Ratownictwo górskie w Rumunii jest bezpłatne. Salvamont (rumuński odpowiednik GOPR i TOPR) nie wystawia rachunków za swoje usługi. Niemniej jednak część usług medycznych w Rumunii jest świadczona odpłatnie, a polski NFZ ich nie refunduje. Podobnie wygląda sytuacja z transportem do kraju – brak refundacji.

Salvamont  działa we wszystkich górskich rejonach kraju, ale ze względu na olbrzymi obszar i stosunkowo małą ilość ludzi i sprzętu ratownictwo górskie w Rumunii posiada ograniczone możliwości działania. Samo ratownictwo górskie jest bezpłatne, tak jak w Polsce, ale pozostałe usługi, takie jak transport czy koszty leczenia nie są w całości refundowane przez polski NFZ. Jeżeli więc, chcemy uchronić się przed wydatkami związanymi z kosztami leczenia, transportu, kradzieży, itp., musimy się odpowiednio ubezpieczyć.

W Rumunii poziom kosztów usług jest porównywalny do Polski.

Komplet informacji o ubezpieczeniach (oferty, wybór optymalnej polisy, konsekwencje braku ubezpieczenia, itp.) znajduje się w artykule: UBEZPIECZENIA W GÓRY

Jakie ubezpieczenia mamy do wyboru?

Ubezpieczenia jednorazowe

1. Online – ubezpieczenia na wybrany okres czasu, rejon i rodzaj działalności możemy wybrać z bardzo szerokiej oferty różnych firm ubezpieczeniowych, najprościej za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń, zobacz:
UBEZPIECZENIA w góry online

2. Przebywając w konkretnym ośrodku, czy rejonie górskim możemy sprawdzić czy są możliwości wykupienia polisy połączonej z innymi usługami i wtedy dokupić jedynie ubezpieczenie dopełniające tą ofertę. Wymaga to jednak indywidualnego przygotowania danego wyjazdu.

Ubezpieczenia roczne
Najpopularniejsze ubezpieczenia dedykowane aktywności w górach:
– ubezpieczenie dla członków klubu Alpenverein OEAV
– „Bezpieczny powrót” – ubezpieczenie Polskiego Związku Alpinizmu i PZU
– EURO 26 z ubezpieczeniem SPORT
– „Planeta Młodych”