Nosal (1206 m) – bardzo widokowy, łatwo dostępny i popularny wśród turystów szczyt wznoszący się nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Z góry rozciąga się piękna panorama tatrzańskich szczytów, doskonale widać też Zakopane. Przejście całej grani Nosala zajmuje jedynie 1:30 h. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał, które od północno-zachodniej strony przypominają nos.
Nosal w powszechnej świadomości kojarzy się z legendarną trasą „K” – najtrudniejszą trasą narciarską w Polsce (niestety, od kilku sezonów nieczynną). W 1974 r. rozegrano tu Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn.
Od strony północno-zachodniej oraz zachodniej z wierzchołka opada strome urwisko, zdarzały się tu wypadki śmiertelne, miejsce było też wybierane przez samobójców.
Nosal był także bardzo popularny wśród taterników, w jego zachodnich ścianach, opadających do Doliny Bystrej, znajduje się około 30 dróg wspinaczkowych, TPN zakazał tu jednak wspinaczki.
W północno-zachodnim stoku Nosala znajduje się niedostępna turystycznie jaskinia „Dziura pod Nosalem”.
Kraj: Polska
Rejon: Tatry (Zakopane)
Punkt wyjścia (powrotu): Tama Pod Nosalem
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 270 m
Długość trasy : ok. 4,6 km
Czas wyprawy (sam przemarsz) : ok. 1:45 h
Ważne: w opisanej wersji trasa nie jest propozycją turystyki zimowej.
Zobacz dodatkowe informacje:
Mapa online: Tatry Polskie
Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).
Poniżej fragment mapy turystycznej Tatr Polskich Wydawnictwa Compass
Przez grań i szczyt Nosala prowadzi zielony szlak turystyczny od przystanku „Murowanica” (Tama pod Nosalem) do Nosalowej Przełęczy, skąd dalej można zejść do Kuźnic (szlak zielony) lub do Doliny Olczyskiej (szlak żółty).
Rozpoczynamy na Bystrem, a dokładnie poniżej Tamy Pod Nosalem na potoku Bystra. Do kasy biletowej TPN możemy dotrzeć ulicami Karłowicza, Bulwary Słowackiego (parkingi) lub od ulicy Przewodników Tatrzańskich – przystanek Murowanica, gdzie dojedziemy komunikacją miejską lub podejdziemy spacerkiem z Ronda Jana Pawła II (parkingi przy ulicy Bronisława Czecha).
Kaskady wody spadające z Tamy Pod Nosalem i widok na „nosy” naszej trasy są pierwszymi atrakcjami naszej wycieczki.
Po wykupieniu biletów TPN ruszamy stromym podejściem prosto na grań. Bardzo szybko nabieramy wysokości i po kilkunastu minutach drogi możemy już podziwiać panoramę Zakopanego i Gubałówki, a później widok na Giewont i położone w dole Kuźnice.
Ścieżka prowadzi granią, która w kierunku wschodnim opada zalesionymi zboczami do Doliny Olczyskiej. Od strony zachodniej znajduje się skaliste urwisko – należy zachować ostrożność i nie zbliżać się do przepaści, szczególnie jeżeli skały są mokre lub oblodzone.
Przechodzimy przez kolejne formacje skalne, których kształt podobny do nosa był przyczynkiem do nazwy szczytu. Po lewej mijamy schowaną za drzewami górną stację nieczynnego narciarskiego wyciągu krzesełkowego.
P
Po niecałej godzinie marszu (od kasy TPN), stajemy na głównym szczycie Nosala (1206 m). Pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości rozciągają się z tego miejsca wspaniałe widoki na tatrzańskie szczyty – od Koszystej, przez Buczynowe Turnie, Żółtą Turnię, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby, Kopę Kondracką i Giewont. Doskonale widać też Zakopane.
Ze szczytu schodzimy najpierw parometrowym skalnym uskokiem, a dalej wygodną leśną ścieżką i po 10 minutach stajemy na Nosalowej Przełęczy (1103 m).
Stąd możemy w 30 minut zejść zielonym szlakiem do Kuźnic i dalej już spacerkiem w dół – do punktu wyjścia
lub żółtym szlakiem w przeciwną stronę na Polanę Olczyską i dalej na Kopieniec.