Szczebel (996 m) jest jednym ze szczytów Beskidu Wyspowego wznoszącym się nad Doliną Raby między Lubniem a Mszana Dolną. Z dołu wygląda na wysoki i trudny do zdobycia (wznosi się ok. 600 m nad dnem doliny), można go jednak zdobyć łatwą, wręcz spacerową trasą w nieco ponad godzinę. Proponujemy wycieczkę z Przełęczy Glisne, na którą możemy bez problemu dojechać autem lub autobusem.
Ze szczytu Szczebla rozciąga się piękna panorama Beskidu Wyspowego.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia (powrotu): Przełęcz Glisne
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 350 m
Długość trasy: ok. 5,4 km
Czas wyprawy (sam przemarsz) – ok. 1:45 h (1 h w górę i 0:45 h w dół, zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Beskidu Wyspowego online: Beskid Wyspowy
Dodatkowe informacje o wyprawie: pogoda, ekwipunek, bezpieczeństwo
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).
Poniżej fragment mapy turystycznej Beskidu Wyspowego Wydawnictwa Compass – rejon Szczebla
Przełęcz Glisne znajduje się pomiędzy Szczeblem a Luboniem Wielkim na wysokości 634 m. Samochodem możemy tu dojechać od strony „Zakopianki” z Lubnia lub z Mszany Dolnej. Na przełęcz kursują też autobusy (rozkład jazdy komunikacji autobusowej: https://komunikacja.powiat.limanowski.pl/przystanek.html?sa=1&idb=650) Na samej przełęczy niestety nie ma wyznaczonego parkingu, możliwe jest jedynie parkowanie wzdłuż drogi.
Krzyżują się tu szlaki czerwony z Mszany Dolnej na Luboń Wielki oraz zielony z Raby Niżnej na Szczebel. Dokładnie z samej przełęczy w kierunku północnym zielony szlak biegnie najpierw asfaltową, a zaraz szutrową drogą w górę pomiędzy zabudowaniami. Zbliżając się do granicy lasu otwierają się widoki na masyw Lubonia Wielkiego i Przełęcz Glisne w dole.
Szeroką, leśną drogą wchodzimy coraz wyżej osiągając szczyt Małej Góry (883 m).
Stąd droga obniża się lekko, po czym wspina się prosto na szczyt Szczebla oddalonego o 1 km od Małej Góry. Całość drogi zajmie nam nieco ponad 1 h. Od ostatnich zabudowań aż do szczytu szlak prowadzi bez widoków przez las, ale jest świetną trasą spacerową na która bez problemu możemy zabrać najmłodszych.
Góra Szczebel (976 m) wznosi się ponad 600 m powyżej swojej podstawy, którą jest dolina rzeki Raby i jest jedną z “wysp” Beskidu Wyspowego. Na szczycie oprócz tabliczki z nazwą szczytu i wysokością znajduje się obelisk poświęcony św. Janowi Pawłowi II i tablica z wykazem szlaków papieskich oraz maszt flagowy.
Pod drzewami wokół miejsca na ognisko ustawiono stołów i ławki – jest to dobre miejsce na odpoczynek.
Obecną nazwę Szczebel zawdzięcza prawdopodobnie swojej strzelistości, w latach 1830–1837 opisywany był jako “strzebel”, później gwarowo przeinaczony w “szczebel”. Ale teorii na ten temat jest wiele. Z pewnością nazwa nie pochodzi od szczebla drabiny, bo w gwarze sądeckiej byłaby wymawiana jak “scybel”, czyli zupełnie inaczej.
Oczywiści istnieje kilka ciekawych podań, m.in. mówiących o istnieniu tu kopalni złota.
Ze szczytu roztacza się ładny widok na Beskid Wyspowy. Zobaczyć stąd można Ciecień (829 m), Lubogoszcz (967 m), Śnieżnicę (1006 m), Sałasz (905 m) i Jaworz (921 m), Łopień Wschodni (804 m), Ćwilin (1072 m) i Mogielicę (1170 m).
Warto podejść na polankę pod szczytem Szczebla – ok. 150 m przy czarnym szlaku prowadzącym z Lubnia – jest to dobry punkt widokowy, a jednocześnie miejsce startu paralotni.
Z brzegu polanki zobaczymy kolejno od lewej: Chełm (648 m), Ukleina (681 m), Łysina (891 m), Trzy Kopce (893 m), Lubomir (904 m), Grodzisko (618 m), Ciecień (829 m), Lubogoszcz (967 m), Śnieżnica (1006 m), Sałasz (905 m) i Jaworz (921 m), Łopień Wschodni (804 m) i Ćwilin (1072 m).
Ze szczytu wracamy na Przełęcz Glisne dokładnie tą samą drogą – droga w dół zajmie nam ok. 0:45 h.
Można też zejść czarnym szlakiem do Lubnia (2 godz.) lub do Mszany Dolnej (2 godz.), ale są to trudne, bardzo strome zejścia, zdecydowanie nie polecane na spacer.
Na Szczebel można także wyjść czarnym szlakiem prowadzącym z Mszany Dolnej do Lubnia (lub odwrotnie) – opis naszej wycieczki: “Czarny szlak przez Szczebel i Zimna Dziura“.