Połonina Wetlińska – widokowa i łatwo dostępna należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wspaniałym panoramom, ale też stojącemu na górze schronowi turystycznemu. Na połoninę prowadzi wiele szlaków, ale najszybciej i najłatwiej dotrzemy tu z Przełęczy Wyżnej.
Połonina Wetlińska jest świetnym pomysłem na pierwszą wycieczkę w Bieszczadach, ale też na rodzinne wyjście z dziećmi.
We wrześniu 2022 r., po ponad 2-letnich pracach budowlanych, otwarto nowy budynek, w którym można odpocząć, ogrzać się, a wkrótce nawet skorzystać z noclegów, z tarasów widokowych można podziwiać rozległe panoramy.
Kraj: Polska
Rejon: Bieszczady Wysokie
Punkt wyjścia: Przełęcz Wyżna
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima (zależnie od warunków śniegowych)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 360 m
Długość trasy do schronu: ok. 2,5 km
Czas wyprawy – do schronu: ok. 1:15 h (sam przemarsz, zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Połonina Wetlińska znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, obowiązują bilety wstępu, informacja o cenach na stronie BdPN
Naszą wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Wyżnej, wchodzimy na szlak – żółte znaki. Początkowy odcinek biegnie przez polanę, gdzie dookoła rosną niskie drzewa, krzewy i trawy. Mijamy pomnik Jerzego Harasymowicza oraz “Pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”, a powyżej Galerię nad Berehami. Na końcu polany znajduje się punkt informacyjno-kasowy, gdzie musimy zakupić bilety wstępu na szlak (dostępne WC). Dalej szeroki trakt prowadzi górę skrajem lasu do skrzyżowania z czarnymi i zielonymi znakami szlaków. Przy ścieżce możemy podziwiać fantazyjne formy korzeni bukowych drzew. Ostatni odcinek biegnie otwartą przestrzenią, a wokół nas odsłaniają się wspaniałe widoki na otaczające nas bieszczadzkie szczyty i połoniny.
Można również na skrzyżowaniu szlaków skręcić w prawo, na ścieżkę zielonego szlaku, który skrajem bukowego lasu doprowadza nas do czerwonego szlaku (Główny Szlak Beskidzki), który prowadzi pod Hasiakową Skałę i do nowego schronu.
Ale prawdziwa widokowa uczta czeka nas na górze – tu podziwiać można panoramy nie tylko z grani połoniny, ale też tarasów widokowych przy schronisku, zobaczymy stąd m.in.: Połoninę Caryńską, Małą i Wielką Rawkę, Bukowe Berdo, Tarnicę i pasmo Otrytu.
Przełęcz Wyżna, zwana też Przełęczą nad Berehami, znajduje się pomiędzy Wetliną a Brzegami Górnymi (Berehy). Prowadzi tutaj droga z Wetliny do Brzegów Górnych (Berehów). Na przełęczy znajduje się duży parking, przystanek PKS, zajazd i Galeria nad Berehami. Przy drodze żółtego szlaku stoi pomnik Jerzego Harasymowicza, poety związanego z Bieszczadami, za nim posadzono głóg “Maria” – poświęcony żonie poety. W 2011 r. ustawiono tu obelisk upamiętniający pracę ratowników z bieszczadzkiej grupy GOPR – „Pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”.
Połonina Wetlińska to masyw o kilku wierzchołkach. Przełęcz Orłowicza, dzieli grzbiet połoniny na dwie części: mniejszą, zachodnią, ze Smerekiem (1222 m) i większą wschodnią, w której znajduje się Hasiakowa Skała (1232 m), i podwójny wierzchołek główny: Osadzki (1253 m) i Roh (1255 m), na zachód od Osadzkiego Wierchu znajduje się Hnatowe Berdo (1187 m), pomiędzy Osadzkim i Smerekiem – Szare Berdo (1108 m). Większa część połoniny znajduje się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nazwa połoniny pochodzi od wsi, leżącej u jej podnóża.
Na Połoninie Wetlińskiej wykonywano zdjęcia do filmu Bandyta w 1997 r.
„Chatka Puchatka” – to kultowe, nieistniejące już schronisko stojące pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały na Połoninie Wetlińskiej (najwyżej położone schronisko w Bieszczadach), wcześniej nazywane było „Tawerną”. Budynek pierwotnie służył wojsku jako posterunek obserwacyjny. W 1956 roku został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, od 1967 r. działał jako całoroczny obiekt (posiadał 20 miejsc noclegowych). Gospodarzem schroniska był legendarny Ludwik Pińczuk. Pomysłodawcą nazwy schroniska był polski żeglarz Leonid Teliga.
W maju 2020 r. rozpoczęły się prace budowlanego nowego obiektu – jego otwarcie nastąpiło 24 września 2022 r.
Od schronu turystycznego pod Hasiakową Skałą można wrócić tą samą drogą na Przełęcz Wyżną lub czarnym szlakiem do Górnej Wetlinki, lub bezpośrednio czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim do parkingu w Brzegach Górnych, skąd można kontynuować wycieczkę na Połoninę Caryńską.
Możemy też przejść cała Połoninę Wetlińską przez Osadzki do Przełęcz Orłowicza (czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim), skąd możemy wejść na szczyt Smereka i zejść do wsi Smerek (czerwonym szlak) lub bezpośrednio z Przełęczy Orłowicza zejść żółtym szlakiem do Wetliny (kierunek południowy) lub żółtym w kierunku północy do Zatwarnicy, bądź czarnym szlakiem do Bacówki PTTK Jaworzec.