Atrakcyjna terenowo i urozmaicona ciekawostkami geograficzno-historycznymi wycieczka na Policę (1369 m) i Halę Krupową. Trasa prowadzi m.in. dawnym szlakiem przemytniczym, zwanym „Tabakowym Chodnikiem” oraz dawną granicą słowacko-niemiecką, której ślady znajdziemy jeszcze dzisiaj. Niedaleko szczytu stoi pomnik upamiętniający katastrofę samolotu w 1969 r. Na Hali Krupowej stoi schronisk, w pierwszą niedzielę października odbywa się tu tradycyjny Zlot Turystów Górskich, który umownie kończy letni sezon turystyczny. Warto też podejść do Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów stojącej na szczycie Okrąglicy. Wyprawa na każdą porę roku.

Kraj: PolskaSzczyt Policy widziany z Czyrńca
Rejon:
Beskid Żywiecki, Pasmo Policy

Punkt wyjścia (powrotu): Sidzina-Wielka Polana
Czas: 1/2 dnia

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 760 m

Długość trasy: ok. 12 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4:40 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Mapa online: Beskid Żywiecki

Noclegi:  Zawoja,  Zubrzyca Górna  

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej mapa turystyczna Wydawnictwa Compass rejonu Policy i Hali Krupowej

Polica, mapa

Z Sidziny-Wielka Polana musimy dostać się na Przełęcz Zubrzycką. Jest to zaledwie 1,7 km, ale niestety asfaltową szosą. W niecałe pół godziny stajemy na przełęczy.

Stąd w prawo niebieskim szlakiem, cały czas granią kierujemy się na Czyrniec. Droga, głównie przez las, jest bardzo przyjemna o stałym nachyleniu. Po drodze mijamy domki letniskowe i powyżej parę ładnych punktów z widokiem na Beskid Wyspowy, Gorce, Podhale i Tatry.

Panorama z drogi na Czyrniec

Po półtoragodzinnym marszu stajemy na zalesionym szczycie Czyrńca (1328 m n.p.m.). W lesie, przy samym szlaku możemy natknąć się na ciekawe granitowe słupki. Są to pozostałości przebiegającej tędy granicy pomiędzy Niemcami a Słowacją. Tak, to nie pomyłka. Dodatkowo prowadził tędy Tabakowy Chodnik – szlak przemytników [zobacz “Tabakowy chodnik” w dziale Ciekawostki].

Po minięciu szczytu wychodzimy z lasu i możemy zobaczyć naszą dalszą drogę: szczyt Policy i dalej w prawo: Złotą Grapę i Przełęcz Kucałową z polaną Sidzińskie Pasionki (obok schronisko). Po drugiej stronie przełęczy szczyt Okrąglicy z widocznym masztem przekaźnika telefonicznego.

Schodzimy stromą i śliską ścieżką na błotnistą przełączkę, a stąd łagodnym zboczem wśród resztek lasu podchodzimy na szczyt Policy. Po lewej odsłania się widok na Babią Górę.

Droga z Czyrńca na Policę


Szczyt Policy
(1369 m n.p.m.) wygląda smutno: wszędzie powywracane i uschnięte drzewa. Zniszczenie nie ominęło też oznakowań szlaków. Tu kończy się niebieski szlak, jak widać na zdjęciu również w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Szczyt Policy 1369 m

Wrażenie pogromu rekompensują rozległe widoki na pasmo Babiej Góry i górujące nad szczytem Czyrńca Tatry (niestety, niewidoczne na zdjęciu pod słońce).

Zmieniamy szlak na czerwony i przechodząc przez wycięte wśród powalonych drzew tunele, granią schodzimy pod Złotą Grapę, gdzie dołącza do nas zielony szlak z Zawoi.

Stąd w 15 minut przez Polanę Kucałową schodzimy na Przełęcz Kucałową i Sidzińskie Pasionki, błędnie oznaczone na tabliczce jako Hala Krupowa. Schronisko PTTK na Hali Krupowej [więcej o Schronisku na Hali Krupowej w Ciekawostkach] leży nieco poniżej przełęczy po prawej stronie.

Jest to idealne miejsce na odpoczynek i ciepły posiłek. Z tarasu rozciąga się wspaniała panorama Tatr.„Schronisko na Hali Krupowej”

 

Wracamy na przełęcz. Stąd mamy wiele szlaków – możliwości zejścia w doliny:

  • Zielony w kierunku zachodnim do Zawoi 2:30 h
  • Zielony w kierunku wschodnim do Sidziny 2:15 h
  • Czerwony w kierunku zachodnim na Przełęcz Krowiarki 2:45 h
  • Czerwony w kierunku wschodnim do Jordanowa 4:15 h
  • Niebieski do Skawicy Górnej 2 h
  • Żółty do Juszczyna 3:30 h
  • Czarny do Sidziny-Wielkiej Polany 1 h

    Kucałowa Przełęcz i hala Sidzińskie Pasionki

Ruszamy czerwonym szlakiem na wschód i po 10 minutach podejścia stajemy na skrzyżowaniu ścieżek przy słupie energetycznym. Skręcamy w lewo i nieoznaczoną drogą w kilka minut docieramy na szczyt Okrąglicy.

Stoi tu maszt przekaźnika (zdecydowanie nie upiększa tego miejsca) i przede wszystkim Kaplica Matki Boskiej Opiekunki Turystów.
Warto dokładnie ją zwiedzić i zapoznać się z jej historią [informacje o Kaplicy w dziale Ciekawostki]. Sprzed kaplicy rozciąga się widok na pasmo Policy aż po Babią Górę.

Kaplica Matki Boskiej Opiekunki Turystów na Okrąglicy

Schodzimy tą samą drogą, ale pod słupem energetycznym przecinamy czerwony szlak i idąc dalej prosto po paru minutach wchodzimy na właściwą Halę Krupową. Polana jest położona na południowych stokach Okrąglicy i oferuje wspaniałą panoramę Gorców, Podhala, Tatr i Orawy.

Panorama z Hali Krupowej

Panorama z Hali Krupowej

Schodzimy halą do jej prawego (zachodniego) boku, gdzie przechodzi zielony szlak. Za szlakiem idziemy w prawo, w kierunku schroniska i po paru minutach docieramy do odgałęzienia czarnego szlaku.

Stąd świetnie widać przebytą przez nas drogę przez: Czyrniec, Policę, Złotą Grapę i schronisko. Ruszamy za czarnymi znakami w dół do Sidziny-Wielkiej Polany.

Czyrniec, Polica, Złota Grapa i „Schronisko na Hali Krupowej”

Zejście z Hali Krupowej do Sidziny - Wielka Polana

Ścieżka łączy się z nowo wybudowaną drogą, ale po paruset metrach skręca ostro w dół i sprowadza nas szybko na dno doliny. Szlak doprowadza prosto na leśny parking, na którym czeka nasz samochód.

W drodze powrotnej warto zatrzymać się w Sidzinie i zwiedzić Skansen Muzeum Kultury Ludowej, gdzie znajdują się pięknie odrestaurowane zabytki budownictwa ludowego [więcej w Ciekawostkach].