Wielka Racza (1236 m n.p.m.) słynie ze wspaniałych widoków na cały Beskid Żywiecki, Śląski oraz na słowacką Małą Fatrę i odległe Tatry. Obserwację ułatwia znajdujący się na szczycie taras. W schronisku możemy odpocząć, zjeść i ewentualnie zostać na nocleg. Nasza trasa biegnie dalej bardzo widokową granią przez Małą Raczę (1153 m) i kolejne szczyty, aż na przełęcz Przegibek (990 m), gdzie w schronisku Na Przegibku możemy zasłużenie odpocząć i smacznie zjeść. Jeżeli nie zostajemy tu na nocleg to w niecałą godzinę zejdziemy w dół do Rycerki Kolonia i na nasz parking zamykając pętlę od Wielkiej Raczy po Przegibek.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Żywiecki
Punkt wyjścia (powrotu): Rycerka Kolonia
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima (patrz „Ważne” poniżej)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 870 m
Długość trasy: ok. 18 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 5:40 h (Zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków i odwiedzenie schronisk)
Mapa online: Beskid Żywiecki
Noclegi: Rycerka Górna, Zwardoń
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).
Poniżej mapa turystyczna Wydawnictwa Compass rejonu Wielkiej Raczy
Trasa na Wielką Raczę
Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed leśniczówką „Pod Raczą” na końcu drogi powyżej Rycerką Kolonia [Dojazd]. Jest tu utwardzony parking, duża wiata, miejsce na ognisko, stoły i pole biwakowe. Żółty szlak od razu skręca z drogi biegnącej dnem doliny i prowadzi wygodną ścieżką trawersując zbocza Obłazu (1042 m) i Wielkiej Raczy (1236 m).
Po drodze odsłaniają się coraz rozleglejsze widoki w kierunku Wielkiej Rycerzowej.
Po 1:45 h. docieramy do głównej grani, żółty szlak skręca w prawo, w wąską ścieżkę, którą w parę minut docieramy na taras przed schroniskiem.
Budynek położony jest prawie na samym szczycie Wielkiej Raczy, oferuje gościnę w pełnym zakresie przez cały rok http://wielka-racza.pttk.pl/. Można tu spotkać narciarzy skiturowych, którzy korzystają z noclegu.
Po krótkim odpoczynku i posiłku idziemy na szczyt. Z tarasu widokowego możemy bez przeszkód zobaczyć imponującą panoramę – pełne 3600.
Szczególnie okazale prezentuje się słowacka Mała Fatra z głównymi szczytami Wielki Rozsutec (1610 m), Stoh (1607 m) i Wielki Krywań (1709 m) oraz widoczny na horyzoncie cały masyw Tatr.
Widoczne są również szczyty Beskidu Śląsko – Morawskiego, Śląskiego, Żywieckiego i Małego, Niżne Tatry, Mała Fatra i Luczańska Mała Fatra.
Przez szczyt i grań Wielkiej Raczy przebiega granica polsko – słowacka. Zielony szlak prowadzi do górnej stacji wyciągu ( czas ) należącego do słowackiej stacji narciarskiej SNOWPARADISE Veľká Rača http://www.snowparadise.sk/zima/pl/. Na polanie szczytowej znajduje się polsko – słowacko – czeski „krzyż pojednania”, postawiony w 2010 roku, pod hasłem „Żebyśmy wszyscy stanowili jedno”.
Ze szczytu Wielkiej Raczy ruszamy czerwonym szlakiem granią w kierunku północnym. Poruszamy się cały czas wygodną, szeroką drogą wzdłuż słupków granicznych.
W kilkanaście minut docieramy do Małej Raczy (1153 m), skąd możemy podziwiać kolejne odsłony panoramy Małej Fatry, Pilska (1557 m), Babiej Góry (1725 m ) i całego pasma Tatr.
Schodzimy na Przełęcz pod Orłem (1060 m) i dalej najpierw pod granią (długi trawers), później znów samą granicą na Przełęcz Śrubita.
Tutaj szlak opuszcza graniczną drogę, która przetarta i ubita skuterami śnieżnymi, pomimo sporych śniegów była bardzo wygodna. Szlak prowadzi leśną ścieżką, która prawie poziomo trawersuje południowe zbocza Wielkiej Czerwenkowej (1131 m) i Jaworzyny (1173 m). Po drodze zbiega w dół do doliny potoku Śrubita, ścieżka edukacyjna – szlak nieprzetarty.
Zmęczeni marszem, zapadając się co jakiś czas w śniegu, z ulgą wchodzimy na graniczną drogę. Znowu możemy nacieszyć oczy piękną panoramą Tatr i Małej Fatry.
Mijamy szczyt Kikula (1119 m) i na Przełęczy pod Banią (1030 m) opuszczamy grań schodząc ścieżką na Przełęcz Przegibek (990 m). Dojście do tego miejsca ze szczytu Wielkiej Raczy zajmuje ok. 3:15 h.
Opuszczamy czerwony szlak, który omijając szczyt Przegibka (1124 m) powraca na grań i biegnie dalej na Rycerzową Wielką (1226 m). Za czarnymi znakami, w 10 minut, przechodzimy pomiędzy kilkoma zabudowaniami przez otwarte siodło grani zawiane śniegiem do wysokości płotów. Pod lasem, po drugiej stronie osady, znajduje się Schronisko PTTK na Przegibku https://przegibek.pttk.pl/.
Robimy tu zasłużony odpoczynek i raczymy się pysznym domowym jedzeniem. Dla turystów przemierzających całą grań Beskidu Żywieckiego, schronisko jest świetnym miejscem na nocleg.
Zejście w doliny zielonym szlakiem rozpoczynamy od niewielkiego podejścia razem z czarnymi znakami prowadzącymi na Bendoszkę Wielką (1144 m), gdzie stoi Krzyż Milenijny Ziemi Żywieckiej. Nasza ścieżka skręca w lewo i długim trawersem obniża się do dna doliny, gdzie wchodzimy na asfaltową drogę.
W parę minut docieramy do głównej drogi w Rycerce Kolonia. Stąd czeka nas jeszcze prawie kilometrowy spacer pod gwiazdami, w górę doliny na parking, gdzie pozostawiliśmy nasze auto.
Wspaniałe widoki, odwiedziny schronisk i miejscami wolniejsze poruszanie się w śniegu znacznie przedłużyło całość planowanej trasy, czego efektem było dotarcie do parkingu już po zmroku, który dodatkowo na dnie doliny zapada bardzo szybko.