Atrakcyjna terenowo i urozmaicona ciekawostkami geograficzno-historycznymi wycieczka na Policę (1369 m) i Halę Krupową. Trasa prowadzi m.in. dawnym szlakiem przemytniczym, zwanym „Tabakowym Chodnikiem” oraz dawną granicą słowacko-niemiecką, której ślady znajdziemy jeszcze dzisiaj. Niedaleko szczytu stoi pomnik upamiętniający katastrofę samolotu w 1969 r. Na Hali Krupowej stoi schronisk, w pierwszą niedzielę października odbywa się tu tradycyjny Zlot Turystów Górskich, który umownie kończy letni sezon turystyczny. Warto też podejść do Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów stojącej na szczycie Okrąglicy. Wyprawa na każdą porę roku.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Żywiecki, Pasmo Policy
Punkt wyjścia (powrotu): Sidzina-Wielka Polana
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 760 m
Długość trasy: ok. 12 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4:40 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa online: Beskid Żywiecki
Noclegi: Zawoja, Zubrzyca Górna
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).
Poniżej mapa turystyczna Wydawnictwa Compass rejonu Policy i Hali Krupowej
Z Sidziny-Wielka Polana musimy dostać się na Przełęcz Zubrzycką. Jest to zaledwie 1,7 km, ale niestety asfaltową szosą. W niecałe pół godziny stajemy na przełęczy.
Stąd w prawo niebieskim szlakiem, cały czas granią kierujemy się na Czyrniec. Droga, głównie przez las, jest bardzo przyjemna o stałym nachyleniu. Po drodze mijamy domki letniskowe i powyżej parę ładnych punktów z widokiem na Beskid Wyspowy, Gorce, Podhale i Tatry.
Po półtoragodzinnym marszu stajemy na zalesionym szczycie Czyrńca (1328 m n.p.m.). W lesie, przy samym szlaku możemy natknąć się na ciekawe granitowe słupki. Są to pozostałości przebiegającej tędy granicy pomiędzy Niemcami a Słowacją. Tak, to nie pomyłka. Dodatkowo prowadził tędy Tabakowy Chodnik – szlak przemytników [zobacz “Tabakowy chodnik” w dziale Ciekawostki].
Po minięciu szczytu wychodzimy z lasu i możemy zobaczyć naszą dalszą drogę: szczyt Policy i dalej w prawo: Złotą Grapę i Przełęcz Kucałową z polaną Sidzińskie Pasionki (obok schronisko). Po drugiej stronie przełęczy szczyt Okrąglicy z widocznym masztem przekaźnika telefonicznego.
Schodzimy stromą i śliską ścieżką na błotnistą przełączkę, a stąd łagodnym zboczem wśród resztek lasu podchodzimy na szczyt Policy. Po lewej odsłania się widok na Babią Górę.
Szczyt Policy (1369 m n.p.m.) wygląda smutno: wszędzie powywracane i uschnięte drzewa. Zniszczenie nie ominęło też oznakowań szlaków. Tu kończy się niebieski szlak, jak widać na zdjęciu również w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Wrażenie pogromu rekompensują rozległe widoki na pasmo Babiej Góry i górujące nad szczytem Czyrńca Tatry (niestety, niewidoczne na zdjęciu pod słońce).
Zmieniamy szlak na czerwony i przechodząc przez wycięte wśród powalonych drzew tunele, granią schodzimy pod Złotą Grapę, gdzie dołącza do nas zielony szlak z Zawoi.
Stąd w 15 minut przez Polanę Kucałową schodzimy na Przełęcz Kucałową i Sidzińskie Pasionki, błędnie oznaczone na tabliczce jako Hala Krupowa. Schronisko PTTK na Hali Krupowej [więcej o Schronisku na Hali Krupowej w Ciekawostkach] leży nieco poniżej przełęczy po prawej stronie.
Jest to idealne miejsce na odpoczynek i ciepły posiłek. Z tarasu rozciąga się wspaniała panorama Tatr.
Wracamy na przełęcz. Stąd mamy wiele szlaków – możliwości zejścia w doliny:
Ruszamy czerwonym szlakiem na wschód i po 10 minutach podejścia stajemy na skrzyżowaniu ścieżek przy słupie energetycznym. Skręcamy w lewo i nieoznaczoną drogą w kilka minut docieramy na szczyt Okrąglicy.
Stoi tu maszt przekaźnika (zdecydowanie nie upiększa tego miejsca) i przede wszystkim Kaplica Matki Boskiej Opiekunki Turystów.
Warto dokładnie ją zwiedzić i zapoznać się z jej historią [informacje o Kaplicy w dziale Ciekawostki]. Sprzed kaplicy rozciąga się widok na pasmo Policy aż po Babią Górę.
Schodzimy tą samą drogą, ale pod słupem energetycznym przecinamy czerwony szlak i idąc dalej prosto po paru minutach wchodzimy na właściwą Halę Krupową. Polana jest położona na południowych stokach Okrąglicy i oferuje wspaniałą panoramę Gorców, Podhala, Tatr i Orawy.
Schodzimy halą do jej prawego (zachodniego) boku, gdzie przechodzi zielony szlak. Za szlakiem idziemy w prawo, w kierunku schroniska i po paru minutach docieramy do odgałęzienia czarnego szlaku.
Stąd świetnie widać przebytą przez nas drogę przez: Czyrniec, Policę, Złotą Grapę i schronisko. Ruszamy za czarnymi znakami w dół do Sidziny-Wielkiej Polany.
Ścieżka łączy się z nowo wybudowaną drogą, ale po paruset metrach skręca ostro w dół i sprowadza nas szybko na dno doliny. Szlak doprowadza prosto na leśny parking, na którym czeka nasz samochód.
W drodze powrotnej warto zatrzymać się w Sidzinie i zwiedzić Skansen Muzeum Kultury Ludowej, gdzie znajdują się pięknie odrestaurowane zabytki budownictwa ludowego [więcej w Ciekawostkach].