Tym razem proponujemy wycieczkę motocyklowo-samochodową. W odległości 38 km od Chantemerle, gdzie mieszkamy, we włoskim Sestiere, zaczyna się legendarna droga S.P.173, czyli Strada dell’Assietta. Biegnie ona pomiędzy dolinami Val Chisone i Val de Suse i prawie w całości znajduje się na wysokości ponad 2000 m.
Jest do stara droga wojskowa, wymieniana już w 1700 r. jako ważny punkt strategiczny. Dziś służy miłośnikom turystyki konnej, rowerowej, motocyklowej, a nawet samochodowej. Mimo, że miejscowa ludność potrafi wjechać tam fiatem Pandą, czy skuterem, polecamy ją raczej posiadaczom uterenowionych samochodów.

Tuż przed Strada dell’Assiettawyjazdem z Sestiere, z drogi SS23 prowadzącej do Pragelato, należy skręcić w lewo. Brązowy drogowskaz wskazuje kierunek Colle Basset. Po kilkuset metrach zaczyna się nasza droga S.P.173.

Autor – Agnieszka i Marek

Zobacz dodatkowe informacje:

POGODA       UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Mapy i szczegółowe informacje turystyczne dotyczące Strada dell’Assietta oraz Strada del Colle delle Finestre są dostępne na stronie:  http://www.stradadellassietta.it/

Plan wycieczki motocyklowej drogą S.P.173, czyli Strada dell’Assietta

Assietta dojazd plan
Warto pamiętać, że w lipcu i sierpniu Strada dell’Assietta zamknięta jest dla pojazdów silnikowych w godzinach od 9 do 17w środy i w soboty.

Pomyślano o tym, by turyści niezmotoryzowani korzystali z uroków tej drogi w ciszy, bez spalin i tumanów kurzu. Nie wolno tutaj również przekraczać prędkości 30 km/h i wjeżdżać pojazdami szerszymi niż 2 m.

Strada dell’Assietta

Wspinamy się w górę, by po 4 km dotrzeć do przełęczy Basset (2424 m), z której podziwiamy piękne widoki. Jest to górna część stacji narciarskiej Sauze d’Oulx.

Przełęcz Basset 2424 m
Widoki z przełęczy Basset 2424 m

Jadąc dalej, w dole widzimy skocznie w Pragelato, mijamy jeszcze kilka przełęczy, by po kolejnych 17,5 km podróży drogą dostarczającą wielu wrażeń, dojechać do Colle dell’Assietta (2474 m).

W drodze na Colle dell’Assietta 2474 m

W drodze na Colle dell’Assietta 2474 m
Panorama z Colle dell’Assietta 2474 m
Colle dell’Assietta 2474 m
Colle dell’Assietta 2474 mWśród wielu naklejek na tablicy jest też malutka z “Góry dla Ciebie”

Przed przełęczą, po prawej stronie mijamy schronisko Assietta.

Do schroniska Assietta

Kilkaset metrów dalej, po lewej stronie widać szczyt Testa dell’Assietta, na którym w 1882r wybudowano kamienny obelisk upamiętniający zwycięską bitwę Piemontczyków nad wojskami francuskimi i hiszpańskimi w 1747r.

Kamienny obelisk na szczycie Testa dell’Assietta

Na trasie Strada dell’Assietta

Na trasie Strada dell’Assietta
Po kolejnych 13 km dojeżdżamy do Pian dell’Alpe, gdzie kończy się Strada dell’Assietta.

Pian dell’Alpe - tu kończy się Strada dell’Assietta
My Kierujemy się na lewo i drogą S.P. 172 biegnącą z doliny Chisone wspinamy się, chwilowo drogą asfaltową, na Colle delle Finestre, gdzie znajduje się fort o tej samej nazwie i tablica upamiętniająca etap Giro d’Italia 2005.

Colle delle Finestre, znajduje się tutaj fort i tablica upamiętniająca etap Giro d’Italia 2005

Colle delle Finestre, znajduje się tutaj fort i tablica upamiętniająca etap Giro d’Italia 2005

Z przełęczy, stromymi serpentynami zjeżdżamy do Meana di Susa. Zjazd ma 16 km.

Zjazd do Meana di Susa
Zjazd do Meana di Susa

Zjazd do Meana di Susa
Początek i koniec Colle delle Finestre