W rumuńskich górach Bucegi, na dużym płaskowyżu, znajduje się niezwykła atrakcja turystyczna – Sfinks oraz Babele, skalne twory o niezwykłych kształtach. Skały zachwycają nie tylko oryginalnymi formami, ale przyciągają też amatorów legend i intrygujących historii, m.in. o bazie kosmitów oraz tunelach czasu.
Sfinks w Bucegi (rum. Sfinxul din Bucegi) – słynna skalna formacja, której kształt przypomina mitycznego sfinksa to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii. Znajduje się na dużym płaskowyżu w górach Bucegi, na wysokości 2200 m n.p.m., na obszarze objętym ochroną Parku Narodowego Bucegi (utworzony został w 1990 r.).
Skalny twór z Bucegi ma 8 metrów wysokości i 12 metrów szerokości.
Obok możemy podziwiać inne ciekawe skały w kształcie grzybów lub garbatych staruszek o nazwie Babele, co w języku rumuńskim oznacza „Stare Kobiety”.
Te niezwykłe formy skał są efektem działania erozji – woda i wiatr wykonały naprawdę spektakularne dzieło, ale, warto wiedzieć, że wokół tych skalnych tworów powstało wiele intrygujących mitów i legend. Dla wielu turystów to właśnie te historie są powodem wizyty na płaskowyżu Bucegi.
Grupa skał stanowi pomnik przyrody. bezpośrednio obok nich znajduje się hotel górski Cabana Babele, który swoje czasy świetności ma dawno za sobą. Nieco poniżej znajduje się stacja kolei linowej Busteni – Babele – Peștera.
Wg jednej z legend to egipski Sfinks został zbudowany na wzór tego w Rumunii, a pomiędzy jednym a drugim znajduje się tunel czasu lub korytarz energetyczny.
Wg innych teorii w miejscu tym założyli swoją bazę kosmici oraz to właśnie oni zbudowali Sfinksa i Babele, podobnie jak stworzyli inne intrygujące konstrukcje egipskie piramidy oraz Stonehenge.
Jest też legenda odnosząca się do starożytnego ludu Daków, który zamieszkiwał obszary dzisiejszej Rumunii, a płaskowyż w Bucegi był miejscem składania ofiar ich bogom. Prawdopodobnie tutaj znajdowała się święta góra Kogainon, gdzie mieszkał mityczny Zalmoxis.
Przy górach Bucegi pojawia się jeszcze jedna niesamowita teoria, mianowicie o tunelu umożliwiającym podróże w czasie. Znajduje się on pod ziemią, pomiędzy Sfinksem a Babelami. Brama do niego otwiera się 28 listopada.
Dodatkowo 28 listopada, o zachodzie słońca, promienie słoneczne tworzą wokół twarzy Sfinksa „piramidę energii”, która ma właściwości uzdrawiające. Podobno tych cudownych właściwości doświadczyła w tym miejscu pewna kobieta, która po wypadku na nartach przykuta była do wózka inwalidzkiego. Podczas wycieczki po Rumunii przyśnił jej się Sfinks, który ją przywoływał do siebie. Udała się więc do Bucegi 28 listopada 2013 r. i tam została uzdrowiona.
Na płaskowyż Bucegi najszybciej i najprościej dostaniemy się kolejką linową z Busteni (Telecabina Babele Bușteni). Przejazd kolejką jest bardzo atrakcyjny – z okien wagonika można podziwiać piękną panoramę miasta oraz otaczających go gór.
Kolej została wybudowana z inicjatywy komunistycznego przywódcy Nicolae Ceauşescuw latach 1973 – 1978 (odcinek Busteni – Babele), a jej druga część z Babeli do Doliny Ialomiței została oddana do użytku dopiero w 1982 r. Komplet informacji (rozkład przejazdów, cennik, itp. znajduje się na stronie: https://www.teleferic.ro/program/)
Na płaskowyż można tez dojechać od strony północnej samochodem drogą DJ 713. Dojazd z Busteni do parkingu Șaua Cocora drogami DN1/E60 i DJ713 zajmie nam ok. 1 godziny. Z parkingu czeka nas jeszcze spacer szutrową drogą, którą w 1:15 h dojdziemy do stacji kolejki, hotelu i Babeli.
Na płaskowyż prowadzi też szlak pieszy z Busteni, ale trasa ma duże przewyższenie (ok. 1300 m).
Płaskowyż to także dogodne miejsce startu na Omu (2505 m) – najwyższy szczyt Bucegów oraz na szczyt Caraiman 2384 m n.p.m., w pobliżu którego znajduje się Krzyż Bohaterów (2291 m) – pomnik ku czci żołnierzy rumuńskich poległych w czasie I wojny światowej – miejsce bardzo widokowe. Natomiast ze stacji środkowej można zjechać do Doliny Ialomiței, gdzie warto zobaczyć Jaskinię Ialomita.