na grani łączącej Kiczorę (dalej Turbacz) ze szczytem Gorca. Prowadzi tędy zielony szlak turystyczny, przy którym w tym miejscu znajdują się ławostoły i tablica informacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego. Można stąd zobaczyć już pierwsze tatrzańskie panoramy, jest to polana o nazwie Przysłop Dolny, która obecnie zarasta lasem, przez co nie oferuje już tak pięknych widoków. Kilkadziesiąt lat temu prowadzony był tutaj wypas i stały bacówki.
Ruszamy zielonym szlakiem granią w kierunku zachodnim, gdzie po paru metrach dołącza do nas żółty szlak, który prowadzi do centrum Ochotnicy Górnej (ok. 2 h). W przeciwną stronę, w kierunku północnym, zaczyna się polana Bieniowe leżąca już na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego (tablica GPN z opisem polan).
Ruszamy dalej w kierunku zachodnim, gdzie po ok. 0,5 km trawersem przez las mijamy szczyt Przysłop, 1187 m. Pomiędzy „przerzedzonymi” przez szkodniki i wiatr drzewami można zobaczyć leżący po drugiej stronie Doliny Kamienicy Kudłoń (1276 m) i nieco oddalony szczyt Mogielicy w Beskidzie Wyspowym.
Po wyjściu z lasu obniżamy się nieco na niewielką otwartą przełęcz, skąd jeszcze parędziesiąt metrów i stajemy przy tablicy Gorczańskiego Parku Narodowego opisującej polanę Przysłop Górny.
Jest to wyjątkowo piękna polana, rozciąga się z niej wspaniała panorama – widok na Beskid Sądecki, Pasmo Przehyby i Radziejowej, Gorce z wyraźną wieżą na szczycie Lubania, drugą wieżą na Magurkach, a w tle świetnie widoczne są Tatry.
Polana jest wyjątkowo atrakcyjna wiosną, kiedy kwitną tu przebiśniegi i krokusy.
Na polanie stoi nowa bacówka wybudowana przez Gorczański Park Narodowy, niestety, nie jest ona zgodna z oryginałem, która służyła głównie w celach pasterskich.
Poniżej bacówki znajduje się niewielkie źródełko, które obecnie prawie całkiem zanikło.
Po odpoczynku wracamy na szlak i najpierw tą samą drogą wracamy na polanę Przysłop Dolny, i dalej kierujemy się na szczyt Gorca. Po drodze mijamy mogiłę partyzancką. Jest to grób partyzanta AK plutonowego Władysława Pisarskiego ps. „Piwonia”, który został zabity przez Niemców w październiku 1944 r. podczas wycofywania się partyzantów ze Skałki i Przysłopu.
Razem z zielonym szlakiem oznakowany jest też szlak konny (pomarańczowe znaki).
Mijamy pozostałości po prawie w całości zarośniętej polanie Hyzikowej i niewidoczny szczyt Średniak (1080 m). Czeka nas teraz ok. 2 km marszu zalesionym grzbietem, przed nami, spomiędzy drzew, zobaczyć można już wieżę na szczycie Gorca.
Jeżeli chcielibyśmy skrócić wycieczkę nie wchodząc na szczyt Gorca to po drodze w prawo odchodzi leśna droga oznaczona czarnymi trójkątami, którą w parę minut możemy przejść prosto na Hale Gorcowe. Droga zielonego szlaku wznosi się stromo brzegiem wiatrołomu, a powyżej dociera do początku niebieskiego szlaku – znaki zielone zbiegają w prawo w dół na Hale Gorcowe, a my za niebieskimi znakami, w parę minut, wchodzimy na szczyt Gorca (1228 m).
Znajduje się tu wieża widokowa, która została wybudowana w 2014 r., dzięki czemu zalesiony szczyt stał się ogromną atrakcją i zyskał rzeszę odwiedzających. Jej bardzo stabilna konstrukcja umożliwia wygodne i bezpieczne wejście na górę nawet dzieciom i osobom starszym. Z górnego tarasu możemy podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Gorców, Beskidu Żywieckiego (Babia Góra, Pilsko), Beskidu Małego, Beskidu Wyspowego, Pieniny, cały Beskid Sądecki, aż po Beskid Niski i Magurę Spiską.
Ze szczytu proponujemy schodzić jedną z wielu ścieżek drogą w kierunku południowym do drogi, która biegnie tu przez piękną, widokową polanę Gorc Młynieński. Po jednej strony polany znajduje się kapliczka i ołtarz z krzyżem, skąd otwiera się wspaniała panorama Beskidu Wyspowego, Sądeckiego i Gorców. Polana leży na szerokiej przełęczy pomiędzy szczytem Gorca a Mraźnicą (1163 m), jest tu też miejsce na ognisko i grill.
Z polany schodzimy drogą (droga rowerowa), gdzie po chwili spotykamy zielony szlak i wchodzimy na rozległe Hale Gorcowe. W sezonie jest tu baza namiotowa, w sierpniu festiwal Gorcstok, jest też źródełko i miejsce na ognisko.
Dalej drogą schodzimy w dół, grzbietem na niżej położone Hale Podgorcowe. Z głównego grzbietu skręcamy teraz w prawo za znakami drogi rowerowej oraz drogowskazem „Wojtyłowa Gazdówka”.
Nieco poniżej zakrętu, na skraju Hali Podgorcowej, znajduje się kamienna kapliczka Matki Bożej Bolesnej, jest ona też nazywana Kapliczką pod Piorunowcem. Piorunowiec, czyli Jaworzyna Gorcowska (1047 m), znajduje się tuż obok. Jego nazwa pochodzi od zdarzenia jakie miało miejsce w 1927 r. gdzie od pioruna zginęły 3 osoby w szałasie pasterskim Chlipały. Sama kapliczka wybudowana została tutaj przez mieszkańców osiedla Gorcowe w roku 2002. W środku umieszczona jest kopia słynnej piety, jaka znajduje się w Sanktuarium Limanowskim. Na tle kapliczki pięknie prezentuje się wieża na szczycie Gorca. Do pierwotnego kształtu kapliczki został dobudowany dach co zepsuło jej pierwotny oryginalny kształt.
Wygodną drogą schodzimy przez kolejne polany (Morgi Połackie), skąd pięknie widać polanę i osiedle Skałka, skąd rozpoczynaliśmy wycieczkę.
Docieramy do asfaltowej drogi, tu skręcamy w prawo i schodzimy do miejsca startu na końcu Doliny potoku Jamne.