Ratownictwo górskie w Słowenii (pomimo, że jest to kraj alpejski – Alpy Julijskie) jest teoretycznie bezpłatne. Niemniej jednak usługi medyczne w Słowenii są częściowo odpłatne, a polski NFZ ich nie refunduje. Również w uzasadnionych przypadkach koszty ratownictwa górskiego również mogą być odpłatne. W związku z powyższym, rozsądnie jest posiadać odpowiednie ubezpieczenie.

W Słowenii poziom kosztów usług, w tym medycznych, czy transportowych jest zbliżony do Austrii i Włoch, więc należy to wziąć pod uwagę wykupując odpowiednią polisę.

Komplet informacji o ubezpieczeniach (oferty, wybór optymalnej polisy, konsekwencje braku ubezpieczenia, itp.) znajduje się w artykule: UBEZPIECZENIA W GÓRY

Jakie ubezpieczenia mamy do wyboru?

Ubezpieczenia jednorazowe

1. Online – ubezpieczenia na wybrany okres czasu, rejon i rodzaj działalności możemy wybrać z bardzo szerokiej oferty różnych firm ubezpieczeniowych, najprościej za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń, zobacz:
UBEZPIECZENIA w góry online

2. Przebywając w konkretnym ośrodku, czy rejonie górskim możemy sprawdzić czy są możliwości wykupienia polisy połączonej z innymi usługami i wtedy dokupić jedynie ubezpieczenie dopełniające tą ofertę. Wymaga to jednak indywidualnego przygotowania danego wyjazdu.

Ubezpieczenia roczne
Najpopularniejsze ubezpieczenia dedykowane aktywności w górach:
– ubezpieczenie dla członków klubu Alpenverein OEAV
– „Bezpieczny powrót” – ubezpieczenie Polskiego Związku Alpinizmu i PZU
– EURO 26 z ubezpieczeniem SPORT
– „Planeta Młodych”