Alpejski ośrodek narciarski Schmittenhöhe w Zell am See leży w samym sercu austriackiego regionu Ziemi Salzburskiej.  Zwrócone w kierunku południowym stoki słyną z dużego nasłonecznienia przez cały sezon zimowy, a dodatkowym atutem ośrodka są wspaniałe, panoramiczne widoki na ponad 30 szczytów o wysokości 3000 metrów oraz leżące w dole jezioro Zeller See. Nowoczesna sieć kolejek i wyciągów łączy się z sąsiednimi ośrodkami tworząc kompleks narciarski z dostępem do ponad 400 km tras w ramach Ski Alpin Card.

Schmittenhöhe w Zell am See już od ponad 90 lat znana jest miłośnikom białego szaleństwa. Ładnie położony ośrodek, z dużą ilością łatwych tras oraz ciekawą, dedykowaną dzieciom i początkującym narciarzom ofertą cieszy się sławą „zimowego raju dla całej rodziny”.

Panorama Zell am See spod Schmittenhohe

Schmittenhöhe oferuje 38 tras zjazdowych o łącznej długości 77 km: 30 łatwych, 28 średnio trudnych i 19 trudnych, obsługuje je 28 wyciągów.

Dzięki łatwemu połączeniu kolejką ZellamseeXpresSchmitten trasy i kolejkis z sąsiednimi dolinami Schmittenhöhe staje się atrakcyjny także dla bardziej wymagających narciarzy – 1 bilet narciarski Ski Alpin Card daje bowiem dostęp do 3 obszarów narciarskich (Schmitten, Kitzsteinhorn Kaprun i Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn). Łączna ilość tras narciarskich dostępnych na jednym karnecie „Ski Alpin Card” wynosi aż 408 km (36% łatwych  51 % średnich  13% trudnych), a do dyspozycji jest 121 wyciągów i kolejek.

Schmittenhöhe – informacje praktyczne

Aby łatwo zorientować się w topografii ośrodka narciarskiego najlepiej skorzystać z interaktywnej mapy Schmittenhöhe. Dodatkowo za jej pomocą możemy w jednej chwili sprawdzić szczegóły dotyczące czynnych tras i wyciągów, schronisk, restauracji, punktów widokowych, obrazu z kamer i dostępu do internetu, parkingów itp.

stoki i wyciągi     pogoda       kamerki

panorama 360    parking    ski-bus   

Schmitten - mapa interaktywna
Kliknij w mapę powyżej aby przejść do interaktywnej mapy Schmitten

Schmittenhöhe – skipasy

Pełny cennik uwzględniający sezony narciarskie, grupy wiekowe, rodzaje karnetów i różnego rodzaju oferty specjalne dostępny jest na stronie CENNIK

Uwaga: Dzieci do 6 lat w towarzystwie rodziców jeżdżą na nartach za darmo. Dla wszystkich dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 19 lat dostępna jest specjalna oferta – w każdą sobotę za dzienny karnet płacą tylko 15 EUR .

Karnet Alpin Card – jeden bilet, trzy kurorty, nieograniczona zabawa w górach – zimą i latem.
Karnet ALPIN CARD, oprócz Schmittenhöhe w Zell am See, zapewnia również dostęp do lodowca Kitzsteinhorn w Kaprun i Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn. Karta Ski Alpin jest dostępna jako karnet dzienny, wielodniowy i sezonowy. Łącznie jest to 408 km tras, które obsługuje 121 kolejek linowych i wyciągów oraz dostęp do 101 placówek gastronomicznych, które oferują różnorodną, również regionalną kuchnię. Więcej informacji o ALPIN CARD
Centralnie położony Schmitten in Zell am See czyni z ośrodka doskonały punkt wypadowy dla całego kompleksu.

Schmittenhöhe – atrakcje dla dzieciRodzinne Schmitten

Schmittenhöhe to doskonały ośrodek dla rodzin z dziećmi – gwarantujący jednocześnie i zabawę i naukę jazdy na nartach.

Szkółki i specjalne kursy narciarskie

Park Smoka Schmidolina – najmłodsi narciarze mogą skorzystać z Parku Smoka Schmidolina, gdzie regionalna maskotka – Smok Schmidolin zapewnia nie tylko zabawę, ale uczy jazdy na nartach i podstaw bezpieczeństwa na stokach.

Kidsslope – opieka i pierwsze próby jazdy na nartach

Snowpark – a tam przeszkody, fale, tunele i trasy slalomowe.

Funslope XXLdla starszych dzieci, jeden z najdłuższych i najbardziej różnorodnych na świecie przejazdy z przeszkodami, zakręty, tunele, fale śnieżne.Narciarskie zjazdy w Schmitten
Przejazd narciarski można nagrać za pomocą kamery GoPro, kamery można wypożyczyć w Info Center.

