Połonina Wetlińska – widokowa i łatwo dostępna należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wspaniałym panoramom, ale też stojącemu na górze schronowi turystycznemu. Na połoninę prowadzi wiele szlaków, ale najszybciej i najłatwiej dotrzemy tu z Przełęczy Wyżnej.
Połonina Wetlińska jest świetnym pomysłem na pierwszą wycieczkę w Bieszczadach, ale też na rodzinne wyjście z dziećmi.

We wrześniu 2022 r., po ponad 2-letnich pracach budowlanych, otwarto nowy budynek, w którym można odpocząć, ogrzać się, a wkrótce nawet skorzystać z noclegów, z tarasów widokowych można podziwiać rozległe panoramy.

Kraj: Polska
Rejon: Bieszczady Wysokie
Punkt wyjścia
: Przełęcz Wyżna
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
(zależnie od warunków śniegowych)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 360 m
Długość trasy do schronu: ok. 2,5 km
Czas wyprawy – do schronu: ok. 1:15 h (sam przemarsz, zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Połonina Wetlińska znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, obowiązują bilety wstępu, informacja o cenach na stronie BdPN

Chatka Puchatka

Schron turystyczny “Chatka Puchatka” – nowy obiekt na Połoninie Wetlińskiej – zdj. Mirosław Piela

Trasa na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnej

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Wyżnej, wchodzimy na szlak – żółte znaki. Początkowy odcinek biegnie przez polanę, gdzie dookoła rosną niskie drzewa, krzewy i trawy. Mijamy pomnik Jerzego Harasymowicza oraz “Pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”, a powyżej Galerię nad Berehami. Na końcu polany znajduje się punkt informacyjno-kasowy, gdzie musimy zakupić bilety wstępu na szlak (dostępne WC). Dalej szeroki trakt prowadzi górę skrajem lasu do skrzyżowania z czarnymi i zielonymi znakami szlaków. Przy ścieżce możemy podziwiać fantazyjne formy korzeni bukowych drzew. Ostatni odcinek biegnie otwartą przestrzenią, a wokół nas odsłaniają się wspaniałe widoki na otaczające nas bieszczadzkie szczyty i połoniny.
Można również na skrzyżowaniu szlaków skręcić w prawo, na ścieżkę zielonego szlaku, który skrajem bukowego lasu doprowadza nas do czerwonego szlaku (Główny Szlak Beskidzki), który prowadzi pod Hasiakową Skałę i do nowego schronu.

Szlaki prowadzące na Połoninę Wetlińską

Szlaki prowadzące na Połoninę Wetlińską. Źródło – Bieszczadzki Park Narodowy

Połonina Wetlińska

Ale prawdziwa widokowa uczta czeka nas na górze – tu podziwiać można panoramy nie tylko z grani połoniny, ale też tarasów widokowych przy schronisku, zobaczymy stąd m.in.: Połoninę Caryńską, Małą i Wielką Rawkę, Bukowe Berdo, Tarnicę i pasmo Otrytu.

Chatka Puchatka

Taras widokowy przy nowym schronie na Połoninie Wetlińskiej – zdj. Mirosław Piela

 

Panoramy z Połoniny Wetlińskiej

PANORAMY Wetlińska zachód

Panorama z Połoniny Wetlińskiej w kierunku zachodnim

PANORAMY Wetlińska wschód

Panorama z Połoniny Wetlińskiej w kierunku wschodnim

PANORAMY Wetlińska północ

Panorama z Połoniny Wetlińskiej w kierunku północnym

PANORAMY Wetlińska południe

Panorama z Połoniny Wetlińskiej w kierunku południowym

Przełęcz Wyżna

Przełęcz Wyżna, zwana też Przełęczą nad Berehami, znajduje się pomiędzy Wetliną a Brzegami Górnymi (Berehy). Prowadzi tutaj droga z Wetliny do Brzegów Górnych (Berehów). Na przełęczy znajduje się duży parking, przystanek PKS, zajazd i Galeria nad Berehami. Przy drodze żółtego szlaku stoi pomnik Jerzego Harasymowicza, poety związanego z Bieszczadami, za nim posadzono głóg “Maria” – poświęcony żonie poety. W 2011 r. ustawiono tu obelisk upamiętniający pracę ratowników z bieszczadzkiej grupy GOPR – „Pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”.

Ciekawostki

Połonina Wetlińska to masyw o kilku wierzchołkach. Przełęcz Orłowicza, dzieli grzbiet połoniny na dwie części: mniejszą, zachodnią, ze Smerekiem (1222 m) i większą wschodnią, w której znajduje się Hasiakowa Skała (1232 m), i podwójny wierzchołek główny: Osadzki (1253 m) i Roh (1255 m), na zachód od Osadzkiego Wierchu znajduje się Hnatowe Berdo (1187 m), pomiędzy Osadzkim i Smerekiem – Szare Berdo (1108 m). Większa część połoniny znajduje się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nazwa połoniny pochodzi od wsi, leżącej u jej podnóża.
Na Połoninie Wetlińskiej wykonywano zdjęcia do filmu Bandyta w 1997 r.

Ścieżka biegnąca pod granią Połoniny Wetlińskiej pomiędzy Osadzkim Wierchem i Hasiakową Skałą

Połonina Wetlińska – ścieżka biegnąca pod granią Połoniny Wetlińskiej pomiędzy Osadzkim Wierchem i Hasiakową Skałą

„Chatka Puchatka” – to kultowe, nieistniejące już schronisko stojące pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały na Połoninie Wetlińskiej (najwyżej położone schronisko w Bieszczadach), wcześniej nazywane było „Tawerną”. Budynek pierwotnie służył wojsku jako posterunek obserwacyjny. W 1956 roku został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, od 1967 r. działał jako całoroczny obiekt (posiadał 20 miejsc noclegowych). Gospodarzem schroniska był legendarny Ludwik Pińczuk. Pomysłodawcą nazwy schroniska był polski żeglarz Leonid Teliga.
W maju 2020 r. rozpoczęły się prace budowlanego nowego obiektu –  jego otwarcie nastąpiło 24 września 2022 r.

Schronisko na Połoninie Wetlińskiej „Chatka Puchatka”

„Chatka Puchatka” – schronisko istniało do 2020 r.

Gdzie można pójść z Połoniny Wetlińskiej?

Od schronu turystycznego pod Hasiakową Skałą można wrócić tą samą drogą na Przełęcz Wyżną lub czarnym szlakiem do Górnej Wetlinki, lub bezpośrednio czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim do parkingu w Brzegach Górnych, skąd można kontynuować wycieczkę na Połoninę Caryńską.
Możemy też przejść cała Połoninę Wetlińską przez Osadzki do Przełęcz Orłowicza (czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim), skąd możemy wejść na szczyt Smereka i zejść do wsi Smerek (czerwonym szlak) lub bezpośrednio z Przełęczy Orłowicza zejść żółtym szlakiem do Wetliny (kierunek południowy) lub żółtym w kierunku północy do Zatwarnicy, bądź czarnym szlakiem do Bacówki PTTK Jaworzec.

Polecamy również trasę na Połoninę Wetlińską przez Smerek