„3 Doliny” (Les 3 Valees) to jeden z największych i najbardziej znanych kompleksów narciarskich na świecie. Swoją wyjątkowość zawdzięcza między innymi swojemu położeniu w sercu Alp na wysokości od 1100 do 3230 m n.p.m., co zimą gwarantuje świetne warunki narciarskie. Można tu podróżować bez odpinania nart po 600 km wspaniale przygotowanych trasach o różnym stopniu trudności, a doskonale zorganizowana infrastruktura zapewnia wygodę i odpoczynek.

Prezentowane zdjęcia autorstwa Davida ANDRE pochodzą z zasobów strony https://www.les3vallees.com/en/

Kompleks 3 Doliny (Les 3 Vallées) znajduje się  na terenie Parc National de la Vanoise (najstarszy park narodowy we Francji), mniej więcej w środku trójkąta pomiędzy Lionem, Genewą a Turynem. Największy na świecie kompleks narciarski (długość bezpośrednio połączonych ze sobą tras) tworzy 7 ośrodków narciarskich:

CourchevelLes 3 Vallees trasy
Méribel

Brides-les-Bains
Les Menuires
Saint-Martin-de-Belleville
Val Thorens
Orelle

Łącznie do dyspozycji narciarzy jest ok. 600 km tras zjazdowych i 160 wyciągów i kolejek połączonych ze sobą w jeden gigantyczny obszar 1558 ha stoków zjazdowych.
“3 Doliny” to kierunek dobry dla każdego amatora sportów zimowych, także dla początkujących – 50 % z wszystkich tras stanowią łatwe trasy niebieskie. Szukający mocnych wrażeń mają do dyspozycji np. jedną z najbardziej stromych czarnych tras Vertical Xperience Vertical Xperience Méribel na szczycie legendarnego Saulire.

Plan3V 2020

Kliknij w mapę, aby otworzyć plik pdf mapy

Najwięcej informacji o stokach, wyciągach i warunkach znajdziemy korzystając z interaktywnej mapy 3D Les 3 Valees, którą otwieramy wchodząc na stronę Les 3 Valees.

Dodatkowo przygotowanych jest 120 km tras pod narty biegowe, kilkadziesiąt snowparków (z halfpipes), 9 torów saneczkowych, park do jazdy freestyle i trasy do wędrówek na rakietach śnieżnych. Jest też m.in. FunSlope, tyrolka (w Orelle) i wioska igloo. Na rodziny z dziećmi czekają tematyczne parki zabaw: Family Park w Courchevel, Bump’N’Jump Méribel, Yeti Park, Park Przyrody, Western Ski Park i wiele innych atrakcji.

Gwarancja śniegu

Trasy zjazdowe położone są na wysokości od 1100 do 3230 m n.p.m., a 85% powierzchni narciarskiej znajduje się powyżej 1800 m. Zdolność naśnieżania (znajduje się to 2700 armatek śnieżnych), a także duża wysokość i topografia całego terenu narciarskiego oraz połączenia między dolinami (zawsze powyżej 2000 m wysokości) gwarantują, że zimą nigdy nie zabraknie tu śniegu.

Courchevel

Courchevel

Skipassy

Cennik skipassów w 3 Dolinach oprócz zniżek dla seniorów i dzieci, daje możliwość zakupu karnetów dla dwóch, trzech i więcej osób lub dla rodziny.

Komplet informacji i możliwość zakupu karnetów znajdziemy na stronie Skipassy lub na stronach poszczególnych ośrodków wchodzących w skład 3 Dolin.

Doskonałe wakacje w rejonie Trzech Dolin to oczywiście także udane wieczory après-ski. Codziennie po zamknięciu tras zjazdowych narciarze i snowboardziści mogą wybierać z urozmaiconej oferty rekreacyjnej w każdej z trzech dolin. Główne kurorty w Trzech Dolinach zapraszają turystów na spacery, relaks lub zakupy w swoich licznych kawiarniach, restauracjach i sklepach. Ci, którzy są w nastroju do zabawy, mogą znaleźć szeroki wybór barów, klubów i klubów nocnych.

Meribel

Dojazd

Dla polskich narciarzy wyjazd do 3 Dolin wiąże się z dalekim dojazdem. Oczywiście, możemy wybrać się samochodem, ale podróż zajmie nam co najmniej 14 godzin non-stop, więc trzeba założyć dodatkowy nocleg. We francuskie Alpy w sezonie narciarskim kursują też autobusy biur podróży (ponad 20 godzin podróży). Więcej informacji na stronach:  dojazdu w 3 Doliny

Dojazd z Polski do Moûtiers przez Niemcy i Szwajcarię:
Wrocław  1406  km  13:30 h
Kraków   1661 km  16:10 h
Warszawa 1760 km 16:30 h

Ubezpieczenie na narty

Przed wyjazdem koniecznie musimy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Pomimo, że we Francji obowiązują nasze karty EKUZ, które gwarantują nam zwrot z NFZ pewnych kosztów opieki zdrowotnej, musimy zadbać o pełne bezpieczeństwo.
Przypominamy, że we Francji (i innych krajach alpejskich) wszystkie akcje ratownicze i poszukiwawcze są płatne. Dodatkowo nie wszystkie usługi medyczne są refundowane. Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna (OC), czyli kwestia poniesienia kosztów związanych za spowodowanie (nawet nieumyślne) szkód na mieniu lub zdrowiu innych osób, np. spowodowanie kolizji narciarskiej. Dodatkowo możemy zadbać o ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, itp.
Na stronie UBEZPIECZENIA oferujemy możliwość wyboru i zakupu online najlepszych polis turystycznych uwzględniających sporty zimowe.

 

Noclegi w regionach Les 3 Vallées

Infrastruktura stacji narciarskich 3 Doliny jest jedną z najlepszych na świecie. Oferta jest bardzo zróżnicowana, ale musimy się liczyć, że w sezonie narciarskim ciężko będzie znaleźć coś taniego. Największy wybór ofert znajdziemy na: NOCLEGI w Les 3 Vallées
Przed dokonaniem rezerwacji możemy dokładnie zapoznać się z ofertą i ocenami użytkowników, a po zawarciu online umowy mamy gwarancję rezerwacji. Wybierając lokalizację naszej kwatery zwróćmy uwagę na odległość od tras narciarskich, restauracji, sklepów i innych atrakcji. Oczywiście najlepiej znaleźć zakwaterowanie na stoku – wówczas będziemy mogli wyruszać i wracać do domu od razu na nartach, ale takie miejscówki kosztują trochę więcej.