Atrakcyjna wycieczka na Wielką Ryczę i Przełęcz Przegibek, na trasie której znajdują się miejsca widokowe oraz 2 schroniska. Szlak prowadzi m.in. przez Wielką Raczę, z której rozciąga się wspaniała panorama Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, słowackiej Małej Fatry i odległych Tatr. Widokowe jest też przejście granią przez Małą Raczę.
Dużym atutem wycieczki jest możliwość zamknięcia trasy w pętlę.

Trasa wycieczki: Rycerka Pogwarka – Wielka Racza 1236 m (schronisko) – Mała Racza 1178 – Orzeł 1119 -Bugaj 1140 – Abramów 1084 – Kikula 1119 – Bania 1124 – Przełęcz Przegibek 990 (schronisko) – Rycerka Ciapków.

Kraj: Polska
Rejon: Beskid Żywiecki

Punkt wyjścia: Rycerka Kolonia
Punkt powrotu: Rycerka Kolonia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima

Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 980 m

Długość trasy: ok. 19 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 7:00 h
Mapa online: Beskid Żywiecki

Trasę warto też przejść zimą – opis wycieczki: Wielka Racza i Przełęcz Przegibek

Zdjęcia – Maria Urbańska

Wielka Racza Przegibek

W drodze na Wielką Raczę – z parkingu Rycerka Pogwarka czeka nas 2-godzinne podejście. Żółty szlak początkowo biegnie dnem doliny, prowadzi wygodną ścieżką trawersując zbocza Obłazu (1042 m) i Wielkiej Raczy (1236 m).

Wielka Racza Przegibek

Schronisko na Wielkiej Raczy

Schronisko na Wielkiej Raczy 1230 m n.p.m. Budynek położony jest prawie na samym szczycie Wielkiej Raczy, oferuje gościnę w pełnym zakresie przez cały rok http://wielka-racza.pttk.pl/

Na szczycie Wielkiej Raczy

Na szczycie Wielkiej Raczy znajduje się platforma widokowa, zobaczymy stąd szczyty Beskidu Śląsko – Morawskiego, Śląskiego, Żywieckiego i Małego i Niżne Tatry. Szczególnie okazale prezentuje się słowacka Mała Fatra z głównymi szczytami Wielki Rozsutec (1610 m), Stoh (1607 m) i Wielki Krywań (1709 m) oraz widoczny na horyzoncie cały masyw Tatr.

Wielka RaczaWielka RaczaWielka Racza

Z Wielkiej Raczy idziemy czerwonym szlakiem granią w kierunku północnym. Poruszamy się cały czas wygodną, szeroką drogą wzdłuż słupków granicznych. Przejście granią na Małą Raczę (1060 m) jest bardzo widokowe. Dobrym miejscem widokowym jest również Hala Śrubita.

Wielka Racza Przegibek

Nad Przełęczą pod Orłem pod Małą Raczą – widok w kierunku wschodnim

Wielka Racza PrzegibekWielka Racza PrzegibekWielka Racza Przegibek

Latem, szczególnie w upalne dni, bardzo przyjazny jest odcinek szlaku, który prowadzi leśną, zacienioną ścieżką.

Wielka Racza Przegibek

 

Wielka Racza PrzegibekWielka Racza Przegibek
Z grani schodzimy czerwonym szlakiem na Przełęcz Przegibek (990 m). W dole zobaczyć można pojedyncze zabudowania na przełęczy.

Opuszczamy czerwony szlak, który omijając szczyt Przegibka (1124 m) powraca na grań i biegnie dalej na Rycerzową Wielką (1226 m). Idziemy dalej za czarnymi znakami i w ok. 10 minut docieramy do Schroniska PTTK na Przegibku https://przegibek.pttk.pl/.

Wielka Racza PrzegibekSchronisko PTTK na Przegibku

Ze schroniska schodzimy zielonym szlakiem do osiedla Rycerka Ciapków i dalej do Rycerki Kolonia zamykając pętlę naszej wycieczki.