Szczyrbskie Jezioro jest drugim co do wielkości jeziorem po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się w dolnej części Doliny Młynickiej i Furkotnej na tzw. Szczyrbskim Tarasie. Duże, ładnie położone, a przede wszystkim łatwo dostępne jest miejscem zagospodarowanym i bardzo chętnie odwiedzanym – znajdują się tutaj hotele, sanatoria, restauracje, sklepy, jest nawet przystań łódek. Wokół jeziora biegnie szutrowo-asfaltowa ścieżka, którą można pospacerować i pooglądać wspaniałą panoramę tatrzańskich szczytów. Dla większości turystów jest to punkt wypadowy – prowadzą stąd szlaki m.in. do Wodospadu Skok, na Bystrą Ławkę, do schroniska Chata Solisko, nad Popradzki Staw oraz na Krywań.

Panorama Tatr ze Szczyrbskiego JezioraSzczyrbskie Jezioro jest także bardzo popularne zimą, a to za sprawą tras narciarskich znajdujących się na stokach Przedniego Soliska, łącznie jest tutaj 9 km tras zjazdowych, głównie czerwonych. Kilka wyciągów dojeżdża w pobliże schroniska Chata Solisko. Ośrodek odwiedzają też narciarze biegowi – w okolicy znajduje się 18 km tras biegowych. Na dole, w pobliżu parkingu, znajduje się kompleks skoczni narciarskich (nieczynny) wybudowanych na potrzeby odbywających się w 1970 r. Mistrzostw Świata w Skokach Narciarskich.

O każdej porze roku ładnie położone jezioro ze swoim zapleczem hotelowym jest idealnym miejscem dla osób szukających miejsc urokliwych, pięknie położonych i jednocześnie oferujących raczej wysoki standard usług. Niezależnie od możliwości finansowych jest to ciekawa propozycja dla tych, którzy nie mogą pójść w góry, a jednocześnie chcą je zobaczyć – znad jeziora rozciąga się wspaniała panorama na tatrzańskie szczyty. Atrakcyjna jest też sama miejscowość Szczyrbskie Jezioro, powstała w XIX w. jako uzdrowisko górskie.

Szczyrbskie Jezioro

Dojazd do Szczyrbskiego Jeziora

Do miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) najlepiej jest dojechać samochodem – ok. 160 km z Krakowa. Granicę ze Słowacją przekraczamy w Jurgowie / Podspadach i kierujemy się w lewo drogą nr 67 na Poprad. Przejeżdżamy na drugą stronę Tatr i za Tatranską Kotliną skręcamy w prawo na Smokovce drogą nr 537.
Po drodze mijamy Tatranską Łomnicę, Stary Smokovec i jadąc ostro pod górę docieramy do skrętu w prawo na Štrbské Pleso. Kierujemy się za znakami do centrum, gdzie znajduje się duży parking, możemy podjechać jeszcze dalej za główną drogą – pod same wyciągi narciarskie, tutaj też znajduje się płatny parking.
Do Szczyrbskiego Jeziora możemy też dojechać Elektriczką, czyli szynową kolejką elektryczną, która dojeżdża tu aż z Popradu. Do Elektriczki wsiadamy w Starym Smokowcu, gdzie dojedziemy z Zakopanego autobusem. Więcej szczegółów dotyczących dojazdu znajdziemy na stronie https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/wodospad-skok/dojazd/

Do Szczyrbskiego Jeziora możemy też dojechać Elektriczką, czyli szynową kolejką elektryczną, która dojeżdża tu aż z Popradu. Do Elektriczki wsiadamy w Starym Smokowcu, gdzie dojedziemy z Zakopanego autobusem. Więcej szczegółów dotyczących dojazdu znajdziemy na stronie https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/wodospad-skok/dojazd/

Szczyrbskie Jezioro jest popularnym punktem wyjścia na tatrzańskie szczyty, m.in. do Wodospadu Skok, na Bystrą Ławkę, do schroniska Chata Solisko, nad Popradzki Staw oraz na Krywań.

A tak prezentuje się Szczyrbskie Pleso widoczne ze szczytu OsterwySzczyrbskie Pleso widoczne ze szczytu Osterwy

 

Akcje ratownicze w górach Słowacji są płatne, dlatego wyjeżdżając w Tatry po stronie słowackiej warto mieć ubezpieczenie turystyczne (oprócz karty EKUZ). Koszt odpowiedniej polisy można szybko sprawdzić w poniższej porównywarce ubezpieczeń.