Dla szukających adrenaliny
Slalomowa trasa Ski Run – gigantyczny tor slalomowy (z przejazdu jest nagrywany film).

Trass Descent – czarna trasa dł. 4150 m, różnicy wysokości – 1000 m i nachylenie 70%. Raz w roku odbywa się tu wyścig Trass, tradycja zawodów sięga 1906 roku.

Przygoda dla rannych ptaszków – Ski’n’Brunch Tour
W każdy czwartek w styczniu i lutym od godziny 7:00 można wziąć udział w kulinarno sportowej wycieczce po pustych jeszcze stokach w Golden Hour. Oprócz brunchu, czyli “drugiego śniadania”, na którym można skosztować lokalnych przysmaków spotkamy innych fanów rannego szusowania.Schmitten - nocna jazda

Nocna jazda Nightslope
W
e wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 18:30 do 21:00 (od 26 grudnia do 6 marca), można jeździć na oświetlonym stoku Ebenberg. 

Karnet Alpin Card

Dostęp do sąsiednich ośrodków
Dzięki uruchomieniu nowych połączeń Schmittenhöhe z doliną Glemm – z ośrodka Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn można dotrzeć do ośrodka Schmittenhöhe dziesięcioosobową gondolą ZellamseeXpress. 

Restauracja z klimatem cesarsko – królewskimRestauracja Franzl na stokach Schmittenhöhe
Na górze Areitbahn III, na wysokości 1900 m znajduje się „Franzl” – restauracja inspirowana okresem cesarsko-królewskim. Rustykalny wystrój uzupełniony jest nowoczesnymi panoramicznymi oknami, przez które podziwiać można alpejskie widoki.

Kulinarne wydarzenie – Red Turns Wine & Dine
W Zell am See, w wielu górskich zajazdach i chatach odbywają się coroczne spotkania i degustacje wybranych czerwonych win oferowanych przez producentów win z Mittelburgenland i Blaufränkischland.

Gwiaździste rejsy po jeziorze Zell
Od 30 listopada do 26 grudnia, w każdy weekend Adwentu, w Wigilię Bożego Narodzenia i dwa dni po świętach Bożego Narodzenia, odbywają się nastrojowe rejsy po jeziorze Zell, podczas których pasażerowie mogą cieszyć się grzanym winem, ponczem i ciasteczkami.

Dojazd do Zell am See

W rejon Schmitten in Zell am See najwygodniej jest dojechać z Polski samochodem. Z Warszawy podróż przez Salzburg zajmie nam ok. 11:25 h (1044 km), z Krakowa (również przez Salzburg) ok. 8:40 h (837 km), a z Wrocławia przez Pragę i Salzburg ok. 8:50 h (775 km). Większość trasy pokonujemy autostradami, pamiętajmy o wykupieniu odpowiednich winiet.

Ubezpieczenie na narty

Przed wyjazdem koniecznie musimy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Pomimo, że w Austrii obowiązują nasze karty EKUZ, które gwarantują nam zwrot z NFZ pewnych kosztów opieki zdrowotnej, musimy zadbać o pełne bezpieczeństwo.
Przypominamy, że w Austrii (i innych krajach alpejskich) wszystkie akcje ratownicze i poszukiwawcze są płatne. Dodatkowo nie wszystkie usługi medyczne są refundowane. Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna (OC), czyli kwestia poniesienia kosztów związanych za spowodowanie (nawet nieumyślne) szkód na mieniu lub zdrowiu innych osób, np. spowodowanie kolizji narciarskiej. Dodatkowo możemy zadbać o ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, itp.
Na stronie UBEZPIECZENIA NA NARTYoferujemy możliwość wyboru i zakupu online najlepszych polis turystycznych uwzględniających sporty zimowe.

 

Noclegi w Zell am See i okolicach

Okolice Zell am See i Kaprun mają bogatą  ofertę noclegową – od najtańszych pokoi, poprzez apartamenty, pensjonaty po luksusowe hotele. Wybór zależy już tylko od naszych upodobań i oczywiście zasobności portfeli. Największy wybór ofert znajdziemy na NOCLEGI w ZELL am SEE i KAPRUNzellamseeXpress

Przed dokonaniem rezerwacji możemy dokładnie zapoznać się z ofertą i ocenami użytkowników, a po zawarciu online umowy mamy gwarancję rezerwacji. Wybierając lokalizację naszej kwatery zwróćmy uwagę na odległość od stacji kolejek, restauracji, sklepów i innych atrakcji. Jeżeli nie chcemy dojeżdżać samochodem do wyciągów to sprawdźmy plan komunikacji skibusów. Kolejka gondolowa CityXpress startuje bezpośrednio w Zell am See, a kolejne w górnej części miasteczka, gdzie możemy podjechać busem lub podejść na nogach. Oczywiście najlepiej znaleźć zakwaterowanie przy samej stacji kolejki, ale takie miejscówki kosztują trochę więcej.