Zimowa wycieczka na mniej popularne szczyty Gorców – Adamczykową, Potaczkową, Witów i Kocią Górkę. Trasa jest bardzo widokowa – nasza wędrówka prowadzi przez bezleśne wzniesienia, dzięki czemu możemy podziwiać rozległe panoramy, głównie Beskidu Wyspowego oraz Gorców. Dużą zaletą trasy jest możliwość wyboru różnych wariantów, w zależności od naszej kondycji i czasu, jakim dysponujemy. Przy dobrych warunkach pogodowych (a zimą śniegowych) warto pokusić się o przejście pełnej trasy (1 wariant), lub wybrać jedną z dwóch wycieczek – z dojazdem busem z Mszany Dolnej do Niedźwiedzia (2) lub Poręby Wielkiej (3).
Ciekawostka: Zarówno Adamczykowa jak i Potaczkowa znajdują się w obrębie Gorców, jednocześnie są one na liście szczytów “Korony Beskidu Wyspowego Beskidzkie Wyspy“.
W Mszanie Dolnej granicę pomiędzy Gorcami i Beskidem Wyspowym stanowi rzeka Mszanka.
Zdjęcia – Maria Urbańska
1. Pełna trasa, która tworzy pętlę: Mszana Dolna – Adamczykowa (611 m) – Potaczkowa (746 m) – Poręba Wielka, Krokus – Niedźwiedź, Stramy – Witów (720 m) – Kocia Górka (602 m) – Mszana Dolana
Kraj: Polska
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia (powrotu): Mszana Dolna
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 630 m
Długość trasy: (pętla) 18 km
Czas wyprawy (sam przemarsz) : ok. 6 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
2. wariant wycieczki z dojazdem busem z Mszany Dolnej do Poręby Wlk.
Mszana Dolna – Adamczykowa (611 m) – Potaczkowa (746 m) – Poręba Wlk., Krokus – Niedźwiedź
Punkt wyjścia (powrotu): Mszana Dolna
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 380 m
Długość trasy: (pętla) 8,7 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
3. wariant wycieczki z dojazdem busem z Mszany Dolnej do Niedźwiedzia.
Niedźwiedź, Stramy – Witów (720 m) – Kocia Górka (602 m) – Mszana Dolana
Punkt wyjścia (powrotu): Mszana Dolna
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 255 m
Długość trasy: (pętla) 9,3 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Gorców online: Gorce
Poniżej mapa turystyczna Gorców Wydawnictwa Compass – rejon od Mszany Dolnej po Porębę Wielką.
Przy dobrych warunkach pogodowych (a zimą śniegowych) warto pokusić się o przejście pełnej trasy. Poniższy opis dotyczy pętli – 1 wariant.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Mszanie Dolnej. Jeżeli dojedziemy tu samochodem to możemy go zostawić na dużym parkingu przy targowisku. Po drugiej stronie drogi wzdłuż Parku Krasińskich przebiega czarny szlak, którym ( w przeciwną stronę niż wiadukt kolejowy) kierujemy się na ulicę Józefa Marka. Droga zaprowadzi nas ponad zabudowania Mszany Dolnej, skąd polną drogą już niedaleko na szczyt Adamczykowej (611 m).
Niewysoki, liczący tylko 611 m n.p.m., ale bezleśny szczyt jest bardzo widokowy, można stąd zobaczyć Beskid Wyspowy oraz Gorce. Do niedawna okoliczne pola były uprawiane. Nazwa wzgórza pochodzi od nazwiska właściciela pól.
Z Adamczykowej schodzimy do wsi Podobin (czarny szlak), skąd czeka nas podejście na kolejny szczyt na trasie – Potaczkową (746 m). Cały czas poruszamy się czarnym szlakiem.
Ciekawostka: Zarówno Adamczykowa jak i Potaczkowa znajdują się w obrębie Gorców, jednocześnie są one na liście szczytów “Korony Beskidu Wyspowego Beskidzkie Wyspy“.
W Mszanie Dolnej granicę pomiędzy Gorcami i Beskidem Wyspowym stanowi rzeka Mszanka.
Na szczycie Potaczkowej (746 m) znajduje się pamiątkowy krzyż milenijny (wzorowany na krzyżu z Giewontu), który został zamontowany w listopadzie 2000 roku.
W 2011 roku powstał nowy szlak (czarne znaki) prowadzący z Rabki – Zdrój do Mszany Dolnej, który biegnie przez Grzebień, Potaczkową i Adamczykową. Trasa jest bardzo atrakcyjna z uwagi na piękne widoki na Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Żywiecki i Tatry. Trasa szlaku liczy 16 km.
Patronami szlaku są Elfryda Trybowska i Julian Toliński – wybitni działacze PTTK. Oficjalne otwarcie szlaku miało miejsce 11 września 2011 w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.
Nazwa szczytu „Potaczkowa” wywodzi się od nazwiska rodu Potaczków ze wsi Podobin. W niektórych źródłach występuje „Kotelnica”, co w gwarze oznacza kotlinę lub inne obniżenie terenu, ale też miejsce kocenia się i zimowania owiec.
Z Potaczkowej schodzimy do Poręby Wielkiej, przechodzimy wzdłuż parku podworskiego Wodzickich. Przystanek autobusowy znajduje się nieco niżej przy głównej drodze, a szlak skręca w lewo i asfaltową drogą prowadzi w kierunku Niedźwiedzia. Na rondzie, nadal za zielonymi znakami kierujemy się w stronę Koniny, gdzie za mostem szlak skręca w prawo, a my idziemy jeszcze ok. 300 m i skręcamy w lewo na most na potoku Konina. Stąd za drogą podchodzimy do osiedla Stramy. Naszym kolejnym celem jest szczyt Witów (720 m) – niezalesiony i podobnie jak Potaczkowa – bardzo widokowy. Nie prowadzi tam szlak turystyczny, ale na górę można podejść polną drogą.
Z Witowa (720 m) przechodzimy widokową granią na Kocią Górkę, po drodze mijamy wzgórze o nazwie Spyrkowa (711 m).
Spyrkowa jest popularnym miejscem dla paralotniarzy – znajduje się tu oficjalne startowisko i lądowisko (od strony Podobina) oraz punkt pomiarowy wiatru.
Z Kociej Górki schodzimy do Mszany Górnej skąd asfaltem ok. 1,6 km do parkingu przy targowisku w centrum Mszany Dolnej, skąd zaczynaliśmy naszą wycieczkę, w ten sposób trasę zamykamy zgrabną pętlą.