Gorc, jak sama nazwa wskazuje, jest jednym z głównych szczytów pasma Gorców. Pomimo swojej wysokości (1228 m) jest łatwo osiągalny. Jest ciekawą propozycją dla mieszkańców Krakowa i okolic, ze wsi Rzeki położonej przy trasie Mszana Dolna – Zabrzeż możemy go zdobyć w 2.5 godz. Droga jest łatwa i obfituje w wiele punktów widokowych. A dzięki wieży wybudowanej w 2015 r. możemy podziwiać wspaniałą panoramę Tatr oraz Beskidów – od Babiej Góry przez Beskid Wyspowy, Pieniny, aż po pasmo Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Trasa jest świetna na każdą porę roku dla wszystkich turystów, i dla starszych i dla rodzin z dziećmi.
Kraj: Polska
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia (powrotu): Rzeki w Dolinie Kamienicy
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 560 m
Długość trasy: 9,8 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4:10 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Gorców online: Gorce
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).
Poniżej mapa turystyczna rejonu Gorc Wydawnictwa Compass
Naszą wyprawę najwygodniej jest rozpocząć we wsi Rzeki poniżej Przełęczy Przysłop, przy moście koło leśniczówki. Niestety, nie ma tutaj przygotowanego parkingu, a jedynie miejsca przy drodze, gdzie można „przytulić” się autem. Ewentualnie można jeszcze próbować po drugiej stronie Kamienicy przy leśniczówce. Jeżeli nie uda się nam bezpiecznie zaparkować to duży (płatny) parking znajduje się ok. 1,5 km w górę Doliny Kamienicy na Polanie Trusiówka (zobacz dojazd).
Cały czas będziemy poruszać się niebieskim szlakiem, który początkowo biegnie szutrową, leśną drogą, a zaraz potem wznosi się ostrzej przez las. W niecałe 1/2 godz. docieramy do szutrowej drogi leśnej (tzw. stokówka), którą wchodzimy na Nową Polanę.
Od strony Szczawy możemy dotrzeć w to miejsce czarnym szlakiem w ok. 1,5 godz. Droga biegnie dalej aż do Szczawy a nasza droga skręca ostro w górę i cały czas zalesionym terenem wspina się na grań Łysiny (1081 m). Posuwamy się cały czas wzdłuż granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Przechodzimy przez górną część Polany Świnkówka, gdzie warto zatrzymać się na oglądanie widoków otoczenia górnej części Doliny Kamienicy oraz wyłaniającej się już panoramie Tatr. Uwaga! Cała polana znajduje się już na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.
Stąd już tylko kilka minut przez las i wchodzimy na początek olbrzymiej polany Gorc Kamienicki. W lewo, przez las, biegnie nieoznakowana ścieżka do źródełka, które jest podstawą zaopatrzenia w wodę bacówek stojących powyżej na polanie. Otwartym terenem wchodzimy na siodło Gorca Kamienickiego. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki w głąb Gorców, aż po Turbacz i Mostownicę, a w przeciwną stronę na otoczenie Szczawy i Kamienicy. Znajduje się tu kilka prywatnych bacówek i droga, którą właściciele terenówkami dojeżdżają do swoich posesji.
Z Gorca Kamienickiego wyraźnie widać już ponad lasem szczyt wieży widokowej na Gorcu.
Na środku polany, przy skrzyżowaniu dróg, stoi kapliczka (obraz) Matki Boskiej Królowej Gorców. Zimą zamarznięte trawy tworzą niepowtarzalne lodowe formy.
Ścieżką prowadzącą przez las, w kilkanaście minut zdobywamy szczyt Gorca. W 2014 r., w ramach realizowanego przez Gminę Ochotnica Dolna projektu pn. „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców…” wybudowana została w tym miejscu wieża widokowa. Jej bardzo stabilna konstrukcja umożliwia wygodne i bezpieczne wejście na górę nawet dzieciom i osobom starszym.
Z górnego tarasu możemy podziwiać wspaniałe panoramy Tatr, Gorców, Beskid Żywiecki (Babia Góra, Pilsko), Beskid Mały, Wyspowy, Pieniny, cały Beskid Sądecki, aż po Beskid Niski i Magurę Spiską.
Wejście na szczyt Gorca nie powinien nam zająć więcej niż 2.5 godz. marszu. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim transportem mamy wiele możliwości powrotu ze szczytu Gorca. Możemy iść zielonym szlakiem przez Jaworzynę Kamienicką na Turbacz lub skręcić wcześniej na żółty szlak do Ochotnicy Górnej (szlak prowadzi koło spalonej Gorczańskiej Chaty). Możemy też zejść zielonym szlakiem przez Hale Gorcowskie (baza namiotowa lipiec-sierpień) do Ochotnicy Dolnej lub czerwonym szlakiem na Przełęcz Wierch Młynne i dalej do wsi Zasadne. Jak widać możliwości jest wiele, jeśli jednak musimy dostać się do zaparkowanego samochodu to wracamy z powrotem tą samą drogą.
W niecałe 2 godz. zejdziemy z powrotem do Rzek w Dolinie Kamienicy.
Z Zasadnego: Wycieczka na Gorc ze wsi Zasadne przez przełęcz Wierch Młynne